*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٣٨٠٨٠٢ ١٤:٥٤ - 1395/04/23    ‌خلاصةالاقوال اثری از  علامه حلی (648 - 726ق)آثار ماندگار شماره 469 ارسال به دوست نسخه چاپي


 ‌خلاصةالاقوال اثری از  علامه حلی (648 - 726ق)آثار ماندگار شماره 469

‌خلاصةالاقوال اثری از علامه حلی (648 - 726ق)


ابومنصور جمال‌الدین حسن‌بن یوسف‌بن مطهر مشهور به علامه حلی از علمای طراز اول و پرآوازه قرن هشتم هجری بوده است. در عظمت او همین بس که قبل‌از بلوغ به مقام اجتهاد رسید و نیز موجب گرایش سلطان محمد خدابنده به مذهب حقه تشیع و رواج این مذهب در ایران گردید. علامه حلی، حکمت و کلام را نزد خواجه نصیرالدین طوسی فراگرفت و در مقابل خواجه از ایشان فقه را آموخت. ...

 

 

ابومنصور جمالالدین حسنبن یوسفبن مطهر مشهور به علامه حلی از علمای طراز اول و پرآوازه قرن هشتم هجری بوده است. در عظمت او همین بس که قبلاز بلوغ به مقام اجتهاد رسید و نیز موجب گرایش سلطان محمد خدابنده به مذهب حقه تشیع و رواج این مذهب در ایران گردید. علامه حلی، حکمت و کلام را نزد خواجه نصیرالدین طوسی فراگرفت و در مقابل خواجه از ایشان فقه را آموخت.

علامه، دارای تألیفات فراوان و متنوعی در موضوعات فقه، اصول، عقاید، فلسفه، منطق، دعا و... است. گفته شد که علامه حلی در علم رجال دارای کتاب مفصلی به نام کشفالمقال فی معرفةالرجال بوده که متأسفانه مفقود شده و کتاب خلاصةالاقوال تلخیص آن است.

خلاصةالاقوال فی معرفةالرجال

خلاصةالاقوال فی معرفةالرجال مشهور به رجال حلی یکی از اصول هشتگانه رجالی شیعه و مرجعی معتبر برای شناخت روات شیعه است که وثاقت و ضعف راویان را بهطور واضح و بدون ابهام بیان مینماید.

این کتاب به دو بخش کلی تقسیم شده: بخش اول شامل رواتی است که به آنها اعتماد میشود و روایت آنها مقبول است. بخش دوم کتاب هم در بردارنده راویانی است که به جهت عدم اعتماد، در روایت آنها توقف میشود.

علامه، هر یک از این دو بخش را به ابواب گوناگون تقسیم میکند و در هر باب نام یک راوی را ذکر کرده و بهدنبال آن نام راویانی را که با او اشتراک لفظی دارند را بیان میکند؛ مثلاً نام «سیف» مربوط به سه نفر و نام «سلیمان» مربوط به شش نفر است که هر یک را جداگانه توضیح میدهد.

علامه در بسیاری از موارد نظر دیگر علمای رجال را نقل کرده، اما در پایان نظر خودش را در تأیید یا رد نظر آنان میآورد. از خصوصیات این کتاب که سبب اعتبارش شده این است که علامه بسیاری از مطالب را از کتبی نقل کرده که آنها بهدست ما نرسیده و تنها راه اطلاع از آنها مراجعه به کتابهایی نظیر خلاصةالاقوال است.

نسخ خطی

نسخههایی از خلاصةالاقوال به میراث مانده که میتوان به نسخه موجود در کتابخانه نجفاشرف اشاره کرد که تاریخ نگارش آن سال 766 قمری بوده است. نسخه دیگری به خط شاه مرتضی پدر فیض کاشانی موجود است که در سال 985 قمری نگارش یافته و میرزا لطفعلی تهرانی متوفای 1350 قمری مستدرکاتی را به آخر آن اضافه نموده است.

پژوهشهای پیرامون کتاب

بهخاطر توجه و عنایت خاصی که به خلاصةالاقوال شده، از سوی بسیاری از بزرگان تلخیص، تحشیه و یا ترجمه شده است. آقابزرگ تهرانی، در الذریعة به ده تعلیقه و حاشیه که توسط بزرگان بر این کتاب مرقوم شده، نام میبرد. برخی از آن حواشی و تعلیقات عبارتاند از: حاشیه شهید ثانی، حاشیه شیخ عزالدین حسینبن عبدالصمد حارثی، حاشیه قاضی نورالله شوشتری، تعلیقه شیخ سلیمانبن عبدالله ماحوزی و تعلیقه سیدعلیبن عبدالکریم نیلی نجفی.

گفتنی است که این کتاب در سال 1417 قمری توسط مؤسسه نشرالفقاهة چاپ و منتشر گردید.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی


خروج