*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٤٠٠٣٨٩ ١٦:٥٩ - 1397/03/05    روضة المتقین فی شرح اخبار الائمه المعصومین اثری از مجلسی اولآثار ماندگار شماره 555 ارسال به دوست نسخه چاپي


 روضة المتقین فی شرح اخبار الائمه المعصومین اثری از مجلسی اولآثار ماندگار شماره 555

روضة المتقین فی شرح اخبار الائمه المعصومین اثری از مجلسی اول


محمدتقی‌بن مقصود علی اصفهانی مشهور به مجلسی اول، پدر علامه مجلسی و از علمای بزرگ شیعه در قرن یازدهم قمری است. او نزد زبده‌ترین علمای زمانش شیخ بهایی و میرداماد درس خواند و در علوم عقلی و نقلی به مقام شامخی رسید. مجلسی در مسجد جامع اصفهان به تدریس مشغول بود و پس از استادانش در همان مسجد نماز جمعه اقامه می‌کرد. از مهم‌ترین میراث ماندگار ایشان فرزندانش محمدباقر مجلسی و آمنه بیگم همسر ملاصالح مازندرانی بود. عاقبت مجلسی اول در سال 1070ق درگذشت و در مسجد جامع اصفهان مدفون گردید...

 

 

محمدتقیبن مقصود علی اصفهانی مشهور به مجلسی اول، پدر علامه مجلسی و از علمای بزرگ شیعه در قرن یازدهم قمری است.

او نزد زبدهترین علمای زمانش شیخ بهایی و میرداماد درس خواند و در علوم عقلی و نقلی به مقام شامخی رسید. مجلسی در مسجد جامع اصفهان به تدریس مشغول بود و پس از استادانش در همان مسجد نماز جمعه اقامه میکرد.

از مهمترین میراث ماندگار ایشان فرزندانش محمدباقر مجلسی و آمنه بیگم همسر ملاصالح مازندرانی بود. عاقبت مجلسی اول در سال 1070ق درگذشت و در مسجد جامع اصفهان مدفون گردید.

روضة المتقین

«روضة المتقین» یکی از آثار قلمی شیخ محمدتقی مجلسی است که مؤلف آن را بهعنوان شرح مزجی بر کتاب «من لا یحضره الفقیه» شیخ صدوق و از کتب اربعه روایی شیعه نوشته است. «روضة المتقین» بنا به نظر اهل فن، یکی از بهترین شرحهای نوشته شده بر کتاب شیخ صدوق است. مؤلف در این کتاب با شرح متن جملات من لا یحضر به بررسی اسناد روایات و بیان صحیح و غیرصحیح آن پرداخته که طبق طریق خود شیخ صدوق و شیخ کلینی انجام شده است.

روضة المتقین از منابع با ارزش فقه الروایات به حساب میآید که در آن هر روایت، از نظر دلالت، معنا و مفهوم مورد کنکاش و تحقیق قرار میگیرد. نویسنده در این کتاب همچنین به نظرات علمای اهل تسنن در عصر ائمه علیهم السلام نیز اشاره دارد. نگارش این کتاب در سال 1063ق به پایان رسیده است.

سخن کتابشناس

شیخ آقابزرگ تهرانی در کتاب الذریعه الی تصانیف الشیعه مینویسد: کتاب روضة المتقین در شرح اخبار ائمه معصومین علیهم السلام، نوشته مولی محمدتقی فرزند مقصود علی مجلسی، شرحی مزجی و متوسطی به کتاب من لا یحضره الفقیه میباشد. مؤلف در این کتاب سندهای روایات را بررسی و صحت و ضعف آنها را طبق روایات شیخ صدوق و شیخ کلینی بیان نمود.

محتوای کتاب

مؤلف محترم روضة المتقین را در سیزده جلد و در موضوعات مختلف فقهی نوشته که ترتیب مباحث آن به این شرح است:

جلد اول: در شرح خطبه من لا یحضره الفقیه و در ادامه کتاب الطهارة؛

جلد دوم: کتاب الصلاة؛ جلد سوم: به مباحث زکات، خمس و صوم اختصاص یافت.

جلد چهارم و پنجم: کتاب الحج؛ جلد ششم: حول مباحث عتق، تدبیر و مکاتبه است.

جلد هفتم: صید و ذباحة؛ جلد هشتم: نکاح؛ جلد نهم: طلاق؛ جلد دهم: حدود و دیات؛ جلد یازدهم کتاب به موضوعات وصیت، وقف، صدقه، فرائض و ارث مربوط است. جلد دوازدهم و سیزدهم نیز به باب نوادر اختصاص یافت.

چاپ و نشر

این کتاب بارها به چاپ رسیده است. یکی از چاپهای آن مربوط به انتشارات مؤسسه فرهنگی اسلامی کوشانپور، در 13 جلد و در قطع وزیری است. در این چاپ، کتاب توسط آقایان و حججاسلام شیخ علیپناه اشتهاردی، سیدفضلالله طباطبایی و سیدحسین موسوی کرمانی تصحیح و تحقیق گردیده است.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج