*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٤٠٢٠٣٠ ١٤:٠٣ - 1397/05/23    الرساله العلویة فی فضل امیرالمؤمنین  علی سائر البریه سوی سیدنا رسول الله اثری از ابوالفتح محمدبن علی‌بن کراجکی   آثار ماندگار شماره 563 ارسال به دوست نسخه چاپي


 الرساله العلویة فی فضل امیرالمؤمنین  علی سائر البریه سوی سیدنا رسول الله اثری از ابوالفتح محمدبن علی‌بن کراجکی   آثار ماندگار شماره 563

الرساله العلویة فی فضل امیرالمؤمنین علی سائر البریه سوی سیدنا رسول الله اثری از ابوالفتح محمدبن علی‌بن کراجکی


ابوالفتح محمدبن علی‌بن کراجکی، از دانشمندان طراز اول شیعه در قرن پنجم هجری است. او برای کسب علم و استماع حدیث و نیز تبلیغ تشیع متحمل سفرهای فراوانی شد. نزد عالمان بسیاری به تحصیل پرداخت که مشهورترین آن‌ها شیخ مفید، سیدمرتضی، سلار دیلمی و قاضی...

ابوالفتح محمدبن علیبن کراجکی، از دانشمندان طراز اول شیعه در قرن پنجم هجری است. او برای کسب علم و استماع حدیث و نیز تبلیغ تشیع متحمل سفرهای فراوانی شد. نزد عالمان بسیاری به تحصیل پرداخت که مشهورترین آنها شیخ مفید، سیدمرتضی، سلار دیلمی و قاضی ابوالحسن سلمی حرانی بودند. علامه کراجکی، نویسندهای پرکار بود و در رشتههای مختلف علمی از جمله طب، ریاضیات، نجوم، کلام، حدیث، تفسیر، فقه، ادبیات و انساب تألیفات مفیدی داشت. کنزالفوائد، التعجب فی الامامة من اغلاط العامه، الاستنصار فی النص علی الأئمة الاطهار از مهمترین آثار این عالم جلیل است. کراجکی سال 449ق در شهر صور درگذشت.

الرسالة العلویه فی فضل امیرالمؤمنین علی سائر البریه سوی سیدنا رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم

از آثار فاخر ابوالفتحبن کراجکی «الرسالة العلویه فی فضل امیرالمؤمنین علی سائر البریة سوی سیدنا رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم» است که به زبان عربی و در علم کلام، با موضوع ولایت و فضیلت امام امیرالمؤمنین علیه السلام نوشته شد.

مؤلف در ابتدای رسالهاش، مسئله فضل امام علی علیه السلام بر تمام انسانهای قبل و بعداز ایشان را مطلبی اجماعی میداند و ادامه میدهد که البته برخی از علما در برتری امیرالمؤمنین علیه السلام بر انبیای اولوالعزم مسلک توقف را برگزیدند.

کراچکی در رسالهاش اعتراف میکند که وجود مبارک امیرالمؤمنین علیه السلام بر جمیع خلایق، حتی انبیاء اولوالعزم افضل میباشد و تنها رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم را از جمع انبیاء خارج میکند.

ساختار و محتوا

کتاب «رساله العلویة» شامل سه قسم و هر قسم دارای فصولی میباشد:

قسم اول: فی الآثار

مؤلف در این قسم به اثبات افضلیت حضرت علی علیه السلام از طریق آیات قرآن میپردازد و با استناد به آیه شریفه مباهله، افضلیت حضرت را اثبات میکند و در ادامه، اخبار «المواخاة»، «الطیر المشوی»، «الحسین والحسین سید اشباب اهل الجنة و ابوهما خیر منهما» و برخی روایات دیگر را میآورد و بدین وسیله افضلیت حضرت علی علیه السلام را بر سایر خلائق نتیجه میگیرد.

کراچکی در این بخش روایاتی از اهلسنت را ذکر و رد میکند؛ مثل روایت ابوبکر و عمر سیدا کهول اهلالجنة. مؤلف همچنین به نقل روایاتی میپردازد که ابنشاذان از طریق اهلسنت در افضلیت امام امیرالمؤمنین علیه السلام آورده است.

قسم دوم: فی الاعتبار

کراچکی در این قسمت به ذکر ویژگیهای مثل سابقه حضرت در اسلام، لیلة المبیت، مقامات حضرت در جهاد، جایگاه حضرت در جنگهای احد، خندق و احزاب میپردازد که بر افضلیت و اعتبار حضرت دلالت دارد. مؤلف هر یک از فضایل را در فصلی جداگانه مطرح میکند.

مؤلف همچنین متذکر اجماعی که از سوی سیدمرتضی، بر افضلیت امام علی علیه السلام بعداز رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم نقل شده، میشود.

قسم سوم به جواب از شبهات مطرح شده بر افضلیت امیرالمؤمنین علیه السلام اختصاص دارد.

چاپ و نشر

کتاب «الرسالة العلویه» در سال 1385ش توسط انتشارات «دلیل ما»، در یک جلد و با تحقیق آقای عبدالعزیز کریمی در قم منتشر شده است.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج