*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٣٦٩٩٤٣ ١٣:٣٥ - 1394/09/25    ذخائر العقبی فی مناقب ذوی‌القربی آثار ماندگار شماره 442 ارسال به دوست نسخه چاپي


 ذخائر العقبی فی مناقب ذوی‌القربی آثار ماندگار شماره 442

ذخائر العقبی فی مناقب ذوی‌القربی


ابوالعباس احمدبن عبدالله‌بن محمد طبری معروف به محب‌الدین طبری به سال 615ق در شهر مکه چشم به جهان گشود. عصر زندگانی وی هم‌زمان با پایان دولت ایوبیان و برپایی دولت ممالیک در سال 648 است. خاندان محب‌الدین طبری که نسبشان به حضرت امام حسین‌بن علی‌بن ابی‌طالب‌ علیهما‌السلام می‌رسد، در مکه از موقعیت ویژه‌ای برخوردار بودند. ایشان در مکه زندگی کرد و به‌عنوان شیخ حرم و محدث حجاز مطرح گشت. مذهب این عالم بزرگ، شافعی و به‌عنوان شیخ شافعیان در حجاز مطرح بود. او در علم فقه و حدیث سرآمد دیگران بود. سرانجام، در سال 694ق به دیار باقی شتافت. ...

 

 ابوالعباس احمدبن عبداللهبن محمد طبری معروف به محبالدین طبری به سال 615ق در شهر مکه چشم به جهان گشود. عصر زندگانی وی همزمان با پایان دولت ایوبیان و برپایی دولت ممالیک در سال 648 است. خاندان محبالدین طبری که نسبشان به حضرت امام حسینبن علیبن ابیطالب علیهما‌السلام میرسد، در مکه از موقعیت ویژهای برخوردار بودند. ایشان در مکه زندگی کرد و بهعنوان شیخ حرم و محدث حجاز مطرح گشت. مذهب این عالم بزرگ، شافعی و بهعنوان شیخ شافعیان در حجاز مطرح بود. او در علم فقه و حدیث سرآمد دیگران بود. سرانجام، در سال 694ق به دیار باقی شتافت.

ذخائرالعقبی فی مناقب ذویالقربی

ذخائرالعقبی فی مناقب ذویالقربی اثر محبالدین طبری در موضوع اهلبیت پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم است. طبری در این اثر به شرح حال عموها و عموزادگان و فرزندان و نوادگان حضرت ختمی مرتبت محمد مصطفی صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم پرداخته و علاوه بر شرح زندگانی خمسه طیبه، از برتری بنیهاشم سخن رانده است. بخش اعظم ذخائرالعقبی، در خصوص امیرالمؤمنین علی علیه‌السلام و نزدیکان آن حضرت است.

در این کتاب، احادیث نبوی در مورد ائمه معصومین علیهم‌السلام و لزوم محبت و اطاعت از آنان با استفاده از منابع روایی اهلسنت نقل شده و شرح اجمالی نیز بر آن احادیث مکتوب گردیده است. مؤلف در این اثر همچنین در خصوص فضایل برخی منسوبان به رسول گرامی اسلام محمدبن عبدالله صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم مانند ابراهیم، رقیه، زینب و نیز محامد حمزةبن عبدالمطلب، عباسبن عبدالمطلب، جعفربن ابیطالب، فضلبن عباس و دیگران روایاتی را نقل میکند. ایشان در خلال این روایات، خاندان پیامبر گرامی اسلام حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم اعم از معصومین و غیرمعصومین را محترم میشمارد و از مقام آن بزرگواران تجلیل مینماید.

شیوه نگارش

یکی از روشهای بهکار رفته در کتاب ذخائرالعقبی حذف اسناد از اول روایات است و مؤلف هرچند راوی اصلی را معرفی و گاه به ذکر چند نفر از راویان مبادرت میورزد، اما خودش در مقدمه کتاب، داعیه خود را از حذف اسناد اینطور تبیین میکند که خواسته است تا مطالعه کتاب برای خواننده راحتتر باشد.

نویسنده در این کتاب، تمام مناقب و فضایل اهلبیت عصمت و طهارت علیهم‌السلام را از منابع اهلسنت مطرح و بیان نموده و بدون تعصبات مذهبی شواهدی را برای حقانیت ایشان ذکر میکند.

منابع کتاب

یکی از امتیازات «ذخائرالعقبی» وزانت منابعی است که مؤلف برای تدوین از آنها استفاده کرده است؛ همچنین مفقود بودن برخی از آن منابع در این عصر، ارزش این کتاب را دو چندان نموده است.

برخی از منابع ذخائرالعقبی که مؤلف از آنها در متن کتاب ذکر نموده عبارتند از؛ الوسیلة ملاموصلی، استیعاب ابنعبدالبر، الذریةالطاهرة دولابی، صحیفة الامام الرضا علیه‌السلام، همچنین صحاح سته و مسانید اهلسنت، کتب سیره و تاریخ و دهها منبع دیگری که مؤلف از آنها نام برده است. برخی از محققین نوشتهاند که محبالدین طبری در این اثر از منابع مربوط به امامیه مطلبی را نقل نکرده است.

نسخ و چاپ

این اثر با ارزش دارای نسخههای متعددی است و سیدعبدالعزیز طباطبایی بیست نسخه از آن را ذکر کرده است.

ذخائرالعقبی در سال 1356ق توسط مکتبةالقدسی قاهره چاپ شده بود که بر مبنای دو نسخه دارالکتب المصریه و الخزانة التیموریة صورت پذیرفته است. همچنین مؤسسه دارالکتاب الاسلامی قم در سال 1386 چاپ جدیدی از این کتاب را به جامعه علمی و ولایی ارائه داده است.

تنظیم: علیاکبر بخشی

 

 


خروج