*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٣٧٥٦٧٩ ١٢:٠١ - 1395/01/25    ‌تاج‌العروس من جواهر القاموس (مرتضی زبیدی) آثار ماندگار شماره 457 ارسال به دوست نسخه چاپي


 ‌تاج‌العروس من جواهر القاموس (مرتضی زبیدی) آثار ماندگار شماره 457

‌تاج‌العروس من جواهر القاموس (مرتضی زبیدی)


تاج‌العروس، فرهنگ لغتی عربی و شرح نقادانه بر القاموس‌المحیط فیروزآبادی است. این معجم در شمار آخرین و بزرگ‌ترین معجم‌های مفصل عربی است که حاوی بیش‌از 120 هزار لغت می‌باشد. ...

 


 

محمدبن عبدالرزاق حسینی، مشهور به مرتضی زبیدی، در سال 1145ق در هند چشم به جهان گشود. وی سالهای زیادی از عمر خود را در شهر زبید یمن گذارند و بدین جهت به زبیدی شهرت یافت. زبیدی جهت زیارت بیتاللهالحرام از زبید به حجاز رفت و در سال 1167 وارد مصر شد. ایشان از دانشمندان بزرگ عصر خویش بوده و در لغت، حدیث، رجال و انساب تبحر داشته است. او در نگارش معلومات دینی و تصنیف کتاب، چیرهدست و قوی بوده و تراجمنویسان تا 138 اثر را به او نسبت دادهاند که میتوان به «اسانیدالکتب الستة، کشافاللثام عن آدابالایمان والاسلام، رسالة عقدالجمان فی بیان شعبالایمان، غایةالابتهاج لمقتفی اسانید مسلمبن الحجاج، اتحافالسادة المتقین بشرح احیاء علومالدین» اشاره نمود.

شاهکار علمی زبیدی، کتاب «تاجالعروس من جواهرالقاموس» در شرح فرهنگ لغت القاموسالمحیط فیروزآبادی میباشد، که موجبات شهرت و محبوبیت ایشان را نیز فراهم نموده است. او در 29 سالگی آغاز به کتابت تاجالعروس کرده و حدود 14 سال از عمر شریف خود را در پای آن صرف نموده است. نوشتهاند که سیدمرتضی زبیدی در سال 1205 بر اثر بیماری طاعون در مصر از عالم خاکی رخت بر بست.

تاجالعروس من جواهرالقاموس

تاجالعروس، فرهنگ لغتی عربی و شرح نقادانه بر القاموسالمحیط فیروزآبادی است. این معجم در شمار آخرین و بزرگترین معجمهای مفصل عربی است که حاوی بیشاز 120 هزار لغت میباشد. این کتاب پساز نوشتن، مورد استقبال و عنایت بسیار بالایی برخوردار شد و هدایا و تحفههایی به سوی مؤلف سرازیر شد. پادشاهان حجاز، هند، یمن، شام، عراق و مغرب با او مکاتبه کردند و یک نسخه از کتابش را درخواست کردند. شعرا در وصف آن اشعاری سرودند.

ساختار و محتوا

این کتاب 28 باب و هر باب 28 فصل به شماره حروف الفبا دارد، البته در بعضی از ابواب شماره فصول به 28 نمیرسد که علت آن فقدان کلمهای در آن حرف میباشد. شارح محترم در تنظیم واژهها، همانند ماتن همان روش قافیهای را دنبال کرده و حرف پایانی کلمه را ملاک ترتیب کلمه قرار میدهد. سپس با رعایت حروف اول و دوم و سوم کلمه را در جای خود بررسی میکند.

زبیدی در این اثر به توضیح مصطلحات پزشکی، ذکر اسامی خاص، استفاده از علایم اختصاری، تفاوت نهادن بین حرف عله واوی و یایی پرداخته و حدود 20 هزار واژه را که کتب پیشینیان خالی از آن بوده، به تاجالعروس افزوده است.

مؤلف علاوه بر زبان مادری، از زبانهای فارسی و ترکی نیز آگاهی داشته و به همین سبب در بسیاری از جاهای تاجالعروس به ریشهیابی لغات معرب پرداخته است.

انگیزه مؤلف

زبیدی در مقدمه پرتکلف و مسجع خود که در آن بیشتر از الفاظ غریب استفاده کرده، به علل تألیف تاجالعروس اشاره کرده که از آن جمله به نواقص کار فیروزآبادی و گستردگی زبان عربی اشاره کرده است.

چاپ و نشر

تاجالعروس، نخستین بار در سال 1287ق و بهطور ناقص در پنج مجلد چاپ شده و همچنین در سال 1307ق در ده مجلد و بهطور کامل به طبع رسیده است.

اخیراً این کتاب به انگلیسی ترجمه شده و با نام «مدالقاموس» در چاپخانه دارالفکر بیروت به چاپ رسید. عاصم افندی نیز این کتاب را به ترکی ترجمه نموده است. تاجالعروس در جدیدترین چاپ خود از سوی دارالهدایة و در 25 جلد به جامعه عرضه شده است.

تنظیم: علیاکبر بخشی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج