*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٣٥٦٤٢٧ ١٢:١٨ - 1393/10/10   فیض‌القدیرآثار ماندگار شماره 406 ارسال به دوست نسخه چاپي


فیض‌القدیرآثار ماندگار شماره 406

فیض‌القدیر


عبقات‌الأنوار بسیار مفصل و طولانی است، که این امر موجب شده است کمتر مورد استفاده قرار گیرد. از همین‌رو برخی از محققین و نویسندگان به تلخیص آن دست یازیده‌اند، و مرحوم حاج شیخ عباس قمی (م 13۵9ق) یکی از موفق‌ترین آن‌هاست.

عبقاتالأنوار بسیار مفصل و طولانی است، که این امر موجب شده است کمتر مورد استفاده قرار گیرد. از همینرو برخی از محققین و نویسندگان به تلخیص آن دست یازیدهاند، و مرحوم حاج شیخ عباس قمی (م 13۵9ق) یکی از موفقترین آنهاست.

ویژگی اثر محدث قمی این است که وی روش علامه میرحامد حسین را کاملاً رعایت و ساختار و چارچوب کار وی را حفظ کرده، بهطوریکه خواننده در مباحث و موضوعها احساس گسست نمیکند.

محدث شیخ عباس قمی در زندگینامه خود به هنگام معرفی آثار قلمیاش، فیضالقدیر را چنین معرفی میکند:

«کتاب فیضالغدیر... و آن مختصری است از جلدین غدیر عبقاتالأنوار سیدمحدث، عالم متکلم، محقق و مدقق مؤید مسدد، محییالسنة وسیفالامة، فخرالشیعة و حامیالشریعة، سیدنا الأجل مولانا المیرحامد حسین الهندی.»

محدث قمی این اثر را در سال 1321هجری قمری در نجف اشرف به سامان رساند، گمان میرفت که نسخه آن مفقود شده است تا اینکه آیةالله استادی با خبر میشوند که نسخه خطی آن در اختیار میرزا علی محدثزاده است. سرانجام در سال 136۴ هجری شمسی بههمت آیةالله استادی و با همکاری حجج اسلام رضا مختاری و سیدعلی میرشریفی تصحیح و تحقیق شد و در سال 1۴06هجری قمری نخستینبار با همت مؤسسه در راه حق چاپ شد.

محدث قمی بعد از مقدمهای کوتاه، این کتاب را در دو مقصد تنظیم کرده است:

مقصد اول، به اثبات تواتر حدیث غدیر و نقض ایرادات فخررازی و مقلدین او و ذکر اسمای ناقلین و مخرجین این حدیث شریف از اکابر ائمه سنیه اختصاص دارد و در سه بخش تنظیم شده است:

باب اول: اثبات متواتر بودن حدیث غدیر و ذکر نام عالمان اهلسنت که کتابی در خصوص حدیث شریف تألیف کردند؛ معرفی کتابهای  ابنعقده، حسکانی، طبری، ابوسعید سجستانی و ذهبی در حدیث غدیر از آن جمله است.

باب دوم: ذکر کلمات فخر رازی در قدح حدیث شریف غدیر و جواب آن؛

باب سوم: در ذکر نام کسانی که در قدح حدیث غدیر از فخررازی تقلید کردهاند به همراه نقل کلمات بعضی از آنان.

در این بخش 162 نفر از ناقلین حدیث غدیر شناسانده شدهاند.

مقصد دوم به بیان دلالت حدیث غدیر بر امامت حضرت امیرالمؤمنین(ع) و نقض کلمات شاه صاحب دهلوی اختصاص دارد که باب اول آن بحث از کلام شاه صاحب در قدح بر دلالت حدیث شریف غدیر و بعد رد آن و وجوه دلالت حدیث غدیر بر امامت و خلافت حضرت امیرالمؤمنین(ع) است. ابتدا سخن دهلوی نقل شده و آنگاه وجود رد آن با توجه به سخن دانشمندان اهلسنت آمده؛ که در این باره به سخن ۴3 تن از آنان استناد شده است. سپس بعد از ذکر مجمل واقعه غدیر، ده دلیل بر اثبات دلالت حدیث شریف غدیر بر امامت و خلافت امیرالمؤمنین(ع) بیان شده و اعتراف نه تن از بزرگان اهلسنت را بر دلالت حدیث غدیر بر امامت امیرالمؤمنین(ع) نقل کرده است که در میان آنان نامدارانی همچون امام محمد غزالی، عطار نیشابوری، سبط ابنجوزی و مقریزی به چشم میخورد.

چاپ فیضالقدیر

این کتاب به تحقیق آیةالله استادی تاکنون سه بار چاپ شده است:

نخستینبار مؤسسه در راه حق در سال 136۴ش آن را چاپ کرد؛

بار دوم به کوشش مرکز انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در ۴62 صفحه در سال 1376ش؛

بار سوم در کنگره بزرگداشت محدث قمی به سال 1389 بازچاپ شد.

تهیه و تنظیم: عباسعلی مردی


خروج