*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٣٩٦٥٩٤ ١٩:٢٤ - 1396/10/11   آثار ماندگار شماره 538 ارسال به دوست نسخه چاپي


آثار ماندگار شماره 538

منتخب الانوار اثری از ابن‌همام اسکافی (589- 664ق)


ابوعلی محمدبن ابی‌بکر همام‌بن سهیل‌بن بیزان مشهور به ابن‌همام اسکافی و ملقب به کاتب از دانشمندان و محدثان شیعه و ایرانی قرن سوم و چهارم قمری است. نوشته‌اند که او کسی بود که به دعای امام حسن عسکری‌ علیه‌السلام متولد شد. او نزد احمدبن ادریس قمی، عبدالله‌بن جعفر حمیری، ابن‌جندی، محمدبن ابراهیم نعمانی، ابن‌قولویه و هارون‌بن موسی تلعکبری شاگردی نموده و به درجات بالای علم و دانش نائل آمده است. ابوعلی همام در سراسر عمر شریفش به جمع‌آوری احادیث و کلمات معصومین مشغول بود. تألیفاتی از ایشان در تاریخ باقی مانده که می‌توان به التمحیص من ذنوب المؤمنین و منتخب الانوار فی تاریخ الأئمة الاطهار اشاره کرد...

 

ابوعلی محمدبن ابیبکر همامبن سهیلبن بیزان مشهور به ابنهمام اسکافی و ملقب به کاتب از دانشمندان و محدثان شیعه و ایرانی قرن سوم و چهارم قمری است. نوشتهاند که او کسی بود که به دعای امام حسن عسکری علیه‌السلام متولد شد. او نزد احمدبن ادریس قمی، عبداللهبن جعفر حمیری، ابنجندی، محمدبن ابراهیم نعمانی، ابنقولویه و هارونبن موسی تلعکبری شاگردی نموده و به درجات بالای علم و دانش نائل آمده است. ابوعلی همام در سراسر عمر شریفش به جمعآوری احادیث و کلمات معصومین مشغول بود. تألیفاتی از ایشان در تاریخ باقی مانده که میتوان به التمحیص من ذنوب المؤمنین و منتخب الانوار فی تاریخ الأئمة الاطهار اشاره کرد.

منتخب الانوار فی تاریخ الائمه الاطهار

چنانچه گفته آمده کتاب «منتخب الانوار فی تاریخ الائمه الاطهار» اثر ماندنی و گرانسنگ ابنهمام اسکافی به سبک تاریخی روایی میباشد که رسالهای کوتاه درباره زندگی چهارده معصوم و به عربی میباشد. نجاشی و ابنشهر آشوب در کتابشان، نامی از کتاب الانوار فی تاریخ الائمة الاطهار منسوب به ابنهمام اسکافی میبرند که به نظر میرسد منتخب الانوار خلاصهای از آن کتاب باشد. علامه مجلسی قدس‌سره در بحارالانوار از این کتاب استفاده بسیاری نموده است.

محتوای کتاب

مؤلف منتخب الانوار را در 14 باب تنظیم نموده که هر باب به یکی از معصومین اختصاص دارد. در ابتدای هر باب ابتدا مختصری از زندگی ائمه اطهار که شامل اسماء، کنیه، القاب، پدران، و مادران، فرزندان، جایگاه قبورشان و نیز پادشاهان هم دورهشان میباشد، ذکر میشود، به گفته ابوعلی اسکافی، اولین کتابی که بهطور مستقل به این مباحث پرداخته همین کتاب است.

ابواب این کتاب به ترتیب عبارت از باب اول: حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌‌و‌آله‌و‌سلم ، باب دوم: حضرت فاطمه زهرا علیها‌السلام ، باب سوم: امیرالمؤمنین علیه‌السلام و مؤلف ابواب را همینطور ادامه داده تا اینکه باب چهاردهم را به امام مهدی معهود اختصاص میدهد.

مؤلف جز در چند مورد، سلسله اسناد خود را بیان نکرده و به نظر میرسد که همه مطالب را از یک سند نقل نکرده باشد، بلکه بخشی از اخبار او بدون ذکر منبع و سند و به شکل نقل تاریخی آمده است.

چاپ و نشر

این کتاب در سال 1380ش توسط انتشارات «دلیل ما» در یک جلد به طبع رسیده است.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج