*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٣٧٩٥٢٢ ١٠:٣٨ - 1395/03/26    ‌ثواب‌الاعمال و عقاب‌الاعمال از شیخ صدوق قدس‌سره آثار ماندگار شماره 466 ارسال به دوست نسخه چاپي


 ‌ثواب‌الاعمال و عقاب‌الاعمال از شیخ صدوق قدس‌سره آثار ماندگار شماره 466

‌ثواب‌الاعمال و عقاب‌الاعمال از شیخ صدوق قدس‌سره


عالم جلیل‌القدر و مؤلف آثار گران‌سنگ تاریخ شیعه، محمدبن علی‌بن حسین بن بابویه قمی قدس‌سره مشهور به شیخ صدوق، سال 305 هجری قمری در خاندان علم و تقوا در شهر مقدس قم دیده به جهان گشود. پدر ارجمندش علی‌بن حسین از برجسته‌ترین فقهای عصر خود بود که پرچم مرجعیت را در دست داشت.


 

عالم جلیلالقدر و مؤلف آثار گرانسنگ تاریخ شیعه، محمدبن علیبن حسین بن بابویه قمی قدس‌سره مشهور به شیخ صدوق، سال 305 هجری قمری در خاندان علم و تقوا در شهر مقدس قم دیده به جهان گشود. پدر ارجمندش علیبن حسین از برجستهترین فقهای عصر خود بود که پرچم مرجعیت را در دست داشت.

از این عالم وارسته آثار فراوان در علوم و فنون مختلف اسلامی بر جای مانده که عظمت آنها گذر زمان را در نوردیده و غبار کهنگی را از آن زدوده است. از میان تألیفات شاخص ایشان میتوان به من لایحضرهالفقیه، کمالالدین و تمامالنعمة، التوحید، الخصال، عیون اخبارالرضا علیه‌السلام و الامالی اشاره کرد.

ثوابالاعمال و عقابالاعمال

ثوابالاعمال و عقابالاعمال یکی از تألیفات معروف و عربی شیخ است. مؤلف در این اثر روایات فراوانی را در بیان اعمال پسندیده و ناپسند و پاداش اعمال نیک و مجازات اعمال بد انسان آورده است، که میتواند دایرةالمعارفی از حسنات و زشتیها باشد.

کتاب دارای دو بخش است؛ بخش نخست با موضوع «ثوابالاعمال» شامل 788 حدیث میباشد که در 389 عنوان تنظم گردیده است که برخی از عناوین آن عبارتند از؛ ثواب کسی که صد مرتبه «لا اله الا الله» بگوید؛ ثواب مسواک زدن؛ ثواب تجدید وضو؛ ثواب رفت و آمد به مسجد؛ ثواب نماز در مسجدالحرام؛ ثواب سجده شکر؛ ثواب زیارت قبر امام حسین علیه‌السلام ؛ ثواب قرائت قرآن؛ ثواب طلب علم؛ ثواب مجالست با اهل علم؛ ثواب شاد کردن دل مؤمن؛ ثواب صدقه دادن.

بخش دوم کتاب با موضوع عقابالاعمال شامل 331 حدیث است که در 131 عنوان مرتب شده که برخی از عناوین آن عبارتند از: عقاب کسی که فرمان خدا را سبک بشمارد؛ عقاب کسی که اهلبیت پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم را خشمگین نماید؛ عقاب کسی که نماز را سبک بشمارد؛ عقاب خوردن مال یتیم؛ عقاب کسی که مؤمنی را خوار و ذلیل نماید؛ عقاب قطع رحم؛ عقاب خودبینی.

این کتاب ارزشمند، همچو دیگر کتب شیخ صدوق پیوسته مورد عنایت و استفاده علما و فقهای تاریخ و در شمار معتبرترین منابع روایی شیعه قرار داشته و دارد.

انگیزه مؤلف

مؤلف در خصوص داعیهاش برای نگارش کتاب مینویسد: آنچه مرا به تألیف این کتاب فراخوانده؛ چیزی نبود جز این فرمایش پیامبر صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم که فرمود: «کسی که دیگران را بر انجام عمل نیک راهنمایی نماید، مانند انجام دهنده آن عمل است» آن کتاب را ثوابالاعمال نام نهادم به امید آنکه خداوند مرا از پاداش آن محروم نفرماید و به جز امید به پاداش الهی و خوشنودی خداوند سبحان چیز دیگری مقصود من نبوده است.

نسخههای خطی ثوابالاعمال و عقابالاعمال

الف: نسخهای در کتابخانه سیدجلالالدین ارموی موجود است که توسط محمدتقی شیرازی و در سال 1056 قمری نوشته شده است.

ب: نسخه دیگری نیز در کتابخانه محدث ارموی وجود دارد که به خط محمد مؤمن ابهری و چهار سال پس از نسخه اول به کتابت درآمده است.

ترجمههای کتاب

1ـ ترجمــه محمـدرضـا انصــاری محـلاتی. 2ـ ترجمه آقای صادق حسنزاده. 3ـ ترجمه آقای محدث بندر ریگی. 4ـ ترجمه آقای علیاکبر غفاری.

تهیه و تنظیم: علیاکبر بخشی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج