*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٤٠٢٣٦٨ ١٥:٤٢ - 1397/06/10   آثار ماندگار شماره 565 ارسال به دوست نسخه چاپي


آثار ماندگار شماره 565

نفس الرحمان فی فضایل سلمان اثری از محدث نوری


حاج میرزا حسین‌بن میرزا محمدتقی نوری طبرسی معروف به محدث نوری، از اعاظم مشایخ شیعه در روزگار معاصر بود که در اواسط قرن سیزدهم در یکی از قراء مازندران دیده به جهان گشود. پدرش از علمای سرشناس و جامع منقول و معقول بود. شیخ مرتضی انصاری، مولی فتحعلی سلطان‌آبادی، میرزا حسن شیرازی از اساتید محدث نوری بودند که برای ایشان اجازه اجتهادی و روایی صادر نمودند. او به قول آقابزرگ تهرانی پیشوای ائمه حدیث و رجال در ازمنه اخیر است...

 

حاج میرزا حسینبن میرزا محمدتقی نوری طبرسی معروف به محدث نوری، از اعاظم مشایخ شیعه در روزگار معاصر بود که در اواسط قرن سیزدهم در یکی از قراء مازندران دیده به جهان گشود. پدرش از علمای سرشناس و جامع منقول و معقول بود. شیخ مرتضی انصاری، مولی فتحعلی سلطانآبادی، میرزا حسن شیرازی از اساتید محدث نوری بودند که برای ایشان اجازه اجتهادی و روایی صادر نمودند.

او به قول آقابزرگ تهرانی پیشوای ائمه حدیث و رجال در ازمنه اخیر است.

در محضرش فحول علما حاضر میشدند و به استماع حدیث و استفاده علوم نقلی مشغول بودند. آقاضیاءالدین عراقی، سیدمحسن امین عاملی، شیخ عبدالنبی نوری، میرزا جواد ملکی تبریزی و محدث قمی نمونهای از شاگردان او بودند.

از قلم محدث نوری آثار گرانسنگی تألیف یافته که المستدرک، النجم الثاقب، لؤلؤ و مرجان و نفس الرحمان فی فضایل سلمان از آن جمله است. محدث نوری سرانجام در سال 1320 قمری در نجف اشرف دار فانی را وداع گفت و در حرم علوی دفن شد.

نفس الرحمان فی فضایل سلمان: نفس الرحمان فی فضایل سلمان، تألیف محدث نوری، بهصورت جامع و تفصیلی به بررسی فضایل صحابی بزرگوار نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم سلمان فارسی میپردازد. شاید بتوان گفت که مؤلف محترم تمام روایتی که در مورد سلمان فارسی موجود بوده را در این اثر جمعآوری نموده باشد. این حدیثشناس خبیر، احادیث وارده در این موضوع را ارزشگذاری و رتبهبندی کرده و پس از بررسی، نظر خود را در مورد قوت و ضعف روایت بیان میکند.

انگیزه تألیف: محدث نوری وجه نگارش نفس الرحمان را برخورداری جناب سلمان از روحی بزرگ و منزلت رفیع او نزد رسول خدا و وصی بلافصل ایشان امیرالمؤمنین؟عهما؟ دانسته است که سعی شده این چنین انسان را به نسلهای پس از خود معرفی نماید.

ساختار و محتوا: نویسنده کتابش را با یک مقدمه آغاز مینماید و در آن به مشخصات ظاهری جناب سلمان میپردازد. متن اصلی کتاب در قالب 17 باب تنظیم و ارائه شد که برخی از آنها به شرح ذیل است:

باب نخست: شرح حال سلمان قبل از تشرف به اسلام و کیفیت تشرف او به اسلام؛ باب دوم: در این باب مصنف به شرح روایت سلمان منا اهلالبیت پرداخته است؛ باب سوم: شأن و مقام سلمان نزد پیامبر و امامان معصوم؛ باب چهارم: آیات قرآنی که شأن نزولش با سلمان مرتبط بود؛ باب پنجم: در علم و حکمت و معرفت سلمان به خدا و رسول خدا و اولیاء الهی؛ باب ششم: درباره اینکه اخباری از عالم غیب به او میرسید؛ باب نهم: کرامات سلمان و ذکر بعضی از اخبار مسلسل؛ باب دوازدهم: سخنان، نصایح و احتجاجات سلمان؛ باب سیزدهم: زهد، فروتنی و بخشندگی سلمان؛ باب چهاردهم: در خصوص زنان و فرزندان.

باب شانزدهم به چگونگی وفات جناب سلمان اختصاص دارد و مصنف در باب هفدهم به مسایل بعد از وفات ایشان پرداخته که جناب سلمان به همراه قائم آلمحمد بازگشت میکند. از مطالب مذکور در این باب، زیارتنامه سلمان است.

چاپ و نشر: این کتاب بارها در ایران چاپ شده است. مؤسسه آفاق در سال 1368ش در قطع وزیری و با تحقیق آقای جواد قیومی اصفهانی موفق به چاپ و نشر نفس الرحمان شد. همچنین انتشارات یاد اندیشه قم در سال 1388ش این کتاب را به زیور طبع آراسته نمود.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج