*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٣٩٢٧٠٧ ١٢:٢٣ - 1396/04/21    فلاح‌السایل اثری از سیدبن طاووس قدس‌سرهآثار ماندگار شماره 516 ارسال به دوست نسخه چاپي


 فلاح‌السایل اثری از سیدبن طاووس قدس‌سرهآثار ماندگار شماره 516

فلاح‌السایل اثری از سیدبن طاووس قدس‌سره


کتاب فلاح السائل و نجاح المسائل فی عمل الیوم و اللیل، اثری قویم و رصین در موضوع دعا، نماز و اعمال مستحبی است که صاحب‌قلمی جلیل‌القدر سیدبن طاووس آن‌را به جامعه علمی عرضه کرده است. این کتاب در دو جلد و به عربی تنظیم شده و در ابتدای کتاب، فهرست ابواب هر دو جلد توسط خود مصنف ذکر شده است. اما چاپ‌ها و نیز نسخه‌ خطی‌های حاضر تنها حاوی جلد اول کتاب و شامل فصل اول تا سی‌ام است و متأسفانه هیچ اثری از جلد دوم این کتاب نیست.....

 فلاحالسایل اثری از سیدبن طاووس قدس‌سره (589 664ه.ق)

 

 

عالم جلیلالقدر، سیدرضیالدین علیبن موسیبن جعفربن طاووس، معروف به سیدبن طاووس از نوادگان امام حسن مجتبی علیه‌السلام و از عالمان مبرز شیعه در قرن هفتم هجری قمری است. ایشان استاد بزرگانی چون علامه حلی قدس‌سره است. آثار مفید و ماندگاری از قلم سیدبن طاووس به میراث مانده که میتوان به المهمات و التتمات، کشفالمحجه لثمرة المهجه، مصباح الزائر و جناح المسافر، الملهوف علی قتلی الطفوف، فلاح السائل و مهجالدعوات و منهج العبادات اشاره کرد. سید به سبب سجایای اخلاقی و تقوا و پارسایی فوقالعاده، صاحب کرامات بوده و به جمالالعارفین لقب گرفته است.

فلاح السائل و نجاح المسائل فی عمل الیوم و اللیل

کتاب فلاح السائل و نجاح المسائل فی عمل الیوم و اللیل، اثری قویم و رصین در موضوع دعا، نماز و اعمال مستحبی است که صاحبقلمی جلیلالقدر سیدبن طاووس آنرا به جامعه علمی عرضه کرده است.

این کتاب در دو جلد و به عربی تنظیم شده و در ابتدای کتاب، فهرست ابواب هر دو جلد توسط خود مصنف ذکر شده است. اما چاپها و نیز نسخه خطیهای حاضر تنها حاوی جلد اول کتاب و شامل فصل اول تا سیام است و متأسفانه هیچ اثری از جلد دوم این کتاب نیست.

ترتیب مطالب

کتاب حاضر در دو جلد و 43 فصل تنظیم شده است. جلد اول آن حاوی سی فصل و به این موضوعات اختصاص یافته است: چند فصل اول آن در عظمت نماز و نماز مقرون به دعا و فضیلت و سپس صفات داعی بیان شده است. از فصل 9 بحث طهارات سهگانه و مقدمات عبادات آمده و فصل 15 تا 29 پیرامون نمازهای واجب و مستحبی و نوافل یومیه و ادعیه و اذکار مختلف است. فصل سیام مربوط به آداب خواب و آداب قبل از خواب میباشد.

جلد دوم فلاح السائل شامل این مطالب بوده است: از فصل سیویک تا سیوشش؛ آداب بیدار شدن و نماز شب و فضیلت آن ذکر شده است. و از فصل سیوشش، مباحث مربوط به نماز صبح و نافله آن و نیز اعمال هنگام طلوع آفتاب مطرح گردیده است. فصل 41 و 42 راجع به نماز مسافر و ادعیه ساعتها میباشد و فصل آخر آن شامل فضایل سورههای قرآن است که فرد در شبانهروز میخواند.

بهطور خلاصه کتاب، مشتمل بر دو جزء است. جزء اول آن؛ شامل عبادات و ادعیههایی است که میان ظهر و شب و جزء دوم آن؛ از وقت بیدار شدن برای نماز شب تا اعمال و اوراد قبل از ظهر را شامل میشود.

روش تألیف

سیدبن طاووس، در فلاح السائل متن روایات را ذکر میکند و در مواردی که نیاز به توضیح دارد، توضیحی مفصل یا مؤجز ذکر و اعمال و اوراد را خیلی واضح بیان کرده است. ایشان، سلسله سند روایات و مأخذ آنها را طبق روش متداول خود دقیقاً ذکر مینماید و در جایی که سند موجود را نمیآورد میگوید: «بحذف الأسناد» و بدین روش به خوانند میفهماند که عدم ذکر روایت مرسله و یا مقطوعه بودن آن نیست. سید در ابتدای فلاح السائل راهها و طرق نقل حدیث خود را تا معصومین ذکر کرده است.

سید، در پایان مقدمه میگوید: چه بسا روایتی ببینید که شخص ضعیف در سلسله سند آن باشد و ما آنرا نقل کردهایم. نقل این روایت دلایل زیادی میتواند داشته باشد. از جمله اینکه من راوی را ثقه میدانستهام یا ایراد بر او وارد نبوده یا از جهد اعتماد بر اخبار مَن بلغ بوده است.

انگیزه مؤلف

سیدبن طاووس، پیوسته در صدد تهیه کتابی بوده تا مکلف در شبانهروز اعمال خود را طبق دستورات آن انجام دهد. ایشان در مقدمه کتاب کلماتی در مورد ارزش خلوت و تنهایی و اینکه بسیاری از عنایات الهی درخلوت به انسان میرسد، بیان میکند و سپس مینویسد: من در کتاب مصباح المتهجد شیخ طوسی خیر فراوانی دیدم و پس از آن به مطالب مهمی دست یافتم که تتمهای بر کتاب مذکور قلمداد میشد. تصمیم گرفتم آنچه از روایات فهمیدم و آن اسراری را که بهدست آوردم و اجازه نشر آنها را دارم در کتابی گرد آورم.

نکته قابل توضیح اینکه سیدبن طاووس، این کتاب را تتمات مصباح المتهجد و مهمات سلاح المتعبد نام نهادند که کتاب تتمات و مهمات خود شامل چند کتاب میباشد که «فلاح السائل» یکی از آن کتابهاست.

از ویژگیهای کتاب

مؤلف، در این کتاب تنها به جمعآوری ادعیه اکتفا ننموده بلکه به مناسبت، برخی نکات و اسرار و مشاهدات شخصی خود درباره مقامات اولیا، نحوه تحصیل اخلاص در عبادات و بیان آداب معنوی و اسرار نماز را بیان نموده است.

ویژگی دیگر فلاح السائل، این است که صرفاً یک کتاب تقلیدی نمیباشد بلکه مجموعه نکاتی است که خود مؤلف بدان دست یافته و به سالکان طریق الی الله میآموزد.

از خصوصیت بارز و برجسته این کتاب آمیخته بودن مباحث عقلی، نقلی و عرفانی با همدیگر است که مؤلف آن را به نیکی صورت داده است.

نسخه خطیها

از این کتاب نسخههای خطی زیر موجود است:

نسخه خطی آستان قدس رضوی، نسخه خطی کتابخانه آیةاللهالعظمی مرعشی نجفی، نسخه خطی کتابخانه مسجد اعظم و نسخه خطی کتابخانه مجلس شورای اسلامی.

ترجمه و چاپ کتاب

اخیراً فلاح السائل با دو ترجمه به چاپ رسیده است. یکی مربوط به ترجمه آقای محمدرضا جباران که با عنوان «سائل رستگار» به زیور طبع آراسته شده و دیگری ترجمه آقای محمد روحی که با نام ادب حضور به مرحله چاپ و نشر رسیده است.

منبع: مقدمه کتاب ادب حضور و کتابخانه دیجیتال قائمیه

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج