*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٣٩٧٢٩٦ ١٠:٥١ - 1396/11/03    تظلم الزهرا من اهراق دماء آل ‌العباء /// اثری از رضی‌بن نبی قزوینی قدس‌سره  آثار ماندگار شماره 541 ارسال به دوست نسخه چاپي


 تظلم الزهرا من اهراق دماء آل ‌العباء /// اثری از رضی‌بن نبی قزوینی قدس‌سره  آثار ماندگار شماره 541

تظلم الزهرا من اهراق دماء آل ‌العباء /// اثری از رضی‌بن نبی قزوینی قدس‌سره


کتاب «تظلم الزهراء من اهراق دماء آل العباء‌ علیهم‌السلام » اثر تاریخی روایی به قلم رضی‌بن نبی قزوینی از علمای قرن دوازدهم هجری در موضوع قیام و شهادت حضرت سیدالشهدا است. این کتاب علاوه بر ذکر مطالب مربوط به حادثه کربلا اعم از وقایع روز عاشورا و وقایع قبل و بعد آن، به نقل روایاتی می‌پردازد که به نحوی با حضرت امام حسین‌ علیها‌السلام ارتباط دارد؛ مثل روایاتی در باب فضیلت گریستن و تباکی برای امام حسین و دیگر ائمه و آداب عزاداری برای آن ذوات مقدسه. مؤلف کتابش را متقن و در همه مواضع مدرک و سند ارائه کرده است. رضی قزوینی این کتاب را در سال 1118 هجری نوشته و در مقدمه کتابش گفته که کتابش در حقیقت شرح کتاب «لهوف» سیدبن طاووس می‌باشد...

 

کتاب «تظلم الزهراء من اهراق دماء آل العباء علیهم‌السلام » اثر تاریخی روایی به قلم رضیبن نبی قزوینی از علمای قرن دوازدهم هجری در موضوع قیام و شهادت حضرت سیدالشهدا است. این کتاب علاوه بر ذکر مطالب مربوط به حادثه کربلا اعم از وقایع روز عاشورا و وقایع قبل و بعد آن، به نقل روایاتی میپردازد که به نحوی با حضرت امام حسین علیها‌السلام  ارتباط دارد؛ مثل روایاتی در باب فضیلت گریستن و تباکی برای امام حسین و دیگر ائمه و آداب عزاداری برای آن ذوات مقدسه. مؤلف کتابش را متقن و در همه مواضع مدرک و سند ارائه کرده است. رضی قزوینی این کتاب را در سال 1118 هجری نوشته و در مقدمه کتابش گفته که کتابش در حقیقت شرح کتاب «لهوف» سیدبن طاووس میباشد.

محتوا و ساختار کتاب

مؤلف مطالب «تظلم الزهرا» را طبیعتاً به ترتیب کتاب لهوف تهیه و تنظیم نموده است که شامل سه مقدمه، سه مسلک و یک خاتمه با دوازده فایده به تربیت ذیل میباشد:

مقدمه اول: برخی از معجزات و کرامات و مکارم اخلاقی و احتجاجات امام حسین علیها‌السلام .

مقدمه دوم: برخی از روایات در فضیلت گریستن و تباکی بر آن حضرت و دیگر ائمه معصومین علیهم‌السلام .

مقدمه سوم: در مورد روایات وارده در آداب عزاداری بهویژه در تاسوعا و عاشورا.

در مسلکها نیز به این مطالب پرداخته شده:

مسلک اول: در امور پیش از جنگ و شامل شش مجلس است.

مسلک دوم: درباره حوادث کربلا و شهادت امام حسین علیها‌السلام  و یاران حضرت که در چهار مجلس مکتوب شد.

مسلک سوم: در خصوص وقایع پس از عاشورا شامل اسارت اهلبیت امام و رفتن به کوفه و شام، گزارش حضور اهلبیت در روز اربعین در کربلا و شرح بازگشت آنان به مدینه میباشد که این هم در چهار مجلس تنظیم شد.

خاتمه کتاب که حدود دویست صفحه از چاپهای جدید را در برمیگیرد، مشتمل بر مطالب رجعت امام حسین علیها‌السلام  در عصر حضرت حجت‌‌ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف ، عقوبت و عذابکشندگان امام حسین علیها‌السلام ، قیام جناب مختار ثقفی و دستاندازی حاکمان اموی و عباسی در قبال قبر پرفضیلت سیدالشهدا علیها‌السلام  است.

منابع کتاب

از آنجا که تظلم الزهرا شرح مبسوط لهوف میباشد، لذا منابعش همان منابع لهوف و عبارت از بحارالانوار، مجالس (امالی) شیخ صدوق، ارشاد شیخ مفید، منتخب طریحی، مثیرالاحزان، مقاتل الطالبین، مناقب آل ابیطالب، تسلیة المجالس سیدمحمدبن ابیطالب حسینی است.

سخن دیگران

شیخ واعظ تبریزی خیابانی در کتابش «وقایع الایام فی تتمة محرم الحرام» به بحث درباره کتاب تظلم الزهرا پرداخته و با اینکه کتابش را متقن و در همه مواضع دارای مدرک و سند دانسته است، لکن صاحب کتاب را در قضیه نقل مرثیهخوانی بانو حضرت زینب علیها‌السلام بر سر مزار امام حسین به شدت سرزنش میکند و مینویسد: «بهعنوان زبان حال که موهم طرز خبر و لسان مقال است، به قدر یک صحفه وزیری نقل کرده که عقل متحیر است که با این تفاصیل بیاصل و بیمعنی داعی چه بوده؟ والحق از صاحب «تظلم» در این مقام مسامحه عظیمی و غفلت کلی واقع شده و از مثل چنین کسی بسی شگفت و نهایت اسف است». ناگفته نماند که واعظ تبریزی در جای دیگر وجود چنین مطالبی را به عهده ناسخنان مینهد که در کتاب تظلم دست تصرف بردهاند.

چاپ و نشر

کتاب تظلم الزهرا در سالهای 1304 و 1312 قمری در تهران و در سال 1375 قمری در نجف اشرف به چاپ رسیده است.

این اثر همچنین با عنوان «تاریخ جامع زندگانی امام حسین علیها‌السلام » به قلم آقای علیرضا هراتی به فارسی ترجمه شد و توسط انتشارات خادم الرضا در سال 1388 به طبع رسیده است.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج