*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٣٨٥٤٨٥ ١٢:٤٥ - 1395/08/19    سعدالسعود للنفوس اثری سیدبن طاووس قدس‌سره آثار ماندگار شماره 485 ارسال به دوست نسخه چاپي


 سعدالسعود للنفوس اثری سیدبن طاووس قدس‌سره آثار ماندگار شماره 485

سعدالسعود للنفوس اثری سیدبن طاووس قدس‌سره (589 664ق)


سعدالسعود (سعدالسعود المنضود) للنفوس، اثر ماندنی و خواندنی عالم العلماء سیدبن طاووس است که مؤلف در آن کتاب‌های کتابخانه خود را فهرست‌بندی نموده و پس‌از ذکر نام هر کتاب، گلچین و بهترین مطالب آن کتاب را نیز ضمیمه نموده است و در بسیاری از موارد نقدهای محققانه بر آن مطالب نوشته است. ...

 

 

 

 

 

عالم جلیلالقدر شیعه سیدرضیالدین علیبن موسیبن جعفربن طاووس، مشهور به سیدبن طاووس از نوادگان امام حسن مجتبی و امام سجاد علیهماالسلام  15 محرم سال 589 هجری قمری در شهر حله عراق دیده به جهان گشود.

سیدبن طاووس، تحصیلات خود را در محضر پدر و جد خود در شهر حله آغاز نمود. او خود در کشفالمحجة میگوید: «وقتی من وارد علمآموزی شدم آنچه را که دیگران در طول چند سال آموخته بودند، در یک سال آموختم و از آنان پیش گرفتم.» هر چند سیدبن طاووس در فقه و ادبیات و سایر علوم ناآور و توانا بود اما شهرت اصلی ایشان در زهد و تقوی و عرفان اوست و اکثر تألیفات آن بزرگوار در موضوع ادعیه و زیارات میباشد. علامه حلی، علیبن عیسی اربلی و حسنبن داود حلی از جمله پرورش یافتگان مکتب آن بزرگوار هستند.

تألیفات او را تا حدود 50 اثر دانستهاند که از آن جمله میتوان به کشفالمحجة، مصباحالزائر و جناحالمسافر، اللهوف علی قتلیالطفوف، مهجالدعوات، فلاحالسائل و اقبالالاعمال اشاره کرد.

سعدالسعود للنفوس

سعدالسعود (سعدالسعود المنضود) للنفوس، اثر ماندنی و خواندنی عالم العلماء سیدبن طاووس است که مؤلف در آن کتابهای کتابخانه خود را فهرستبندی نموده و پساز ذکر نام هر کتاب، گلچین و بهترین مطالب آن کتاب را نیز ضمیمه نموده است و در بسیاری از موارد نقدهای محققانه بر آن مطالب نوشته است. سیدبن طاووس سعدالسعود را که پساز کتاب «الابانة فی معرفةاسماء کتب الخزانة» تألیف کرده، جامعتر و مفصلتر نوشته است، چراکه «الابانة» فقط حاوی اسماء کتابها بوده و راهی برای دسترسی به مطالب کتاب نداشته است. متأسفانه با وجود آنکه مؤلف تصمیم داشته، تمام کتابهای تحت تصرف خودش را اینگونه فهرست و مطالب اصلی آنرا نقل نماید، ولی متأسفانه نگارش کتاب ناتمام مانده و شاید دست چپاول روزگار از سلامت آن دریغ و کوتاهی ورزیده باشد که امروزه تنها بخش مربوط به قرآن و تفاسیر آن در دست است.

انگیزه مؤلف

سید در مقدمه کتاب مینویسد: من این کتاب را برای پسرانم وقف نمودم و در آن فهرست اسامی تمام کتابهای کتابخانهام را آوردم و پساز ذکر نام هر کتاب، قسمتی از بهترین مطالب را ضمیمه نمودم. فواید این کار من این است که اگر آن کتابها به مرور زمان نابود شوند، قسمتهایی از آن کتب و نام و یاد آنها باقی میماند. همچنین چون همگان قدرت تهیه همه آن کتب را ندارند، پس به واسطه مطالعه این کتاب، اجمالاً مهمترین مطالب آن کتابها را به دست خواهند آورد و هرگاه مطلبی برای کسی جالب بوده، بهواسطه نقل آدرس دقیق مطلب در کتاب منبع، به راحتی میتواند به آن کتاب مراجعه نماید.

ابواب کتاب

کتاب سعدالسعود، فهرستی موضوعی توصیفی و کاملاً ابتکاری است که قبلاز آن سابقه نداشته است. این اثر شامل دو باب است و در هر باب فصلهای متعددی وجود دارد.

مؤلف در باب نخست، در طی 15 فصل به معرفی نسخههایی از قرآن کریم میپردازد و سپس در ضمن فصول متعدد به معرفی صحف انبیای گذشته از جمله صحیفه ادریس که شامل احوال انبیا از آدم تا خاتم حضرت محمدبن عبدالله است تورات، زبور انجیل پردازش نموده است. باب دوم که بسیار طولانی هم است به تألیفات و کتابهای قرآنی و تفسیرهای نوشته شده اختصاص دارد.

نسخهها

امروزه نسخههای متعددی از کتاب سعدالسعود در کتابخانههای ایران، عراق و هندوستان موجود میباشد.

این کتاب در سال 1386 توسط انتشارات دارالذخائر با مقدمه محمدکاظم کتبی در ایران به چاپ رسیده است.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی


خروج