*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٣٨١٣٥٠ ١١:٢٥ - 1395/05/06   جامع‌الاسرار و منبع‌الانوار  از سیدحیدر آملی قدس‌سره آثار ماندگار شماره 471 ارسال به دوست نسخه چاپي


جامع‌الاسرار و منبع‌الانوار  از سیدحیدر آملی قدس‌سره آثار ماندگار شماره 471

جامع‌الاسرار و منبع‌الانوار از سیدحیدر آملی قدس‌سره


یکی از مشهورترین آثار سیدحیدر آملی کتاب جامع‌الاسرار و منبع‌الانوار در موضوع حکمت و اعتقادات شیعی است. بنا به نوشته محققان این اثر در دوران کهولت مؤلف و در جوار حرم مطهر امام علی‌بن ابی‌طالب‌ علیه‌السلام به تحریر درآمده است. ...

 

 

 

عالم جلیلالقدر شیعه، رکنالدین حیدربن سیدتاجالدین مشهور به سیدحیدر آملی از علمای برجسته در قرن هشتم هجری است که مورد احترام بزرگان امامیه همچون شیخ بهایی بوده است.

ولادت ایشان حوالی سال 720ق در شهر آمل مازندران رقم خورد. از سید حیدر دهها اثر خواندنی و ماندنی در علوم مختلف به میراث مانده است که میتوان به جامعالاسرار، المحیطالاعظم، رسالةالنفس فی معرفةالرب، متقیالمعاد فی مرتقیالعباد، شرح مفصل بر فصوصالحکم ابنعربی، البحرالخضم فی تفسیرالقرآن، نقدالنقود فی معرفةالوجود اشاره نمود.

جامعالاسرار و منبعالانوار

یکی از مشهورترین آثار سیدحیدر آملی کتاب جامعالاسرار و منبعالانوار در موضوع حکمت و اعتقادات شیعی است. بنا به نوشته محققان این اثر در دوران کهولت مؤلف و در جوار حرم مطهر امام علیبن ابیطالب علیه‌السلام به تحریر درآمده است.

به گفته خود مؤلف، جامعالاسرار تکرار لفظی و معنایی ندارد و جامعالاسرار انبیا و اولیا است. هدف اصلی مباحث آن تبیین توحید است که استفاده از آن منوط به صفای درون است. سیدحیدر در اثبات و استدلال مباحث کتاب گاهی از دلایل نقلی و روایات بهره میبرد و گاهی از دلایل عقلی و مواهب کشفی استفاده میکند، همچنین در مسایلی چون عصمت ائمه علیهم‌السلام مباحث کلامی را پیش میکشد.

ساختار کتاب

جامعالاسرار علاوه بر مقدمه، شامل سه اصل و هر اصل حاوی چهار قاعده است:

اصل اول؛ مهمترین اصل کتاب در باب توحید و اقسام آن است که در آن فضیلت توحید و تعریف، تقسیم و چگونگی آن مورد بحث قرار گرفته است.

سیدحیدر، در اصل دوم؛ با تکیه بر آیات قرآن و احادیث معصومین علیهم‌السلام و نیز سخنان مشایخ، به تحلیل توحید حقیقی میپردازد.

اصل سوم، در باب اسرار شرایع الهی است که بر چهار قاعده بنیادین عرفان شیعی بنا شده است.

انگیزه مؤلف

مؤلف، در مقدمه جامعالاسرار انگیزه تألیف خود را درخواست جماعتی از برادران صالح و سالک ذکر میکند مبنی بر اینکه ایشان کتاب جامعی مشتمل بر اسرار انبیا و اولیا بهویژه اسرار توحید بنویسد تا از حقایق و نکتههای توحیدی پرده بردارد.

منابع مورد استفاده

سیدحیدر در تألیف جامعالاسرار از این منابع استفاده کرده است؛ احیاء علومالدین غزالی، منازلالسائرین خواجه عبدالله انصاری، الفتوحات المکیه و فصوصالحکم، اوصافالاشراف و رساله علم خواجه نصیرالدین طوسی، تحصیل السعادتین راغب اصفهانی، شرح نهجالبلاغه و منهاجالعارفین ابنمیثم بحرانی و چندین کتاب دیگر.

چاپ و نشر

جامعالاسرار و منبعالانوار توسط محقق گرامی سیدیوسف ابراهیمیان آملی ترجمه و با نام «جلوه دلدار» منتشر شده است.

 تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی


خروج