*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٤٠٢٦٧٠ ١٥:٠٨ - 1397/06/21    عقدالدرر فی اخبار المنتظر آثار ماندگار شماره 567 ارسال به دوست نسخه چاپي


 عقدالدرر فی اخبار المنتظر آثار ماندگار شماره 567

عقدالدرر فی اخبار المنتظر


اندیشه جهانی شدن مکتب اسلام با قیام آخرین حجت‌ خدا مهدی آل‌طاها که از آیات قرآن و روایات اهل‌بیت علیهم السلام استفاده می‌شود، پیوسته عالمان و متفکران اسلامی را در طول تاریخ به نگارش کتاب و ارائه مطالب در این موضوع واداشته است. عقدالدرر فی اخبار المنتظر علیه السلام، تألیف یوسف‌بن یحیی‌بن علی‌بن عبدالعزیز مقدسی شافعی سلمی، یکی از آن کتاب‌ها با موضوع مهدویت است که در قرن هفتم و به زبان عربی کتابت یافته است...

 

اندیشه جهانی شدن مکتب اسلام با قیام آخرین حجت خدا مهدی آلطاها که از آیات قرآن و روایات اهلبیت علیهم السلام استفاده میشود، پیوسته عالمان و متفکران اسلامی را در طول تاریخ به نگارش کتاب و ارائه مطالب در این موضوع واداشته است.

عقدالدرر فی اخبار المنتظر علیه السلام، تألیف یوسفبن یحییبن علیبن عبدالعزیز مقدسی شافعی سلمی، یکی از آن کتابها با موضوع مهدویت است که در قرن هفتم و به زبان عربی کتابت یافته است.

مؤلف در این اثر با استفاده از روایات اهلسنت، خصوصیات ظاهری، اخلاقی و نشانههای پیش از ظهور و پس از آن را مورد بررسی قرار داده و به این نتیجه میرسد که تشکیل حکومت اسلام ناب بر مبنای عدالت، با قیام آخرین حجت خدا مهدی منتظر عجل الله تعالی فرجه الشریف محقق خواهد شد.

انگیزه مؤلف: مؤلف در مقدمه، زیاد شدن فتنهها و مهلکات، از بین رفتن برکات، علنی و عمومی شدن فساد و گناهان و ناامید شدن همفکران از اصلاح امور را از انگیزههای تألیف کتابش برشمرده است. او همچنین نقد و رد منکرین اندیشه مهدویت و روشنگری برای کسانی که عیسیبن مریم را منجی عالم میپنداشتند را از جمله اغراض خود در تألیف کتاب عقدالدرر دانسته است.

ساختار و محتوا: کتاب با یک مقدمه و در دوازده باب تنظیم شد. در باب اول به نام و کنیه و مشخصات ظاهری امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف اشاره شد. چند باب از کتاب نیز به خصوصیات ذاتی و اخلاقی، کرامات، مقام و منزلت امام عصر عجل الله تعالی فرجه الشریف، مدت حکومت و حیات ایشان و نیز فتوحات و شیوههای جنگی آن حضرت پرداخته شد. در ابواب دیگر، از عدالتگستری و سلوک رفتاری بحث شد. مطالب پایانی کتاب، از نشانهها و علائم پیش از ظهور و حوادث و فتنههای عصر ظهور، سخن به میان آمده است.

روش مصنف صبغه نقلی و روایی دارد که سلسله سند روایات، از سوی ایشان حذف شده و برای اثبات مطلب، به ذکر روایت اکتفا شده و توضیحی از جانب نویسنده ذکر نشده است.

منابع: یوسف سلمی در نگارش عقدالدرر، از احادیث و نقل قولهای علمای اهلسنت در خصوص امام زمان علیه السلام بهره برده است. او ابواب کتاب را با ذکر احادیثی از صحیح بخاری و صحیح مسلم آغاز میکند و در ادامه از مستدرک حاکم نیشابوری، مسند احمد، سنن ابیداود، ابنماجه، نسایی، ترمذی به ترتیب اخبار نقل میکند.

تفسیر ابنجریر طبری، تفسیر ثعلبی و کتابهایی با موضوع الملاحن و الفتن و مسالک و ممالک در نگارش عقدالدرر بکار گرفته شد.

نسخهها: عقدالدرر، دارای نسخه خطیهای فاخر و متعدد است که از آن جمله؛ نسخه کتابخانه برلین، به خط زینالعابدین سلیمان عباسی ازهری و مربوط به سال 910ق است. نسخه دیگری مربوط به سال 953 در کتابخانه آستان قدس رضوی نگهداری میشود.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج