*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


سرمقاله شماره خبر: ٣٨٧٨٤٣ ٠٩:٢١ - 1395/10/29   سرمقاله 495 ارسال به دوست نسخه چاپي


سرمقاله 495

انقلاب در علوم انسانی


اقتصاد، ادبیات، تاریخ، جامعه‌شناسی، روان‌شناسی، حقوق، هنر و چندین دانش دیگر، علوم انسانی را شکل می‌دهند؛ مجموعه مفاهیم و گزاره‌هایی که بستر و سیر حرکت جامعه را تعیین می‌نماید و نقشه راه را برای هدایت جامعه در حوزه‌های گوناگون ترسیم و ریل‌گذاری می‌کند. ....

 

 

بسماللهالرحمنالرحیم

اقتصاد، ادبیات، تاریخ، جامعهشناسی، روانشناسی، حقوق، هنر و چندین دانش دیگر، علوم انسانی را شکل میدهند؛ مجموعه مفاهیم و گزارههایی که بستر و سیر حرکت جامعه را تعیین مینماید و نقشه راه را برای هدایت جامعه در حوزههای گوناگون ترسیم و ریلگذاری میکند. رسیدن به اهداف انقلاب بدون دگرگونسازی دادههای دانش غرب به ما، امکانپذیر نیست؛ شاید بشود شعر و شعار تحول اجتماعی را آسان سرود، اما نگاه تأملانگیز به عرصه اقتصاد، فرهنگ، امور اجتماعی و...، مبانی مخدوش علمی پنهان را پیدا میکند و ریشههای مشکلات میدانی جامعه را به ما نشان میدهد.

اعتقاد عمیق به تمدن اسلامی، باورداشت برنامه دین برای اجتماع، هدفگذاری انقلاب برای تحقق آن در کشور و صدور به دیگر ممالک جهان، تحمّل وضعیت موجود اجتماعی را سخت مینماید و هزینههای سنگین پیروزی انقلاب، همچون شهدای گرانقدر، جانبازان معزز، اسارتها، زندانها و... باید برآیندی هموزن خود را داشته باشد.

اینکه در عصر فعلی شاهد توفیقات بزرگی برای نظام اسلامی هستیم مورد تردید نیست، اما فاصله غیرقابل انکار اقتصاد ما با اقتصاد اسلامی را نمیتوان ندید؛ چالشهای اجتماعی که گویای عدم تلاش بایسته و تحقق نیافتن تربیت والای اسلامی میباشد، آسیبی دیگری است که بخشی از ناشدههای این حوزه را به ما گوشزد میکند. در یکایک عرصههای کارکردی اجتماع که مینگریم، علیرغم موفقیتها، آسیبها، آفتها و چالشهایی نیز به چشم میآید که با چشمانداز زیبای اسلامی متفاوت و متغایر است.

آنچنانکه مقام معظم رهبری مؤکداً اشاره داشتهاند، رفع و دفع مشکلات اجتماعی در حوزههای گوناگون به تحول بنیادین در باورهای دانش ما باز میگردد، اگر باور داشته باشیم که یافتههای علمی مغربزمین که به عنوان سوغات از آنجا با زرق و برق به دانشگاهها و مراکز آموزشی عالی ما آمده و فضای محافل علمی کشورمان را فرا گرفته، توان و توفیق اداره صحیح جوامع خودشان را ندارد و دلیل آن نیز وضعیت نابسامان خودشان است، پس باید به خویش بازگشت و با بهره از آموزههای آسمانی اسلام که سعادت دنیوی و اخروی را توأمان تأمین میکند، تحولی مبنایی و بنایی در بنیاد علوم انسانی ایجاد نمود.

اندیشمندان و صاحبنظران بر ایده پیشآمد رهبری معظم تأکید میورزند که ارتباط میدان عمل در اقتصاد، فرهنگ، تاریخ، و... با مبانی ما در علوم انسانی بسیار نزدیک و تنگاتنگ است و انتظار انقلاب در یکی بدون تحول در دیگری خیال واهی است.

حوزه علمیه به عنوان خاستگاه تاریخی راهبری علوم انسانی، شایسته است با تأمل در آسیبهای اسفبار در عرصههای فراخ اجتماعی مرتبط با علوم انسانی و تأکیدات تحولخواه بزرگان در این حوزه، وظیفه سرنوشتساز دینی و انقلابی خود را انجام دهند تا با ارائه اصول دانشبنیان اسلام، انقلابی بزرگ را در حوزه اندیشه و عمل شاهد باشیم و مردم با رفع چالشهای پیشرو، تحقق آرزوهای خویش را در صحنه اجرایی کشور ببینند و نظام با تقدیم سندی علمی و عملی به جهان، ملل دنیا را به مشاهده چشمانداز مدینه فاضله انقلاب اسلامی فراخوان نماید. انشاءالله

 حسن مولایی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA
Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج