*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٣٩٩٣٢٤ ١٢:١٥ - 1397/02/01    الرسائل العشر اثری از شیخ الطائفهآثار ماندگار شماره 550 ارسال به دوست نسخه چاپي


 الرسائل العشر اثری از شیخ الطائفهآثار ماندگار شماره 550

الرسائل العشر اثری از شیخ الطائفه


ابوجعفر محمدبن حسن طوسی معروف به «شیخ الطائفه» یکی از ستارگان درخشان عالم اسلام است که در سال 385ق در خراسان متولد شد. شیخ در سال 408ق به بغداد رفت و تا پایان عمر شریف خود در بغداد ماند. او پس از وقوع حوادث ناگوار و هرج و مرج‌هایی در بغداد، به نجف اشرف مهاجرت و حوزه علمیه را در آن‌جا تأسیس نمود. آوازه شخصیت آن عالم بزرگ چنان در اقصی‌نقاط جهان اسلام پیچید که تشنگان علم، آهنگ آن دیار قدسی کردند تا جرعه نوش محضر شیخ باشند. شیخ طوسی پس از استادش سیدمرتضی ریاست علمی و افتاء یافت. از قلم این عالم جلیل‌القدر آثار فاخری در علوم فقه، اصول، تفسیر، حدیث، رجال و تفسیر برجا مانده که التهذیب، استبصار، النهایه و خلاف از آن جمله است. عاقبت ایشان در سال 460 در نجف اشرف دارفانی را وداع گفت و امروزه قبرش جنب حرم حضرت مولی‌الموحدین مزار اهل دل است...

 

 

ابوجعفر محمدبن حسن طوسی معروف به «شیخ الطائفه» یکی از ستارگان درخشان عالم اسلام است که در سال 385ق در خراسان متولد شد.

شیخ در سال 408ق به بغداد رفت و تا پایان عمر شریف خود در بغداد ماند. او پس از وقوع حوادث ناگوار و هرج و مرجهایی در بغداد، به نجف اشرف مهاجرت و حوزه علمیه را در آنجا تأسیس نمود. آوازه شخصیت آن عالم بزرگ چنان در اقصینقاط جهان اسلام پیچید که تشنگان علم، آهنگ آن دیار قدسی کردند تا جرعه نوش محضر شیخ باشند. شیخ طوسی پس از استادش سیدمرتضی ریاست علمی و افتاء یافت. از قلم این عالم جلیلالقدر آثار فاخری در علوم فقه، اصول، تفسیر، حدیث، رجال و تفسیر برجا مانده که التهذیب، استبصار، النهایه و خلاف از آن جمله است. عاقبت ایشان در سال 460 در نجف اشرف دارفانی را وداع گفت و امروزه قبرش جنب حرم حضرت مولیالموحدین مزار اهل دل است.

الرسائل العشر

کتاب «الرسائل العشر» مجموعهای از کتب تألیف شده توسط شیخ طوسی در دو علم کلام و فقه است. نام رسالهها و کتب موجود در «الرسائل الشعر» اگر چه در فهرست شیخ و رجال نجاشی و سایر کتب تراجم بهصورت جداگانه آمده، ولی با وجود این اخیراً فاضلی گرانقدر به نام حجتالاسلام واعظزاده خراسانی در سال 1403 ده کتاب از کتابهای شیخ طوسی را گردآوری و با این نام منتشر کرده است.

کتب کلامی

این مجموعه شامل پنج کتاب کلامی و پنج کتاب فقهی است. کتب کلامی این مجموعه شامل «مقدمة فی المدخل الی صناعة علم الکلام، مسائل الکلامیه، اعتقادات، الفرق بین النبی و الامام و المفصح فی امامة امیرالمؤمنین علیه السلام است.

کتاب «مقدمة فی المدخل الی علم الکلام» دارای 6 فصل است و مؤلف بعدها کتاب را شرح نموده که با نام جدیدش «ریاضة العقول» مشهور شده است.

کتاب «مسائل الکلامیه» شامل 34 مسئله کلامی در توحید، نبوت و امامت است. نسخههایی از این اثر موجود است که میتوان به نسخه کتابخانه سیدمحمدعلی روضاتی مربوط به قرن دهم هجری، نسخه کتابخانه آستان قدس رضوی مربوط به سال 1097ق، نسخه دانشگاه تهران و نسخه کتابخانه استاد سیدمحمد جزائری در اهواز مربوط به سال 1011ق اشاره نمود.

کتاب دیگر این مجموعه «الاعتقادات» میباشد که مؤلف در آن با ذکر 25 دلیل به اثبات توحید، نبوت و امامت پرداخته است.

کتاب چهارم از این مجموعه، یعنی «المسائل فی الفرق بین النبی و الامام» صرفاً در خصوص تفاوت میان نبی و امام نوشته شده و مؤلف مباحث تفصیلی در این خصوص را به کتابهای الامامة و المسائل الحلبیة آدرس میدهد و لذا این کتاب یک رساله مختصری میباشد. «المفصح فی امامة امیرالمؤمنین و الائمه علیهم السلام» آخرین اثر کلامی این مجموعه است که مؤلف در آن به اثبات امامت حضرت علی و سایر امامان معصوم علیهم السلام میپردازد. آقا بزرگ تهرانی در مقدمه تفسیر تبیان در مورد این کتاب مینویسد: «و هو من آثار الهامة»؛ و سپس چهار نسخه خطی از این اثر را نام میبرد.

کتب فقهی

از کتابهای فقهی در این رسائل یکی  «رساله عمل الیوم و اللیله» است که بهصورت مختصر و به درخواست سیدمرتضی تألیف شده است.

مؤلف در این اثر به شرح 51 رکعت از نمازهای واجب و مستحب و بیان ارکان، واجبات و مستحبات نماز و نیز دعاهای مربوط به انجام وضو و تعقیبات نماز و قنوت میپردازد. دومین و سومین کتاب فقهی این مجموعه، «الجمل و العقود فی العبادات» و «تحریم الفقاع» است. کتاب الجمل والعقود، مفصل و مبسوط نوشته شده و به دلیل اهمیت مطالبش، بهصورت مجزا چاپ و منتشر شده است. شیخ طوسی در کتاب «تحریم الفقاع» بهطور مختصر به ذکر و بررسی ادله عامه و خاصه بر حرمت فقاع و نقد آنان میپردازد. در این کتاب همچنین مباحثی از علم اصول مثل تعارض روایات، حجیت اجماع و نظایر آن مطرح میشود. این کتاب از مصادر کتابهایی چون مستدرک الوسایل و وسایل الشیعه میباشد.

کتاب «الایجاز فی الفرائض» رساله مختصر در بحث ارث است که ظاهراً شیخ طوسی آن را به درخواست قاضی ابنبراج عالم جلیلالقدر عصر خود نوشته است.

کتاب مذکور اساساً مختصری از کتاب النهایة خود شیخ میباشد و لذا مؤلف در موارد بسیاری تفصیل مطلب را به همین کتاب ارجاع داده است.

آخرین کتاب فقهی موجود در مجموعه «رسائل العشر»، کتاب «المسایل الحائریه» میباشد که مؤلف آن را در پاسخ به سؤالاتی از ساکنین حائر حسینی نوشته است.

چاپ و نشر

کتاب «الرسائل العشر» در سال 1414 هجری توسط مؤسسه نشر اسلامی وابسته به جامعه مدرسین حوزه علمیه قم چاپ و منتشر شده است.

چاپ این مجموعه با تصحیح آیتالله شیخ رضا استادی و مقدمه فاضل بزرگوار حجتالاسلام واعظزاده خراسانی همراه میباشد.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج