*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٣٧٧٣٠٩ ١٢:٣٧ - 1395/02/21    مستدرک‌الوسایل آثار ماندگار شماره 461 ارسال به دوست نسخه چاپي


 مستدرک‌الوسایل آثار ماندگار شماره 461

مستدرک‌الوسایل ( محدث نوری )


میرزا حسین نوری، مشهور به محدث نوری، از علمای سرشناس شیعه در قرن چهاردهم است. وی به حدیث‌شناسی شهره است و آثار ماندگاری در این حوزه پدید آورده است؛ «مستدرک‌الوسایل و مستنبط‌المسایل» یکی از این آثار است.


 


 میرزا حسین نوری، مشهور به محدث نوری، از علمای سرشناس شیعه در قرن چهاردهم است. وی به حدیثشناسی شهره است و آثار ماندگاری در این حوزه پدید آورده است؛ «مستدرکالوسایل و مستنبطالمسایل» یکی از این آثار است.

محدث نوری، این کتاب را که شامل 23514 روایت است در تکمیل کتاب «وسایلالشیعه» شیخ حرعاملی نگاشته است. او در مقدمه کتاب، انگیزه خود را چنین به قلم آورده است:

این کتاب، مرجع شیعه و جمعآورنده دستورهاى شریعت است، چنان‏که هیچ کتابى به پاى آن نمى‏رسد و هیچ مجتهد فقیهى براى استنباط احکام شرعى، از آن، بى‏نیاز نیست، ولى ما با مراجعه به دیگر کتاب‏هاى روایى اصحاب، به بخش دیگرى از روایات برخوردیم که کتاب ارزشمند «وسایلالشیعه» آنها را در بر ندارد.

محدث نورى، نگارش این کتاب را حدود سال 1295ق، در سامرا آغاز کرد و بعداز حدود 24 سال در سال 1319ق، در شهر نجف اشرف، آنرا به پایان رساند.

اعتبار این کتاب، مانند دیگر مجموعه‏هاى روایى معتبر است بهطوری که همه مجتهدین در استنباط احکام شرعى به روایات این کتاب نیز توجه میکنند.

آخوند خراسانى، در مورد این کتاب، گفتهاند: «در عصر و دوران ما بر هیچ مجتهدى حجت تمام نمى‏شود مگر آنکه به کتاب «مستدرکالوسایل» محدث نورى مراجعه کند و از روایات آن اطلاع یابد».

تدوین مستدرک به شیوه کتاب «وسایل» است، و ترتیب باب‏هاى کتاب هم مانند ترتیب باب‏هاى «وسایل» نام‏گذارى شده تا مراجعهکننده به راحتى بتواند روایات مورد نظر را پیدا کند و اگر نظر وى با صاحب «وسایل» در نام‏گذارى برخى باب‏ها فرق مى‏کرده، باز هم رعایت هم‏آهنگى شده است و اگر در باب خاصى، روایات جدیدى نیافته، آن باب را حذف نموده است.

در این کتاب، از صاحب «وسایل»، به «شیخ» تعبیر شده و از کتاب «وسایل» با عنوان اصلى نام برده شده است.

در پایان بیشتر ابواب، نکات مهمى درباره مباحث ابواب آمده، مانند احکامى که باید در آن باب‏ها مطرح مى‏شد یا نباید مطرح مى‏شد و... .

با نگاهی به این اثر ارزشمند در مییابیم که منابع و کتب معتبر روایى که در «وسایلالشیعه» از آنها یادى نشده، شامل 75 کتاب روایى معتبر شیعه است که محدث نورى از آنها روایت کرده و در خاتمه کتاب، اعتبار هر یک از آنها را به اثبات رسانده است.

خاتمه مستدرکالوسایل

بخشی از کتاب با عنوان «خاتمه» که شامل دوازده فایده است؛ تسلط و مهارت محدث نوری را در علم رجال و کتاب‏شناسى به تصویر کشیده است. در بخش خاتمه بسیارى از مطالب مهم رجالى و مباحث مشکل علم حدیث، با توجه فراوان به توثیقات عامه و اختلاف سبک‏ها و مبانى علمى گوناگون آمده است.

محدث نورى، در این بخش، توجه فراوانى به تتبع اقوال و بررسى دیدگاههای گوناگون علماى این علم دارد؛ بهطوری که این بخش، شامل مجموعه‏اى بزرگ از راویان احادیث و بررسى برخى از چهره‏هاى ناشناس آنان نیز شده است. حتی در مواردی وی با تحقیق در زندگانى برخى از چهره‏هاى ناشناس روات، اثبات مى‏کند که آنان از علماى بزرگ و معتبر بوده‏اند.

وى، به دفاع از روات اکتفا نکرده، بلکه بسیارى از کتاب‏هاى روایى و اصول اولیه شیعه را نیز مطرح ساخته و اعلام داشته که آنها نیز مورد اعتماد بسیارى از علماى مشهور بوده‏اند.

این خاتمه، از نظر حجم، حدوداً شش برابر خاتمه «وسایلالشیعه» است و از نظر مباحث، بسیار عمیق‏تر و ناظر بر آن و بر بسیارى از کتاب‏هاى علم حدیث و رجال است؛ مثلاً شیخ حر عاملى در مشیخه صدوق، فقط به ذکر طرق شیخ صدوق اکتفا کرده؛ در حالى که در این کتاب، یک یک رجال صدوق و روایات و مشایخ و شاگردان آنها بررسی شده است.

برخی فواید دوازدهگانه خاتمه

1ـ منابع کتاب.

2ـ معرفى و اعتبار منابع کتاب و مؤلفین آنها.

3ـ سند محدث نورى به این کتاب‏ها و مشایخ روایى وى.

4ـ روات معتبرى که در خاتمه «وسایلالشیعه»، نام آنها برده نشده است.

کتابهای مرتبط با مستدرکالوسایل

1. معجمالمفهرس لألفاظ احادیث مستدرکالوسایل به اشراف علیرضا برازش (انصاریان، 1382ش، قم)

2. جامع نوادرالمسایل من مستدرکالوسایل به کوشش سیدعبدالحسین خطیب غریفی بهبهانی (مجمعالبحوث الاسلامیه، 1394ش، مشهد)

چاپهای مستدرک الوسایل

1. چاپ سنگی به تاریخ 1318ق در مکتبةالاسلامیه، تهران.

2. چاپ مؤسسه آلالبیت علیهم‌السلام در 30 جلد، قم.

منابع: نرمافزار جامعالاحادیث؛ سایت lib.ir

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج