*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٣٩٢٣٣٤ ١٦:٢٢ - 1396/03/31    فضایل‌الشیعه اثری از شیخ صدوق قدس‌سرهآثار ماندگار شماره 514 ارسال به دوست نسخه چاپي


 فضایل‌الشیعه اثری از شیخ صدوق قدس‌سرهآثار ماندگار شماره 514

فضایل‌الشیعه اثری از شیخ صدوق قدس‌سره


فضایل‌الشیعه یکی از آثار ماندنی و خواندنی شیخ صدوق در موضوع احادیث اخلاقی است. این کتاب به زبان عربی و حاوی روایاتی از ائمه اطهار‌ علیهم‌السلام که در خصوص مقام و منزلت شیعیان محمد و آل‌محمد‌ علیهم‌السلام نقل شده، می‌باشد. می‌توان گفت که این کتاب مجموعه‌ای از روایات منقوله در موضوع اخلاق و اعتقادات است. ....

 فضایلالشیعه اثری از شیخ صدوق قدس‌سره (305 381ق)

 

 

ابوجعفر محمدبن علیبن حسینبن بابویه مشهور به شیخ صدوق از علمای طراز اول قرن چهارم هجری و از بنیانگذاران فقه امامیه و عالم و محدث بزرگ تاریخ اسلام بوده که دفتر حیات پربرکتش به سال 305 قمری در شهر مقدس قم گشوده شد.

پدر بزرگوارش علیبن حسینبن موسیبن بابویه قمی از زبدهترین علما و فقهای عصر خود بود و شیخ صدوق دوران صباوت و مقداری پس از آنرا در کنف چنین پدری گذراند. از محضر ایشان علم و دانش و تقوا کسب کرد و به دلیل هوش و استعداد فوقالعادهاش، توانست قبل از 20 سالگی هزاران حدیث را با سلسله سند آنها به حافظه خویش بسپارد. شیخ حر عاملی در تجلیل از مقام علمی شیخ صدوق میفرماید: «نظیر او در کثرت علم و حفظ و ضبط آثار و اخبار اسلامی دیده نشده است.»

این دانشمند جلیلالقدر در اواخر عمر، در شهر ری اقامت داشت و عاقبت در سال 381 قمری و در سن حدود 70 سالگی دارفانی را وداع گفت. مزار پربارش در ابنبابویه در نزدیکی مرقد شریف حضرت عبدالعظیم حسنی علیه‌السلام میباشد.

تألیفات شیخ صدوق را تا 300 عنوان کتاب و رساله برشمردهاند و بنابه قرائن تاریخی اکثر این آثار تا قرون پنجم و ششم هجری موجود بوده و در دسترس علما قرار داشته است، لکن در عصر حاضر بهجز تعدادی کتاب مانند من لایحضره الفقیه، معانی الاخبار، عیونالاخبار، الخصال، عللالشرایع، اثری از آن کتب قیّمه باقی نمانده است. کتاب «من لا یحضره الفقیه» از کتب اربعه اثر معروف و جاودان اوست.

فضایلالشیعه

فضایلالشیعه یکی از آثار ماندنی و خواندنی شیخ صدوق در موضوع احادیث اخلاقی است. این کتاب به زبان عربی و حاوی روایاتی از ائمه اطهار علیهم‌السلام که در خصوص مقام و منزلت شیعیان محمد و آلمحمد علیهم‌السلام نقل شده، میباشد. میتوان گفت که این کتاب مجموعهای از روایات منقوله در موضوع اخلاق و اعتقادات است.

فضایلالشیعه کتابی کمحجم و کوچک و حاوی، چهلوپنج حدیث است که به فضایل شیعیان اختصاص دارد. این کتاب برای شناخت مقام و منزلت اهلبیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام و پیروان حقیقی آنها بسی ارزشمند و مفید است. خواننده با مطالعه آن به جایگاه شیعه در اسلام پی میبرد. این کتاب مانند دیگر کتب شیخ صدوق مثل علل الشرایع، خصال و توحید از زمان تألیف مورد توجه و استفاده علمای شیعه بوده و در بسیاری از منابع روایی مانند بحارالانوار مورد استناد قرار گرفته است.

موضوعات مطرح شده

پارهای از موضوعات و فصولی که در کتاب فضایلالشیعه مطرح شده عبارت است از: مقام و منزلت دوستداران حضرت علی علیه‌السلام، مقام شیعه، معنای رافضی، شیعه در قیامت، جایگاه شیعه در بهشت، شیعیان شهید میمیرند، فقط حج شیعیان قبول است، دوستداران اهلالبیت علیهم‌السلام اهل بهشتاند، شفاعت ائمه علیهم‌السلام نصیب شیعیان خواهد شد و...

انگیزه مؤلف

زمان شیخ صدوق مصادف با ضعف دولت مرکزی اسلامی و خلفای عباسی بود و دولتهای مانند طاهریان، صفاریان، فاطمیان، علویان و بهخصوص دیالمه که گرایش شیعهگری داشتند در حال پیدایش و رویش بودند. شیخ صدوق در چنین عصری بر آن شد تا آن اقیانوس علم و دانش خود را در قالب نوشتن کتاب و آثار مفید و در جهت تحکیم موقعیت دولتهای شیعهگرا و توسعه قدرت آنها بهکار گیرد. علاوه بر این مسئله، تاریخ گواه است که پس از وفات حضرت رسول اکرم صل‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم حکومتهای انحرافی وقت تمام سعی و تلاش خود را در آزار و اذیت اهلبیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام و نیز پیروان حقیقی آنان بهکار گرفتند. تبلیغات شدیدی را علیه آنان به راه انداخته و به آنها رافضی میگفتند. بنابراین شیخ صدوق و امثال این بزرگان قلم خود را در جهت ثبت حقیقت به حرکت واداشتند تا آیندگان از گذشتگان بیخبر نباشند و مظلومیت چهارده نور پاک الهی و شیعیان پاک‌‌سرشت آنها و نیز ظلم یک گروه مقامطلب و دنیاپرست در پشت ابر تاریخ پنهان نماند.

خصوصیت فضایلالشیعه

از خصایص این کتاب و نیز سایر کتب شیخ صدوق این است که در بیان اصول عقاید و معارف اسلامی، پیرامون اصطلاحات عرفانی، فلسفی، کلامی و استدلالات منطقی نگشته است بلکه شریعت و دین محمدی صل‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم را به زبان ساده و بیپیرایه و برهانهای بیتکلف بیان نموده است.

نسخههای خطی

نسخههای با ارزش و شناخته شدهای که از این کتاب در کتابخانهها موجود میباشد بدین شرح است: 1- نسخهای در کتابخانه حجةالاسلام اردوبادی در نجف اشرف. 2- نسخهای در کتابخانه تهرانی در سامرا 3- نسخهای که در سال 1279 قمری به خط محدث نوری به رشته تحریر درآمده و هماکنون در تصرف نوه ایشان میرزا علی بهزادی در تهران قرار دارد.

تحقیق و تنظیم: علیاکبر بخشی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج