*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٣٩٥٨٧٣ ٢٠:١٦ - 1396/09/20    اللوامع النورانیة فی اسماء علی و اهل‌بیته القرآنیة /// اثری از علامه بحرانی   آثار ماندگار شماره 535 ارسال به دوست نسخه چاپي


 اللوامع النورانیة فی اسماء علی و اهل‌بیته القرآنیة /// اثری از علامه بحرانی   آثار ماندگار شماره 535

اللوامع النورانیة فی اسماء علی و اهل‌بیته القرآنیة اثری از علامه بحرانی


سیدهاشم بحرانی مشهور به علامه بحرانی از علمای طراز اول امامیه است که در نیمه اول قرن یازدهم در بحرین دیده به جهان گشود. ایشان پس از چندی تحصیل در زادگاهش روانه نجف‌اشرف شد و در آن دیار قدسی نزد اساتید بزرگ به کسب دانش الهی همت گماشت. این عالم ربانی پس از چندی به زادگاهش مراجعت کرد و بعد از رحلت شیخ محمدبن ماجد بحرانی عهده‌دار منصب مرجعیت و رهبری مردم گردید....

 

سیدهاشم بحرانی مشهور به علامه بحرانی از علمای طراز اول امامیه است که در نیمه اول قرن یازدهم در بحرین دیده به جهان گشود. ایشان پس از چندی تحصیل در زادگاهش روانه نجفاشرف شد و در آن دیار قدسی نزد اساتید بزرگ به کسب دانش الهی همت گماشت. این عالم ربانی پس از چندی به زادگاهش مراجعت کرد و بعد از رحلت شیخ محمدبن ماجد بحرانی عهدهدار منصب مرجعیت و رهبری مردم گردید.

علامه بحرانی که فقیهی گرانمایه و صاحب تألیفات متنوع و بسیار ارزشمندی در فقه و اصول و رجال،... بود، زمانی از ادامه تحقیق و تألیف در فقه منصرف شد و به یکباره توجه ویژهای نسبت به تدوین آثار اهلبیتعلیهم‌السلام پیدا کرد. شیخ حر عاملی قدس‌سره ، علامه بحرانی را مردی با طهارت و عارف به تفسیر و علوم عربیت و رجال معرفی مینماید. محدث عالیقدر با مرحوم حاج شیخ عباس قمی قدس‌سره نیز ایشان را با کلماتی چون رکن معتمد، فقیه ماهر، محدث جامع، متتبع در اخبار، صاحب مؤلفات کثیر سودمند میستاید.

علامه بحرانی ضربالمثل پرهیزکاری بود. صاحب جواهرالکلام در ضمن موضوعات مربوط به عدالت و تقوا، از علمایی چون مقدس اردبیلی و علامه بحرانی بهعنوان مصداق بارز تقوا نام میبرد.

از این عالم برجسته دهها اثر گرانسنگی برجا مانده است که هریک از آنها سند عظمت روحی و علمی مؤلف آن و نیز از افتخارات حوزههای تشیع به شمار میرود.

«اللوامع النورانیة فی اسماء علی و اهل بیته القرانیة» یکی از تألیفات علامه سیدهاشم بحرانی در تفسیر موضوعی قرآن کریم است.

مؤلف در این اثر سعی کرده تا با تکیه بر روایات، آیاتی که در شأن فضایل و شخصیت امام امیرالمؤمنین و اهلبیتعلیهم‌السلام نازل شده را ارائه و تفسیر نماید. این کتاب به زبان عربی و به ترتیب سورههای قرآن کریم کتابت یافته است.

عمده روایات مورد استشهاد مؤلف از کتب تفسیری روایی شیعه همچو تفسیر قمی، بصائرالدرجات، کافی و کتابهای مرحوم صدوق بوده که مؤلف آنها را با ذکر سند نقل میکند. نگارش کتاب در سال 1096 قمری به پایان رسیده است.

ساختار و محتوا

سیدهاشم بحرانی در کتابش ابتدا مقدمهای علمی آورده که دارای چهار فایده است؛ فایده اول به معنای آلمحمد اختصاص دارد؛ فایده دوم مربوط به روایاتی است که از امیرالمؤمنینعلیه‌السلام نقل شده است. مؤلف در فایده سوم به این مسئله اشاره دارد که قرآن ظاهر و باطنی دارد و سپس به ابعاد باطنی قرآن و تطبیق آن بر مصادیق با ارزش که همانا پاکترین نفوس انسانها میباشد، میپردازد. فایده چهارم در مورد تقسیمبندی قرآن و بیان قسمتهایی که درباره امیرالمؤمنینعلیه‌السلام نازل شده، میباشد.

پس از ارائه مقدمه، نویسنده به ترتیب آیات قرآن از سوره فاتحةالکتاب تا سوره تکاثر وارد مباحث تفسیری میشود. او ذیل آیات صرفاً به نقل روایات مربوطه اکتفا کرده، اما متأسفانه خبری از بررسی علمی، تحقیق و نوآوری نمیباشد. بیشک مؤلف با آن وسعت و جایگاه علمیاش توان چنین کاری را داشته و در عدم ارائه چنین تحقیقی، قصد و نیتی را در تألیف خود دنبال میکرده است.

در این اثر مجموعاً تعداد 1154 فضیلت برای امام امیرالمؤمنین و سایر امامان معصوم آمده است.

انگیزه مؤلف

به نظر میرسد که انگیزه اصلی مؤلف از تألیف کتاب این بوده که ایشان برای قرآن ظاهر و باطنی قائل بوده و با تألیف این کتاب قصد داشته تا به زوایای باطنی قرآن و به معرفی مصادیق واقعی آیات قرآن بپردازد.

خودش در مقدمه کتابش تأکید کرده بعد از آنکه خدای متعال به من توفیق داده و از نگارش کتاب «البرهان فی تفسیر القرآن» فارغ شدم، نگارش «اللوامع النورانیة» را شروع کردم تا بسیاری از روایات در مورد فضایل اهلبیتعلیهم‌السلام را در آن گرد آورم.

چاپ و نشر

این کتاب اخیراً با تصحیح و تعلیقه و با افزودن مقدمهای عالمانه درباره شرح حال و منزلت علمی علامه بحرانی توسط شیخ حامد فدوی اردستانی به مرحله چاپ و نشر رسیده است.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی

     

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج