*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٣٧٦٢٣٠ ١١:٤٧ - 1395/02/01    البیان فی اخبار صاحب‌الزمان‌ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف از گنجی شافعیآثار ماندگار شماره 458 ارسال به دوست نسخه چاپي


 البیان فی اخبار صاحب‌الزمان‌ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف از گنجی شافعیآثار ماندگار شماره 458

البیان فی اخبار صاحب‌الزمان‌ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف از گنجی شافعی


گنجی شافعی، البیان را به عربی و در موضوع حضرت ولی‌عصر‌ عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف به رشته تحریر درآورده ... مؤلف در این کتاب تصریح می‌کند که مطالبش را از طریق شیعه نقل نمی‌کند تا احتجاج به آن در میان عامه پذیرفتنی‌تر باشد. بنابراین احادیث منقوله در البیان از منابع اهل‌سنت نقل گردید. ....


 


 

حافظ فخرالدین ابیعبدالله محمدبن یوسف گنجی از علمای سترگ شافعی مذهب است که در اوایل قرن هفتم هجری دیده به جهان گشود. تراجمنویسان از او با عناوینی چون محدث مفید، امام حافظ، ثقه عدل، حافظ قرآن و سنت یاد کردهاند که تابلوی قدر و منزلت آن دانشمند است. گنجی شافعی به دلیل اظهار علاقهای که به امیرالمؤمنین علیه‌السلام از خود نشان میداد، مورد خشم و کینه و ذم و قدح گروهی اندک قرار گرفت و برخی دیگر پا را فراتر نهاده و علیرغم جوانمردی و امانتداری ایشان در نقل احادیث، او را تحت فشار قرار داده و از موصل اخراج کردند.

این عالم علاقهمند به اهلبیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام، برای فراگیری و استماع حدیث به شهرهای مختلف از جمله دمشق سفر کرد و از محضر اساتیدی چون ابوطالببن محمدالقسبیطی الجوهری، ابراهیمبن یوسفبن برکةالکتبی، عبداللهبن عمراللیثی، محمدبن اسماعیل المقدس خطیب بهرهمند شد. عاقبت این عالم شافعی مذهب که منسوب به تشیع بوده را در سال 658 قمری در مسجد جامع دمشق به قتل رساندند. از ایشان آثار ارزشمندی بر جا مانده که میتوان به کفایةالطالب فی علیبن ابیطالب علیه‌السلام و البیان فی اخبار صاحبالزمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف اشاره کرد.

البیان فی اخبار صاحبالزمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف

گنجی شافعی، البیان را به عربی و در موضوع حضرت ولیعصر عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف به رشته تحریر درآورده و به جانشین خلیفه وقت محمدبن نصر (متوفای 656 قمری) تقدیم کرده است، همچنانکه کتاب کفایةالطالب را به ایشان هدیه داده است.

مؤلف در این کتاب تصریح میکند که مطالبش را از طریق شیعه نقل نمیکند تا احتجاج به آن در میان عامه پذیرفتنیتر باشد. بنابراین احادیث منقوله در البیان از منابع اهلسنت نقل گردید.

محتوا و موضوع

این کتاب در 25 باب تنظیم و تألیف شده و باب اول آن به موضوع «قیام امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف » اختصاص یافته است. حضرت مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف از فرزندان فاطمه سلام‌الله‌علیها است، حضرت مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف از سادات بهشت است، سفارش رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم به پیروی از حضرت مهدی، کنیه آنحضرت و شباهت اخلاقی ایشان به پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم »، از ابواب دیگر این کتاب میباشد. گنجی شافعی همچنین برخی از ابواب این کتاب را به موضوع کمک اهل مشرق به حضرت مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف، مقدار حکومت آنحضرت پساز ظهور، نماز خواندن حضرت عیسی به امامت حضرت مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف »، اختصاص داده است.

منابع

احادیث این اثر از طریق مشایخ مؤلف نقل شده، اما منبع مکتوبی که بسیار مورد استفاده مؤلف قرار گرفته، کتاب مناقب المهدی تألیف ابونعیم اصفهانی است.

گنجی شافعی بهطور معمول به دیگر کتب حدیثی اهلسنت نیز مراجعه میکند و آنچه که از مشایخ خود نقل میکند را با یافتن در آن کتابها و آدرس دادن به آنها تقویت میکند. از جمله منابع مورد استفاده مؤلف؛ صحیح مسلم، مسند احمد، الفردوس ابنشیرویه دیلمی، کشفالمخفی فی مناقبالمهدی است.

البیان از سوی انتشارات دار احیاء تراث اهلالبیت علیهم‌السلام تهران در سال 1362 به چاپ رسیده است.

 

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج