*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٣٧٩٨٤٣ ١٢:٠٠ - 1395/04/02    ‌خصایص‌الائمة علیهم‌السلام اثری از سیدرضی قدس‌سره آثار ماندگار شماره 467 ارسال به دوست نسخه چاپي


 ‌خصایص‌الائمة علیهم‌السلام اثری از سیدرضی قدس‌سره آثار ماندگار شماره 467

‌خصایص‌الائمة علیهم‌السلام اثری از سیدرضی قدس‌سره (359ق ـ 406ق)


ابوالحسن محمدبن حسین معروف به سیدرضی از علمای جلیل‌القدر قرن چهارم هجری و گرد‌‌آورنده فرمایشات حضرت امیرالمومنین و سیدالوصیین امام علی‌ علیه‌السلام با عنوان نهج‌البلاغه است. ایشان با تأسیس مدرسه‌ای در شهر بغداد به تربیت شاگردانی در علوم اسلامی پرداخت و کتابخانه بزرگی نیز برای استفاده شاگردان در مدرسه برپا نمود. ....

 

 

 

 

ابوالحسن محمدبن حسین معروف به سیدرضی از علمای جلیلالقدر قرن چهارم هجری و گرد‌‌آورنده فرمایشات حضرت امیرالمومنین و سیدالوصیین امام علی علیه‌السلام با عنوان نهجالبلاغه است. ایشان با تأسیس مدرسهای در شهر بغداد به تربیت شاگردانی در علوم اسلامی پرداخت و کتابخانه بزرگی نیز برای استفاده شاگردان در مدرسه برپا نمود.

سیدرضی قدس‌سره، به نگارش کتابهایی چون «تلخیصالبیان عن مجازالقرآن»، «المجازات النبویه»، «حقایقالتأویل فی متشابه التنزیل» و «خصایصالائمه علیهم‌السلام » موفق شد.

خصائصالائمه علیهم‌السلام

خصایصالائمه علیهم‌السلام، اثر گرانسنگ عالم وارسته سیدرضی برخلاف نامش به زندگی امام امیرالمؤمنین علیه‌السلام اختصاص یافته است. مؤلف، کتاب را در حدود سال 383 قمری و در دوران ضعف بنیعباس به نگارش درآورده تا زمینهساز نشر حقانیت تشیع در جوامع اسلامی باشد. این کتاب افزون بر ارزش حدیثی و نقل سخنان گهربار امام علی علیه‌السلام، یک منبع ارزشمند تاریخی در موضوع خود محسوب میشود؛ چنانچه بسیاری از مؤلفین پساز سید به مطالب آن استناد کردهاند.

سیدرضی در این کتاب به تاریخ ولادت، مدت عمر، سال شهادت و محل دفن امام امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام اشاره و ولایت بلافصل آنحضرت را با ارائه دلایل و شواهدی اثبات میکند. ایشان همچنین از اشعار و قصاید شعرای بنام عرب مثل حسانبن ثابت انصاری و قیسبن عبادة در موضوع حدیث غدیر بهره میگیرد. فضایل و معجزات امام علی علیه‌السلام، علم آنحضرت، جنگ ایشان با خوارج، سخنان نبی مکرم اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم و حتی عمربن خطاب در خصوص امام علی علیه‌السلام از جمله مطالب موجود در این کتاب است.

انگیزه مؤلف

سیدرضی قدس‌سره انگیزه خود را از تألیف کتاب خصایصالائمه علیهم‌السلام چنین بیان میکند: «شما از من درخواست کرده بودید تا کتابی درباره زندگانی ائمه علیهم‌السلام بنویسم ولی حوادث روزگار مانع از آن شد، تا آنکه در شب عرفه سال 383 قمری جهت زیارت به کاظمین مشرف شدم. در راه به یکی از رؤسای حکومتی برخورد کردم. از من سؤال کرد کجا میروی؟ من هم پاسخ دادم. او با تمسخر گفت: از چه زمانی شیعه دوازده امامی شدهاید؟ پساز این واقعه غیرتم برافروخته شد و تصمیم به نگارش این کتاب گرفتم تا مذهبم را بر همگان اعلام نمایم و امامان معصوم علیهم‌السلام را به دیگران معرفی کنم و دشمنان را ناامید سازم.»

نگارش این کتاب، شوق جمعآوری کلمات گهربار حضرت امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام و خلق نهجالبلاغه را در سیدرضی زنده کرد و ایشان مشغول به این کار بزرگ و ماندگار شد و همین امر سبب ناتمام ماندن کتاب خصایصالائمه علیهم‌السلام گشت، زیرا از نام این کتاب روشن میشود که سیدرضی قصد نوشتن زندگی تمام ائمه اطهار علیهم‌السلام را در این کتاب داشته است.

نسخه و چاپ

چند نسخه خطی از این کتاب در ایران، عراق و هند وجود دارد. خصایصالائمه علیهم‌السلام اخیراً در یک جلد به زبان عربی و با تحقیق استاد محمدهادی امینی توسط انتشارات مجمعالبحوثالاسلامیه آستان قدس رضوی به چاپ رسیده است. محقق کتاب بر نسخهای بسیار کهن اعتماد کرده که در سده ششم کتابت شده و در یکی از کتابخانههای هند نگهداری میشود.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی


خروج