*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٤٠٠٦٤٥ ١٧:٤٩ - 1397/03/12    الدرالنظیم فی مناقب الائمه اللهامیم  اثری از جمال‌الدین یوسف‌بن حاتم شامی عاملیآثار ماندگار شماره 556 ارسال به دوست نسخه چاپي


 الدرالنظیم فی مناقب الائمه اللهامیم  اثری از جمال‌الدین یوسف‌بن حاتم شامی عاملیآثار ماندگار شماره 556

الدرالنظیم فی مناقب الائمه اللهامیم اثری از جمال‌الدین یوسف‌بن حاتم شامی عاملی


جمال‌الدین یوسف‌بن حاتم شامی عاملی از دانشمندان سده هفتم هجری است که سیر تاریخی اطلاعات مناسبی را از حیات طیبه ایشان به ما نرسانده است. او شاگرد محقق حلی و سیدبن طاووس بود و اجازه‌ای از سید داشت. تذکره‌نویسان او را به‌عنوان فقیهی فاضل و عابد معرفی کرده‌اند که دارای آثار متعددی بوده است. جمال‌الدین در فقه امامیه تسلط بالایی داشته و اگر چه اثری در فقه از او باقی نمانده، لکن نظرات علمی او در کتب منعکس شده است. ▪ الدرالنظیم فی مناقب الائمه اللهامیم...

 

 

جمالالدین یوسفبن حاتم شامی عاملی از دانشمندان سده هفتم هجری است که سیر تاریخی اطلاعات مناسبی را از حیات طیبه ایشان به ما نرسانده است.

او شاگرد محقق حلی و سیدبن طاووس بود و اجازهای از سید داشت. تذکرهنویسان او را بهعنوان فقیهی فاضل و عابد معرفی کردهاند که دارای آثار متعددی بوده است. جمالالدین در فقه امامیه تسلط بالایی داشته و اگر چه اثری در فقه از او باقی نمانده، لکن نظرات علمی او در کتب منعکس شده است.

الدرالنظیم فی مناقب الائمه اللهامیم

از آثار به جا مانده از جمالالدین شامی عاملی کتاب الدرالنظیم فی مناقب الائمه اللهامیم است که به عربی و در موضوع زندگانی چهارده معصوم علیهم السلام نوشته شد. مؤلف بهرغم آنکه نام کتاب را مناقب الائمه نهاده، ولی از بنی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله و سلم و حضرت فاطمه زهرا علیها السلام نیز سخن گفته و اتفاقاً بخشی اعظم کتاب، به زندگی رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم اختصاص دارد. «الدرالنظیم» شاخصترین اثر مؤلف است که باعث جاودانگی نام مؤلفش نیز شد. این کتاب از آغاز تألیف مورد توجه دانشمندان قرار گرفت و علامه مجلسی در «بحارالانوار» مکرر از این کتاب استفاده نموده و در خصوص آن میگوید: «کتاب الدرالنظیم»، کتاب شریف کریم مشتمل بر اخبار فراوانی از طریق امامیه و عامه در موضوع مناقب است.

ساختار و محتوا

مطالب کتاب بدون مقدمه در پانزده باب و هر باب در چندین فصل تنظیم شده است. باب نخست در مورد پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و شامل 14 فصل است. از جمله موضوعات مطرح شده در این باب عبارت از: نسب پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم، حلف الفضول، زمان و نحوه ولادت، ایام بعثت، معراج، نحوه هجرت، معجزات آن حضرت، غزواتی که حضرت در آن شرکت داشت، همسران و فرزندان پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم و وفات آن حضرت.

باب دوم کتاب، در هفده فصل به بیان فضایل و مناقب امام امیرالمؤمنین علیه السلام اختصاص یافت و مؤلف به این موضوعات پرداخت: ذکر نسب و مولد آن حضرت، صفات و فضایل حضرت، جنگ ایشان با ناکثین و مارقین، معجزات آن حضرت، خطبهها، وصایا و مواعظ و اولاد و مقتل آن حضرت.

مؤلف در باب سوم به بیان مولد حضرت زهرا علیها السلام و ظلمهایی که به ایشان شده و در پایان به ذکر شهادت آن حضرت پرداخت.

باب چهارم در مورد امام حسن علیه السلام و دارای هفت فصل است. باب پنجم در خصوص امام حسین علیه السلام و در نه فصل تنظیم و داستان غمانگیز حادثه کربلا در این بخش ذکر شد. مؤلف در سایر ابواب کتاب نیز به همین ترتیب به شرح حال و فضایل سایر معصومین علیهم السلام پرداخته است.

منابع و مصادر کتاب

شیخ جمالالدین در این اثر از مصادر ارزشمندی از کتابهای شیعه و عامه استفاده کرده که با توجه به از بین رفتن اغلب این کتابها، الدرالنظیم اهمیت فوقالعادهای یافته است. برخی از منابع کتاب عبارت است از: الارشاد شیخ مفید، احیاء العلوم غزالی، الاربعون فخر رازی، امالی الحاکم، امالی المعانی، تاریخ طبری، الانوار الباهرة فی انتصار العترة الطاهرة ابنطاووس، احادیث الهجرة.

مؤلف همچنین از اشخاصی چون سلیمبن قیس، ابوبکر مردویه، ابوعلی ابنعبدویه، قاضی عبدالجبار، ابومخنف لوطبن یحیی، ابوغالب محمدبن سهل نحوی مطالب ارزندهای را نقل نموده است.

نسخههای ماندگار

از کتاب «الدرالنظیم» سه نسخه تاکنون شناسایی شده است:

الف) نسخه موجود در کتابخانه همدان،

ب) نسخه کتابخانه میرزا محمدشریف عسکری تهرانی،

ج) نسخه کتابخانه سیدعلی عدنانی خرمشهری.

چاپ و نشر

این کتاب توسط انتشارات جامعه مدرسین قم به چاپ رسیده است.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج