*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٤٠١١٦٣ ١٤:٣٧ - 1397/04/05    العمدة     اثری از ابن‌بطریقآثار ماندگار شماره 559 ارسال به دوست نسخه چاپي


 العمدة     اثری از ابن‌بطریقآثار ماندگار شماره 559

العمدة اثری از ابن‌بطریق


یحیی‌بن حسن‌بن محمدبن بِطْریق اسدی معروف به ابن‌بطریق از اکابر شیعه در قرن ششم هجری به حساب می‌آید که به سال 523 قمری در حله به دنیا آمد. او نزد بزرگانی چون ابن‌شهر آشوب، عمادالدین طبری، سدیدالدین محمودبن علی حفصی رازی و ابوجعفر اقبال، تحصیل و از آن‌ها روایت نقل کرده است. در مجلس درس ایشان نیز شاگردان برجسته‌ای هم‌چو علی‌بن یحیی فرزند ایشان، سیدمحمد ابن‌زهر و سیدنجم‌الدین ابی‌هاشم العلوی تربیت شدند...

 

 

یحییبن حسنبن محمدبن بِطْریق اسدی معروف به ابنبطریق از اکابر شیعه در قرن ششم هجری به حساب میآید که به سال 523 قمری در حله به دنیا آمد.

او نزد بزرگانی چون ابنشهر آشوب، عمادالدین طبری، سدیدالدین محمودبن علی حفصی رازی و ابوجعفر اقبال، تحصیل و از آنها روایت نقل کرده است. در مجلس درس ایشان نیز شاگردان برجستهای همچو علیبن یحیی فرزند ایشان، سیدمحمد ابنزهر و سیدنجمالدین ابیهاشم العلوی تربیت شدند.

از قلم توانای ابنبطریق آثار فاخری نوشته شده که خصائص الوحی المبین فی مناقب امیرالمؤمنین، المستدرک المختار فی مناقب وصی المختار و اتفاق صحاح الاثر فی امامة الائمة الاثنی عشر از آن جملهاند.

عاقبت آن عالم جامع الاطراف، در سال 600ق در شهر حله رخ در نقاب خاک کشید.

عمدة عیون صحاح الاخبار فی مناقب امام الابرار علیه السلام

از آثار فاخر و ماندگار ابنبطریق، کتاب عمدة عیون صحاح الاخبار فی مناقب امام الابرار علیه السلام معروف به «العمدة» است که به زبان عربی و در مناقب و فضایل امام امیرالمؤمنین علیه السلام و برخی از اهلبیت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم به رشته تحریر در آمده و سبب شهرت مؤلف نیز گردیده است.

نویسنده در کتابش، خصوص شأن و منزلت امام امیرالمؤمنین علیه السلام از دیدگاه قرآن و سنت بحث نموده و همچنین بیان فضایل حضرت زهرا علیها السلام و حضرت خدیجه علیها السلام و نیز برخی صحابه پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم از موضوعات این کتاب است.

مؤلف در مقدمه کتاب، نام کتابش را چنین مرقوم نموده: عمدة عیون صحاح الاخبار فی مناقب امام الابرار امیرالمؤمنین علیبن ابیطالب وصی المختار صلی الله علیه و آله و سلم و علی الائمة من ذریته الاطهار.

آقابزرگ تهرانی، العمده را یکی از بهترین کتابها درباره فضایل معصومین علیهم السلام دانسته که در اواخر قرن ششم هجری تألیف شده و تنها روایات اهلسنت را مرجع و مأخذ خود قرار داده است.

محتوا و ساختار کتاب

ابنبطریق عمدة عیون را با یک مقدمه و چهلوپنج فصل تنظیم نموده است که البته در برخی از چاپها، دو فصل مربوط به «حسنین» یکی حساب شده است.

سیوشش فصل کتاب، به شرح زندگی و فضایل امام امیرالمؤمنین علیه السلام اختصاص یافته و مؤلف در خلال این فصول، از آیاتی چون آیه تطهیر، آیه مودت و آیه اولیالامر و روایاتی چون حدیث ثقلین، حدیث منزلت و حدیث غدیر در جهت ارتقا بخشیدن به منزلت حضرت علی علیه السلام استفاده میکند.

باقی فصول کتاب در مورد فضایل برخی دیگر از بزرگان صحابه و نزدیکان پیامبر مانند حضرت زهرا علیها السلام، حضرت خدیجه علیها السلام، ابوطالب علیه السلام و جعفربن ابیطالب علیه السلام میباشد. مؤلف یک فصل را هم به وقایع تلخ پس از وفات رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله و سلم اختصاص داده است.

این کتاب دارای 913 روایت است که با انضمام روایات بدون شماره، به 996 روایت میرسد.

منابع مورد استفاده

چنانچه از کتابشناس معروف آقابزرگ تهرانی نقل شده، ابنبطریق تقریباً تمام روایات این کتاب را از منابع معتبر اهلسنت جمعآوری و نقل کرده است. منابع اصلی العمدة عبارت از مسند ابنجنبل با 174 حدیث، صحیح مسلم با 95 حدیث، تفسیر ثعلبی با 128 حدیث، صحیحین حمیدی با 56 حدیث، مناقب ابنمغازلی با 259 حدیث، غریب الحدیث دینوری 6 حدیث، المصابیح فراء با 7 حدیث، الفردوس ابنشیرویه دیلمی 6 حدیث.

مؤلف در ابتدای کتاب، سلسله سند خود را به هر یک از کتب فوق ذکر کرده و ترتیب نقل روایات را بر اساس تقدم زمانی کتب منبع رعایت کرده است؛ مثلاً ابتدا روایات ابنحنبل و سپس بخاری، مسلم و ثعلبی نقل شده است.

ابنبطریق تنها به نقل روایات اکتفا نکرده، بلکه ذیل روایاتی که فهم آن برای مخاطب کمی دشوار مینمود، مطالبی را بهعنوان شرح و توضیح ذکر کرده است.

چاپ و نشر

کتاب العمدة بارها در ایران به چاپ رسیده که از آن جمله، چاپ مؤسسه نشر اسلامی قم وابسته به جامعه مدرسین است که در سال 1407 و در یک جلد به زیور طبع آراسته شد.

از دیگر چاپهای این کتاب، چاپ افست تهران در سال 1412ق است که به مقدمه آیتاللهالعظمی جعفر سبحانی مزین شده است.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج