*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


کاردستی, افق خانواده شماره خبر: ٣٥٥٥١٣ ٠٩:٤٠ - 1393/09/13   چتـــر رنگــیکاردستی شماره 128 ارسال به دوست نسخه چاپي


چتـــر رنگــیکاردستی شماره 128

چتـــر رنگــی


می‌خواهیم باهم یک چتر رنگی درست کنیم. وسایل مورد نیاز: کاغذ کاردستی سفیدرنگ/ مقوا/ خمیر بازی/ سرپوش بطری پلاستیکی/ چوب/ نی نوشیدنی/ رنگی/ مهرهٔ پلاستیکی بزرگ/ رنگ/ قلمو/ پرگار/ مداد/ خط‌کش/ چسب مایع سفید/ قیچی/ نوار چسب/ پولک/ استیکر/ اکریل و شکل‌های فومی

میخواهیم باهم یک چتر رنگی درست کنیم.

وسایل مورد نیاز: کاغذ کاردستی سفیدرنگ/ مقوا/ خمیر بازی/ سرپوش بطری پلاستیکی/ چوب/ نی نوشیدنی/ رنگی/ مهرهٔ پلاستیکی بزرگ/ رنگ/ قلمو/ پرگار/ مداد/ خطکش/ چسب مایع سفید/ قیچی/ نوار چسب/ پولک/ استیکر/ اکریل و شکلهای فومی

 

روش ساخت:

1. یک دایرهٔ بزرگ به قطر 30 سانتیمتر روی کاغذ سفید کاردستی بکشی و آنرا مطابق شکل به 7 قسمت مساوی تقسیم کنید. حالا شما شکلی شبیه یک چرخ یا پیتزا دارید.

 2. یک برش روی یک پرهٔ چرخ ایجاد و تکهٔ بریده شده را به قسمت پشت لبهٔ همجوار تا کنید. حالا شما پیتزایی دارید که یک برش آن کم است.

 3. رنگ آماده کنید. از سه رنگ اصلی قرمز و زرد و آبی و سه رنگ فرعی نارنجی و سبز و بنفش استفاده کنید. حالا چترتان را رنگ کنید. شما متوجه شدید رنگهای چتر همان رنگهای موجود در رنگینکماناند؟

 4. برای دستهٔ چترتان از دو تکه چوب استفاده کنید که به کمک نوارچسب به هم متصل شدهاند. به کمک چسب حرارتی انتهای چوب را داخل سرپوش پلاستیکی بچسبانید.

 5. سرپوش پلاستیکی را از خمیر بازی پر کنید تا چوب در جایش ثابت شود. یک نی رنگی را وارد چوب کنید، طوری که نی به قسمت سرپوش برسد.

 6. یک دایره به قطر 12.5 سانتیمتر از مقوا جدا کنید. یک سوراخ در مرکز آن به کمک پانچ ایجاد کنید. چوب را از مرکز دایره بگذرانید تا به به قسمت بالایی نی برسد.

 7. چتر رنگیتان را بعد از خشک شدن با اکریل رنگی و استیکر و هرچه دوست دارید تزیین کنید. لبهٔ رنگ نشدهٔ چتر را باز کنید و سطح کامل آنرا با چسب بپوشانید و به‌وسیلهٔ همپوشانی لبهٔ رنگنشده پشت لبهٔ همجوار به شکل مخروطی تبدیل کنید.

 8. چوب را از میان سر مخروط چرخ رنگی عبور دهید. بخش کوچکی از چوب باید از قسمت بالای چتر خارج شود. اگر چوبتان خیلی بلند است، میتوانید آنرا کوتاه کنید. یک مهرهٔ بزرگ یا یک توپ خمیری کوچک به چوب خارج شده از چتر وصل کنید.

منبع: بخش کودک و نوجوان تبیان


خروج