*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٣٦٦٠٦٧ ٠٩:٥٨ - 1394/07/04    الخرائج‌ والجرائح اثر قطب‌الدین راوندیآثار ماندگار شماره 431 ارسال به دوست نسخه چاپي


 الخرائج‌ والجرائح اثر قطب‌الدین راوندیآثار ماندگار شماره 431

الخرائج‌ والجرائح اثر قطب‌الدین راوندی


شیـــــــــــخ قطــــــــــب‌الدین، ابوالحسن یا ابوالحسین، سعید‌بن عبد‌الله‌بن حسین‌بن هبةالله‌بن حســـــــن راونــــــــــدی کاشانی، متولد راوند کاشان، محدث، مفسر، متکلم، فقیه، فیلسوف و تاریخ‌دان بزرگ شیعه در قرن ششم هجری است. گاهی اوقات او را به جدش نسبت داده و سعید‌بن هبــــــــــــــةالله راونـــدی معرفی می‌کننـــــد. پــــــدر و پدربزرگ قطب راوندی از علمای بزرگ زمان خود بودند. علمای شیعه، ایشان را به صفاتی هم‌چون فقیه، صالح، ثقه (فهرست منتجب‌الدین، 68؛ جامع‌الرواة، 1/364) ستوده و از کتاب‌های ایشان نام برده‌اند.

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA

 

 

شیـــــــــــخ قطــــــــــبالدین، ابوالحسن یا ابوالحسین، سعیدبن عبداللهبن حسینبن هبةاللهبن حســـــــن راونــــــــــدی کاشانی، متولد راوند کاشان، محدث، مفسر، متکلم، فقیه، فیلسوف و تاریخدان بزرگ شیعه در قرن ششم هجری است. گاهی اوقات او را به جدش نسبت داده و سعیدبن هبــــــــــــــةالله راونـــدی معرفی میکننـــــد. پــــــدر و پدربزرگ قطب راوندی از علمای بزرگ زمان خود بودند.

علمای شیعه، ایشان را به صفاتی همچون فقیه، صالح، ثقه (فهرست منتجبالدین، 68؛ جامعالرواة، 1/364) ستوده و از کتابهای ایشان نام بردهاند.

قطبالدین، در آثار خود موضوعات متنوعی از علوم و معارف اسلامی را به بحث گرفته و در علم تفسیر، فقه، حدیث، فلسفه، کلام، تاریخ و دیگر موضوعات حدود 60 عنوان کتاب از خود به جای گذارده است که عناوین زیر از آن جملهاند:

فقهالقرآن‏، شرح آیاتالأحکام‏، الاختلاف بینالمفید والمرتضی فی بعضالمسائلالکلامیة، أسبابالنزول‏، الأغراب فیالإعراب‏، ألقابالرسول و فاطمة والأئمة علیهم‌السلام ‏، جواهرالکلام فی شرح مقدمةالکلام‏، منهاجالبراعة فی شرح نهجالبلاغه، الخرائج والجرائح، فقهالقرآن، ضیاءالشهاب، لباللباب، المجالس فیالحدیث، سلوةالحزین (دعوات)، قصصالانبیاء، نفثةالمصدور و... .

یکی از بهترین آثار بهجا مانده از این دانشمند قرن ششم هجری، الخرائج والجرائح است که با موضوع معجزات پیامبر اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم و ائمه معصومین علیهم‌السلام به رشته تحریر در آمده است.

دو کلمه خرائج و جرائح برگرفته از خارج شدن معجزات از سوی معصومین و کسب کردن و جمعآوری کردن آنها میباشد چراکه مؤلف محترم در مقدمه کتابش میفرماید: این کتاب را «الخرائج والجرائح» نام نهادم لأنّ معجزاتهم التی خرجت علی ایدیهم مصححة لدعاویهم لأنها تکسبالمدعی صدق قوله و کلمه «خرجت» و «تکسب» منشأ تسمیه این کتاب وزین میباشد.

ویژگیهای کتاب

قطب‌‌راوندی انواع معجزات را در کتاب خود گنجانده و بیان کرده و تنها به معجزات قولی و فرمایشات اعجازگونه معصومین علیهم‌السلام اکتفا نکرده است. ایشان در روایات به قدر حاجت اکتفا میکند و مقدمات و توضیحات غیرمرتبط با مطلب اصلی که مسئله معجزات و کرامات است را از قلم میاندازد. مؤلف محترم همچنین ملحقات پنجگانهای را در آخر کتاب به رشته تحریر در میآورد که بسیار جالب و قابل استفاده میباشد.

محتوا و ساختار کتاب

مصنف محترم همانطور که خودش در مقدمه کتاب بیان میکند، کتابش را به این ترتیب تألیف کرده است:

اول، مقدمه که شامل توضیحاتی پیرامون معجزه و انگیزه نگارش آن و فهرست ابواب کتاب میشود.

دوم، مطــــالب اصلی کتـــاب کـــه مشتمـــل بـــر پـــانـــزده بـــاب میشـــود که 13 باب آن حاوی معجزات پیامبر مکرم اسلام صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم و دوازده امام معصوم علیهم‌السلام است و دو باب باقیمانده به مباحث استدلالی و برهانی در مورد معجزات و نبوت و امامت اختصاص دارد. مؤلف در باب چهاردهم بــــــرای صحت ادعــــــای نبوت پیــــــامبــــــر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم و امـــامت ائمه هدی علیهم‌السلام دلایلی را ارائه داده و به اثبات آن میپردازد و در باب آخر امامت دوازده امام معصوم علیهم‌السلام را تنها از منظر قرآن بررسی کرده و به دلایل قرآنی آن اکتفا میکند.

بخش سوم کتاب نیز در بردارنده ملحقاتی است که شامل این مطالب است:

الف) نوادرالمعجزات که تنها یک دسته روایات در خصوص معجزات است و هیچ بحث کلامی ندارد.

ب) برابری و مقایسه بین معجزات نبی مکرم اسلام با سایر انبیای عظام صلواتاللهعلیهماجمعین.

ج) کتــــــاب اُمّالمعجــــــزات که بحث مفصلــــــی در وجــــــوه مختلف اعجاز قــــــرآن دارد و شبهــــــات مختلــــــف را در مورد قرآن مطرح کرده، جواب میدهد.

د) کتاب الفرق بینالحیل والمعجزات که راه تشخیص معجزه را از شعبده و غیره بیان کرده است.

هـ) کتاب علامات و مراتب خاتمالانبیا محمد مصطفی صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم .

و) در اواخر کتاب هم بحثی در علائم ظهور امام عصر عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف دارد که علائم قبلاز ظهور و هنگام ظهور را جداگانه بیان نموده است.

ترجمه

کتــــــاب الخـــــــــرائج والجــــــرائح، یکبار تــــــوسط علامه محمدشریف خادم به فارسی ترجمه شده و با نام «کفایةالمؤمنین فی معجزات الائمةالمعصومین» ارائه گردید. همچنین «جلوههای اعجاز معصومین» عنوان ترجمه دیگر این کتاب است که توسط غلامحسین محرمی و با همکاری مجتبی طبری فراهانی صورت پذیرفته است.

چاپها

الخرائج والجرائح در سال 1301 هجری قمری به همراه کفایةالاثر و اربعین علامه مجلسی چاپ شده است. این کتاب همچنین در سه جلد و به زبان عربی از طرف مؤسسه امام مهدی عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف در سال 1409ق در شهر قم به زیور طبع آراسته گردید.

چاپ دیگر این کتاب مربوط به دفتر انتشارات اسلامی میباشد که در سال 1376ش ترجمه فارسی آنرا با نام جلوههای اعجاز معصومین به مرحله چاپ و نشر رسانده است.

تنظیم: علیاکبر بخشی


خروج