*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


سرگرمی, کاردستی, گوناگون, افق خانواده شماره خبر: ٣٢٩٠٨٥ ١١:٥٤ - 1392/07/25    ارسال به دوست نسخه چاپي


کاردستی‌های اپتیکی بسازید


تصاوير جالبي وجود دارد که به دليل ويژگي‌هاي خاص اپتيکي‌شان با ديدن آن‌ها مغز انسان چيزي متفاوت با تصوير واقعي دريافت مي‌کند و انسان را در تشخيص واقعي تصوير دچار اشتباه مي‌سازد. شما مي‌توانيد اين اشکال را روي يک مقوا به تصوير بکشيد و از دوستانتان بخواهيد آن‌چه مشاهده مي‌کنند براي شما بازگو نمايند. مطمئناً چيزي متفاوت با واقعيت خواهند گفت. براي ايجاد تصوير اول، به يک‌تکه مقواي سفيد، قيچي، چسب و يک‌تکه مقواي مشکي نياز ....

تصاوير جالبي وجود دارد که به دليل ويژگي‌هاي خاص اپتيکي‌شان با ديدن آن‌ها مغز انسان چيزي متفاوت با تصوير واقعي دريافت مي‌کند و انسان را در تشخيص واقعي تصوير دچار اشتباه مي‌سازد. شما مي‌توانيد اين اشکال را روي يک مقوا به تصوير بکشيد و از دوستانتان بخواهيد آن‌چه مشاهده مي‌کنند براي شما بازگو نمايند. مطمئناً چيزي متفاوت با واقعيت خواهند گفت.

براي ايجاد تصوير اول، به يک‌تکه مقواي سفيد، قيچي، چسب و يک‌تکه مقواي مشکي نياز داريد. مقواهاي مشکي را به مربع‌هايي با ضلع يک‌سانتي‌متر برش بزنيد. 70مربع‌مشکي با ضلع يک‌سانتي‌متر تهيه کنيد. سپس مربع‌ها را در فاصله 2/0 سانتي‌متري از هم بر مقواي سفيد در ستون‌ها و رديف‌هاي منظمي بچسبانيد.

 

 

 

حالا از يکي از دوستان خود بخواهيد به تصوير ايجادشده نگاه کند و آن‌چه مشاهده مي‌کند بازگو نمايد. او نقاط خاکستري‌رنگي را در فضاهاي خالي ميان مربع‌هاي مشکي مي‌بيند. درحالي‌که نقاط خاکستري رنگ وجود خارجي ندارند.

 براي ايجاد تصوير دوم نيز، به يک‌تکه مقواي سفيد‌رنگ، يک‌تکه مقواي مشکي، قيچي، چسب و يک‌عدد پرگار نياز داريد. با استفاده از پرگار 4عدد دايره با قطر 2‌سانتي‌متر، 2دايره با قطر 1سانتي‌متر و 4 دايره با قطر 5/0 سانتي‌متر بر مقواي مشکي رسم کنيد. با استفاده از قيچي دايره‌هايي را که رسم کرديد برش بزنيد. حال دايره‌ها را مانند شکل زير روي مقواي سفيد بچسبانيد.

 

 

 دوباره از يکي از دوستان خود بخواهيد به تصوير نگاه کند و دايره‌هاي مياني هر دو شکل را مقايسه کند. مطمئناً دايره مياني تصوير سمت راست را بزرگ‌تر خواهد ديد. درحالي‌که هر دو دايره مياني هم اندازه‌ هستند و قطر هر دو 1‌سانتي‌متر مي‌باشد.

براي ايجاد تصوير سوم، دوتکه مقواي رنگي را که رنگ ملايمي داشته باشند و درضمن هم‌رنگ باشند، انتخاب کنيد. روي يکي از مقواها متوازي‌الاضلاع‌هاي کوچک و يکساني را با خط‌کش رسم کنيد. سپس با ماژيک سفيد دوضلع مجاور آن را رنگ‌کرده و با ماژيک طوسي دوضلع ديگر متوازي‌الاضلاع‌ها را رنگ کنيد. دو دايره نسبتاً بزرگ بر روي مقواي ديگر رسم کنيد. حال با قيچي متوازي‌الاضلاع‌ها را برش دهيد و مطابق با شکل زير بر محيط دايره‌ها بچسبانيد.

 

 حال به تصوير نگاه کنيد و همزمان سر خود را به سمت تصوير نزديک و دور نماييد. چندبار در حين نگاه‌کردن به تصوير سر خود را نزديک و دور کنيد.


خروج