*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٣٩١٥١٦ ١٣:٤٠ - 1396/02/27    تحفة‌الراغب اثری از احمد‌بن سلامه شافعیآثار ماندگار شماره 509 ارسال به دوست نسخه چاپي


 تحفة‌الراغب اثری از احمد‌بن سلامه شافعیآثار ماندگار شماره 509

تحفة‌الراغب اثری از احمد‌بن سلامه شافعی (د 1069ق)


نویسنده در این بخش اظهار داشته است که «سلف صالح و بزرگان امت به پیغمبر و خاندان او توسل می‌کردند تا بر گرفتاری‌هایشان گشایشی پدید آید. بسیاری از مشهورین این امت به نجف اشرف می‌رفتند و در مقابل قبر امیر‌المؤمنین‌ علیه‌السلام می‌ایستادند و خدا را می‌خواندند و خواسته‌شان به اجابت می‌رسید و حاجتشان بر آورده می‌گشت». ....

 


ابوالعباس احمدبن احمدبن سلامه قلیوبی مصری شافعی از اهالی روستای قلیوب در شرق مصر است. او از علمایی همچون شمسالرملی، نورالزیادی، سالمالشبستری، علیالحلبی، سبکی و دیگر علما بهره برده است.منصور طوخی، ابراهیم برماوی، شعبان فیومی و دیگر بزرگان از او نقل روایت کردهاند.

او فقیه، محدّث و طبیب ماهری بوده و بر دانش حساب و رمل و... احاطه داشته، فقرا را دوست میداشته، و در مجلس درسش از حسن تقریر او مردم چنان میایستادند مثل اینکه بر سرشان پرنده نشسته باشد.

برخی از آثار قلمی او عبارتند از: 1. أوراق لطیفه (تعلیقه بر جامعالصغیر سیوطی)؛ 2. البدورالمنوّرة فی الأحادیثالمشتهره؛ 3. تذکرةالقلیوبی فیالطب؛ 4. تعبیرالمنامات؛ 5. رسالهای در فضایل مکه؛ 6. حاشیه بر شرح ایساغوجی در منطق؛ 7. الفوائدالطبّیهالموافقة لطبّ خیرالبریّة؛ 8. المعراج؛ 9. الهدایة منالضلالة فی معرفةالوقت والقبلة من غیر آلة؛ 10. تحفةالراغب و...

تحفةالراغب

مؤلف میگوید: که این کتاب لطیف را به درخواست یکی از برادران نوشته و آن را «تحفةالراغب فی سیرة جماعة من أعیان أهلالبیتالأطایب» نامیده است.

او در این کتاب، شرح حال هفده تن از سادات خاندان عصمت و طهارت علیهم‌السلام را - که در مصر مدفون هستند - نوشته است. کتاب را با شرح حالی از امام حسین علیه‌السلام آغاز کرده، چراکه به قولی سر مبارک امام حسین علیه‌السلام در این دیار مدفون است.

افرادی که در این کتاب نام برده شده اند سه دسته هستند:

الف) آنانکه قطعاً مدفنشان در مصر است مثل سیده نفیسه سلام‌الله‌علیها ؛

ب) آنانکه اختلاف است که مدفنشان در مصر باشد، مثل سر مبارک امام حسین علیه‌السلام و سیده زینب دختر امیرالمؤمنین سلام‌الله‌علیهما؛

ج) آنانکه قطعاً مدفنشان مصر نیست، مثل امام زینالعابدین علیه‌السلام ؛ اما مزاری بدانها در مصر منتسب است؛ ابن سلامه با پرداختن به شرح حال این بزرگان، تصریح کرده که چنین انتسابی درباره این افراد صحیح نیست.

مصنف از گفتار صوفیان بسیار نقل کرده و چنین مینماید که نویسنده به این گروه تعلق خاطری داشته است.

دیگر اینکه از بعضی کتابها نقل کرده که آن کتابها امروزه در دست نیست از جمله کتاب «الثبتالمصان» از عبیداللهبن عمر اعرجی که معروف به بحرالأنساب است و کتاب «الرسالةالزینیّة» از سیوطی.

خاتمه کتاب درباره مدایح اهلبیت علیهم‌السلام است.

نویسنده در این بخش اظهار داشته است که «سلف صالح و بزرگان امت به پیغمبر و خاندان او توسل میکردند تا بر گرفتاریهایشان گشایشی پدید آید. بسیاری از مشهورین این امت به نجف اشرف میرفتند و در مقابل قبر امیرالمؤمنین علیه‌السلام میایستادند و خدا را میخواندند و خواستهشان به اجابت میرسید و حاجتشان بر آورده میگشت».

او در ادامه میافزاید:

بزرگان ما اتفاق دارند که شخص در هنگام بروز مشکل و رسیدن غم و اندوه وضویی بسازد و بر پیغمبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم درود فرستد و دعای امام زینالعابدین علیه‌السلام را برای رفع غم و اندوه و گشایش گرفتاریش بخواند و از خدا بخواهد که غم و گرفتاری را از او بردارد، به اذن خدا گرفتاریهایش زدوده خواهد شد و اگر مریض باشد خدا را با این دعا بخواند که خدا عافیتش میدهد: «اللّهمّ لکالحمد على ما لم أزل أتصرّف فیه من سلامة بدنی، و لکالحمد على ما أحدثت بی من علّة فی جسدی فما أدری، یا إلهی، أیّالحالین أحقّ بالشّکر لک، و أیّالوقتین أولى بالحمد لک‏...» (دعای 15صحیفه سجادیه)

سپس به فضیلت و توسل به پنجتن آلعبا علیهم‌السلام (لی خمسة أطفی بهم...) اشاره کرده، آنگاه ماجرای طواف امام زینالعابدین علیه‌السلام در مراسم حج و شعر فرزدق را نقل کرده، سپس اشعاری را در مدح اهلبیت علیهم‌السلام را از زبان ابوالحسنبن جبیر، شافعی و کمیت نقل کرده است.

مؤلف، ضمن مطالب کتاب به سه مطلب ذیل دو فایده و یک تنبیه اشاره کرده است:

در فایده اول با عنوان مرگ سه رنگ است، به ماجرای شهادت امام حسین علیه‌السلام و قصۀ کربلا پرداخته، در تنبیه که ذیل شرح حال علی رفاعی آمده به نقد شیخ عبدالوهاب شعرانی نشسته و در فایده دوم سیدیحیی، نقیب بصره را ذکر کرده است.

چاپ تحفةالراغب

1. چاپ قاهره مصر در سال 1307ق؛

2. تحقیق سیدمحمود مرعشی نجفی، کتابخانه بزرگ آیةاللهالعظمی مرعشینجفی قدس‌سره،1390ش/1433ق. تعلیقات مفید و تذکر اشتباهات نویسنده در برخی مسایل، اشاره به مصادر دیگر روایتهای منقول در کتاب از ویژگیهای این چاپ است.

تهیه و تنظیم: عباسعلی مردی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج