*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٣٨٣٧٨٣ ١١:٥٥ - 1395/07/07   حلیةالاولیاء و طبقات‌الاصفیاء اثری از ابونعیم اصفهانی (336 - 430ق)آثار ماندگار شماره 480 ارسال به دوست نسخه چاپي


حلیةالاولیاء و طبقات‌الاصفیاء اثری از ابونعیم اصفهانی (336 - 430ق)آثار ماندگار شماره 480

حلیةالاولیاء و طبقات‌الاصفیاء اثری از ابونعیم اصفهانی (336 - 430ق)


احمدبن عبدالله مشهور به ابونعیم اصفهانی از عالمان طراز اول عالم اسلام که در قرن چهارم هجری می‌زیسته است. نیاکان او غالباً افراد مطرح و اهل علم در اصفهان بوده‌اند. ....

 

 

احمدبن عبدالله مشهور به ابونعیم اصفهانی از عالمان طراز اول عالم اسلام که در قرن چهارم هجری میزیسته است. نیاکان او غالباً افراد مطرح و اهل علم در اصفهان بودهاند.

از قلم این دانشمند بزرگوار، آثار با ارزشی به نگارش درآمدهاند که میتوان به «ما نزل من القرآن فی امیرالمؤمنین علیه‌السلام، منقبة المطهرین و مرتبة الطیبین، اربعون حدثیاً فی المهدی علیه‌السلام، الخصائص فی فضل علی علیه‌السلام، حدیث النزول، تثبیت الرؤیة یوم القیامة، حلیةالاولیا و طبقاتالاصفیا و الرد علی اللفظیة و الحلولیة» اشاره کرد.

حلیةالاولیا و طبقاتالاصفیا

کتاب «حلیة الاولیاء و طبقات الاصفیاء» اثر ارزشمند ابونعیم اصفهانی، حافظ و محدث قرن چهارم و پنجم قمری است. این اثر که به عربی کتابت یافته، شرح حال حدود هفتصد تن از صحابه نبی مکرم اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم و نیز عابدان و عارفان از صدر اسلام تا زمان مؤلف میباشد.

این کتاب چنان مشهور است که در منابع متقدم و متأخر، گاه مؤلف آنرا صاحب حلیة الاولیاء خواندهاند. آقا بزرگ طهرانی این کتاب را در فهرست تصانیف شیعه یاد کرده و میرزا حسین نوری از میرزا عبدالله افندی مؤلف ریاضالعلما نقل میکند که محمدباقر مجلسی، ابونعیم را از اجداد خود و از شیعیان دانسته است.

حلیةالاولیاء، منبع بسیاری از کتابهای بعدی بوده و مؤلفان شیعه از آن بهعنوان منبعی برای نقل فضایل حضرت علی و دیگر امامان علیهم‌السلام استفاده کردهاند.

محتوای کتاب

بخش اعظم حلیةالاولیاء به شرح احوال تابعانی میپردازد که در شمار امامان مکتب تشیع مثل امام زینالعابدین، امام محمدباقر و امام جعفر صادق علیهم‌السلام و فقهای بزرگ عصر نظیر احمدبن حنبل، مالکبن انس، محدث شیعی طاووسبن کیسان و عرفای وارستهای چون ابراهیم ادهم، فضیلبن عیاض، بایزید بسطامی بودهاند.

ابونعیم در حلیةالاولیاء، جماعت مذکور را به پنج طبقه تقسیم نموده و به محامد اخلاقی آنان پرداخته است که عبارت از:

طبقه نخست: در شرح حال حضرت امیرالمؤمنین علیه‌السلام و خلفا.

طبقه دوم: در معرفی سایر صحابه.

طبقه سوم: در شرح حال اصحاب صفه.

 طبقه چهارم: درباره زنان ناسکه از صحابه که با شرح حال حضرت فاطمه زهرا سلام‌لله‌علیها و همسران پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم آغاز شده است.

طبقه پنجم: در خصوص تابعان و تابعان تابعان است که شاخصترین آنها حسن بصری میباشد.

انتقاد از کتاب حلیةالاولیاء

از این کتاب انتقادهایی نیز شده است. به عنوان مثال؛ ابنجوزی حنبلی در سیزده مورد از جمله در تکرار اخبار، اطاله احادیث، ذکر احادیث باطل و نسبت تصوف به صحابه انتقاداتی را به ابننعیم و اثر او وارد نموده است.

وضعیت نشر

حلیةالاولیاء در سال 1311ش بر اساس نسخه خطی مدرسه احمدیه حلب، در ده مجلد در قاهره به زیور طبع آراسته شد و پس از آن نیز بارها در بیروت چاپ شده است.

منبع: دانشنامه جهان اسلام

تلخیص و تنظیم مجدد: علیاکبر بخشی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج