*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٤٠٠٧٨٩ ١٢:٣٧ - 1397/03/23    تفضیل الائمة علی الانبیاء و الملائکة /// اثری از جمال‌الدین حسن‌بن سلیمان حلی   آثار ماندگار شماره 557 ارسال به دوست نسخه چاپي


 تفضیل الائمة علی الانبیاء و الملائکة /// اثری از جمال‌الدین حسن‌بن سلیمان حلی   آثار ماندگار شماره 557

تفضیل الائمة علی الانبیاء و الملائکة /// اثری از جمال‌الدین حسن‌بن سلیمان حلی


علامه شیخ جمال‌الدین حسن‌بن سلیمان حلی، یکی از برجسته‌ترین عالمان شیعه در قرن هشتم و اوایل قرن نهم است. او یکی از شاگردان برجسته شهید اول بوده و شهید در اجازه‌ای که برای او صادر نموده، او را با کلمات «شیخ صالح ورع دین» توصیف نموده است. شیخ حر عاملی نیز از علامه حسن‌بن سلیمان حلی به «فاضل عالم فقیه» و میرزا عبدالله افندی به «شاگرد بزرگ شیخ شهید،‌ محدث جلیل و فقیه نبیل» تعبیر نموده‌اند. شیخ سلیمان حلی، خود مدرسی بزرگ بوده و شیخ عزالدین حسین جویانی عاملی، زین‌الدین علی استرآبادی و سیدابوالعباس عبدالحمید هاشمی از شاگردان او به شمار می‌روند....

 

علامه شیخ جمالالدین حسنبن سلیمان حلی، یکی از برجستهترین عالمان شیعه در قرن هشتم و اوایل قرن نهم است. او یکی از شاگردان برجسته شهید اول بوده و شهید در اجازهای که برای او صادر نموده، او را با کلمات «شیخ صالح ورع دین» توصیف نموده است. شیخ حر عاملی نیز از علامه حسنبن سلیمان حلی به «فاضل عالم فقیه» و میرزا عبدالله افندی به «شاگرد بزرگ شیخ شهید، محدث جلیل و فقیه نبیل» تعبیر نمودهاند.

شیخ سلیمان حلی، خود مدرسی بزرگ بوده و شیخ عزالدین حسین جویانی عاملی، زینالدین علی استرآبادی و سیدابوالعباس عبدالحمید هاشمی از شاگردان او به شمار میروند.

آثار با ارزشی از قلم ایشان در موضوعات حدیث، کلام و عقاید تراوش نموده که میتوان به تفضیل الائمه علی الانبیاء والملائکة، الرجعة و الرد علی اهل البدعة، المجموعة الحدیثیة و المحتضر اشاره کرد.

تفضیل الائمه علی الانبیاء والملائکة

مسئله برتری امامان معصوم علیه السلام بر دیگر انسانها، یکی از مسایل مهم در مباحث علوم اسلامی میباشد که ذهن بسیاری از دانشمندان شیعی را به خود مشغول کرده است. علمای بسیاری در این باره قلمفرسایی کرده، آثاری را به ثبت رساندهاند که از آن جمله کتاب «تفضیل الائمه علی الانبیاء و الملائکه» اثر علامه حسنبن سلیمان حلی است. مؤلف بر اثبات ادعای خود در این اثر، احادیث فراوانی را در بابهای گوناگون نقل میکند.

این کتاب یکی از آثار برجسته کلامی شیعه در موضوع مورد نظر به حساب میآید، ضمن آنکه مؤلف از منابعی استفاده کرده که در تطورات زمانی به دست علمای معاصر نرسیده است.

محتوای کتاب

کتاب مذکور در مجموع شامل یک مقدمه و 19 باب و 298 حدیث ارزنده در موضوع تفضیل ائمه علیهم السلام است. مؤلف احادیثی که دارای دلالت مشابهی با یکدیگر هستند، را در باب مشترکی ذکر مینماید.

موضوعات احادیث این کتاب عمدتاً حول این مسایل است: برتر بودن ائمه معصومین علیهم السلام بر دیگر انسانها از ناحیه خداوند، معلم بودن حضرت محمد و امیرالمؤمنین علیهما السلام، رحجان حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و سلم بر دیگر انبیاء، خلقت شماری از انسانها برای لعن دشمنان ائمه اطهار علیهم السلام، اعطای علم الهی به امامان معصوم علیهم السلام.

انگیزه مؤلف

شیخ حسنبن سلیمان حلی در مقدمه کتاب مینویسد که قصد اثبات فضیلت ائمه معصومین علیهم السلام بر تمام پیامبران و ملائکه را دارم و در این مسیر میخواهم ابهامی که شیخ مفید و شیخ طوسی در افضلیت امامان معصوم علیهم السلام بر انبیاء اولواالعزم مطرح کردهاند را رفع نمایم.

نسخه و چاپ و نشر

دو نسخه از این کتاب یکی، کامل و دیگر مختصر و ناقص در کتابخانه مرکزی دانشگاه تهران نگهداری میشود.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج