*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٤٠٢١٧٣ ١٥:٢١ - 1397/05/30    الطرائف فی معرفة مذاهب الطوائف  اثری از سیدبن طاووسآثار ماندگار شماره 564 ارسال به دوست نسخه چاپي


 الطرائف فی معرفة مذاهب الطوائف  اثری از سیدبن طاووسآثار ماندگار شماره 564

الطرائف فی معرفة مذاهب الطوائف اثری از سیدبن طاووس


سیدرضی‌الدین علی‌بن موسی‌بن جعفربن طاووس، از نوادگان امام حسن مجتبی و امام سجاد علیهما السلام به سال 589 هجری در حله عراق متولد شد. او علوم مقدماتی را در زادگاهش، از پدر گرامی و جدش ورام‌بن ابی‌فراس و دیگر علما آموخت. پس از آن، سفرش را به مراکز علمی عصرش آغاز کرد...

 

سیدرضیالدین علیبن موسیبن جعفربن طاووس، از نوادگان امام حسن مجتبی و امام سجاد علیهما السلام به سال 589 هجری در حله عراق متولد شد. او علوم مقدماتی را در زادگاهش، از پدر گرامی و جدش ورامبن ابیفراس و دیگر علما آموخت. پس از آن، سفرش را به مراکز علمی عصرش آغاز کرد و پس از مدتی علماندوزی، سرآمد علمای عصر خویش گشت. او عاقبت در سال 664 هجری در شهر بغداد با حیات مادی وداع کرد. پیکر مطهر او به نجف اشرف منتقل و در حرم علوی به خاک سپرده شد.

الطرائف فی معرفة مذاهب الطوائف

سیدبن طاووس آثار ذیقیمتی را از خود بر جا نهاده که یکی از آنها، کتاب «الطرائف فی معرفة مذاهب الطوائف» در موضوع علم کلام و اعتقادات و با هدف اثبات حقانیت مذهب شیعه اثناعشری و رد مخالفان نوشته شده است. مؤلف در این اثر، خود را یک فرد مسلمان فرض کرده که با فرقههای متعددی مواجهه شده و این شخص به منظور یافتن حقیقت، بیغرض و مرض به تفحص در منابع دینی روی میآورد و پس از تلاش فراوان در مییابد که مذهب تشیع موافق عقل، قرآن و اخبار وارده است.

سید برای نگارش الطرائف، تنها از منابع غیرشیعی استفاده کرده و با روش جدال احسن به استدلالهای اهلسنت پاسخ داده است.

نکتهای خواندنی

با وجود آنکه از اول تا آخر این کتاب، مطلبی که انتساب «الطوائف» را به سیدبن طاووس اثبات نماید، وجود ندارد، معذلک هیچ کس در این انتساب تردیده نکرده است. اهل تحقیق معتقدند که سید به دلیل فضای نامناسب عصر خود که شیعه در انزوا و غربت به سر می‌‌برده، تقیه کرده و با نام مستعار «عبدالمحمودبن داود» توانسته با نوشتن الطوائف به ترویج و تبلیغ مذهب تشیع بپردازد.

سیدبن طاووس در اجازات خود و نیز کتاب اقبال و سعدالسعود، الطرائف را یکی از تألیفات خود شمرده است.

ساختار و محتوا

نویسنده، کتابش را در دو جزء نوشته که جزء اول آن دارای 68 عنوان مختلف و جزء دومش شامل 66 موضوع است. در جلد اول با استناد به آیات و روایت منقوله از نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم ، حقانیت شیعه و امامت بلافصل امیرالمؤمنین علیه السلام اثبات میشود. در جلد دوم، مسئله عدم صلاحیت خلفای سهگانه و مباحثی در مورد روش تعیین خلیفه و صلاحیت نداشتن مردم برای انتخاب خلیفه الهی مطرح شده است.

مؤلف در این جلد همچنین سخن از معاویه و مخالفتهای او با دین اسلام به میان آورده و به ادعاهای عامه، در مورد فضایل او جواب داده است.

از آنجا که موضوع کلامی و عقیدتی کتاب، با محوریت امامت و فضایل ائمه بوده، لذا مصنف حول مباحث توحید، نبوت و معاد سخنی را مطرح نکرده است.

چاپ و نشر

«الطرائف» در سال 1400 قمری توسط انتشارات خیام قم به چاپ رسیده است.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج