*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٣٧٦٧٢٣ ١١:٣٢ - 1395/02/08    تنقیح‌المقال فی علم‌الرجالآثار ماندگار شماره 459 ارسال به دوست نسخه چاپي


 تنقیح‌المقال فی علم‌الرجالآثار ماندگار شماره 459

تنقیح‌المقال فی علم‌الرجال (شیخ عبدالله مامقانی)


شیخ عبدالله مامقانی، از فقهای سترگ و رجالی معروف شیعه است که در قلم‌فرسایی چیره‌دست بود و در علوم درایه، فقه، اصول و رجال تألیفاتی داشته است. معروف‌ترین اثر وی، کتاب تنقیح‌المقال فی علم‌الرجال است. ....

 


 

شیخ عبدالله مامقانی، از فقهای سترگ و رجالی معروف شیعه است که در قلمفرسایی چیرهدست بود و در علوم درایه، فقه، اصول و رجال تألیفاتی داشته است. معروفترین اثر وی، کتاب تنقیحالمقال فی علمالرجال است.

تنقیحالمقال فی علمالرجال

تنقیحالمقال، در موضوع علم رجال یکی از شایستهترین کتب در موضوع خود است. این اثر شامل یک مقدمه و متن و خاتمه میباشد. که جلد اول کتاب به آن اختصاص یافته؛ مباحثی چون تعریف علم رجال، موضوع این علم، دلیل حاجت به آن و فواید دانستن قواعد و اصول علم رجال در جلسه اول مورد بررسی قرار میگیرد.

در جلد دوم تا ششم تنقیحالمقال، نام راویان و اقوال و آراء منسوب به هر راوی و به ترتیب حروف الفباء ذکر شده است. مؤلف در انتهای جلد ششم مطلبی را تحت عنوان خاتمه آورده که مشتمل بر ده فایده علم رجال است. از ابتکارات ستودنی علامه مامقانی در این کتاب آن است که در اول این اثر مطلبی تحت عنوان «نتایج التنقیح فی تمییز السقیم منالصحیح» آمده که در آن اوصاف رجالی ثقه، حسن، موثق، مجهول، مهمل را مقابل نام هر راوی ذکر میکند که این بخش در حقیقیت در حکم چکیده آراء مؤلف در علم رجال است.

در این اثر شرح حال صحابه، تابعین و مرتبطین با ائمه علیهم‌السلام و دیگر راویان تا قرن چهارم و مؤلفین در زمینه علم رجال درج شده است. مؤلف محترم تعلیقاتی را بهعنوان استدراکات رجالی خود بر این کتاب ضمیمه کرده است.

تنقیحالمقال از زبان مؤلف

شیخ عبدالله مامقانی در خصوص نحوه تألیف این کتاب و سختیهای آن میگوید: از همه کسانی که دارای کتابهای رجالی و شرح حال عالمان، صحابه و تابعین بودند، درخواست کردم تا آنها را به من امانت دهند. بالاخره منابع دسته اول فراهم شد. در این راه سختیهای زیادی کشیدم، از خورد و خوراک خود کاستم. در طول شبانهروز بیش از چهار ساعت خواب و استراحت نداشتم.

انتقاد از کتاب

علامه شوشتری در مقدمه این کتاب مینویسد: هرچند که علامه مامقانی کتاب را در باب خود به بهترین وجه نگاشته است؛ جزو آنکه اشکالاتی به چشم میخورد. از این جهت این کتاب، نیازمند اصلاح بود و من این تعلیقات را بر آن نگاشتم؛ اما به پیشنهاد برخی از فضلا نام قاموسالرجال را برای آن برگزیدم.

نشر و چاپ

بخشی از این کتاب در زمان حیات مؤلف و تحت اشراف ایشان به چاپ رسیده و مابقی آن نیز پساز درگذشت مؤلف به جامعه علمی عرضه شد.

این کتاب در سه جلد در قطع رحلی و به خط احمد نجفی زنجانی، در نجف اشرف به چاپ رسیده است. چاپ جدید تنقیحالمقال با استدراک و تعلیقات فرزند مؤلف، محیالدین مامقانی از سال 1423 قمری در قم آغاز شده است.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج