*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٣١٧٥٢٨ ٢٢:٣٨ - 1392/02/04   آثار ماندگار شماره 362 ارسال به دوست نسخه چاپي


آثار ماندگار شماره 362

مکيال‌المکارم


آيةالله سيدمحمدتقي موسوي اصفهاني مشهور به فقيه احمدآبادي، فرزند سيدعبدالرزاق، از علماي بزرگ اصفهان است. ايشان سال 1301ق در اصفهان به دنيا آمد. مقدمات علوم اسلامي را نخست نزد پدر و پسرعمه‌اش سيدميرزا اسدالله و سيدمحمود حسيني گلشادي اصفهاني آموخت. سطوح عالي را نيز از محضر سيدابوالقاسم دهکردي و شيخ عبدالکريم گزي و حاج‌آقا منيرالدين بروجردي، حاج ميرزا بديع درب امامي و آقا محمد کاشاني استفاده کرد و از بعضي از آن‌ها اجازه اجتهاد و روايت دريافت کرد.

مکيالالمکارم

از ميرزا محمدتقي اصفهاني (م 1348ق)

آيةالله سيدمحمدتقي موسوي اصفهاني مشهور به فقيه احمدآبادي، فرزند سيدعبدالرزاق، از علماي بزرگ اصفهان است.

ايشان سال 1301ق در اصفهان به دنيا آمد. مقدمات علوم اسلامي را نخست نزد پدر و پسرعمهاش سيدميرزا اسدالله و سيدمحمود حسيني گلشادي اصفهاني آموخت. سطوح عالي را نيز از محضر سيدابوالقاسم دهکردي و شيخ عبدالکريم گزي و حاجآقا منيرالدين بروجردي، حاج ميرزا بديع درب امامي و آقا محمد کاشاني استفاده کرد و از بعضي از آنها اجازه اجتهاد و روايت دريافت کرد.

از آثار ايشان مکيالالمکارم، تذکرةالطالبين في ترجمه آدابالمتعلمين، ابوابالجنات في آدابالجمعات، بساتينالجنان فيالمعاني والبيان، آداب صلاةالليله، وظيفةالانام في زمن غيبةالامام، سراجالقبور، توضيحالشواهد، ترغيبالطلاب، انيسالمتأدبين، کتابالمنابر، محاسنالأديب في دقايقالأعاريب را برشمردهاند. همچنين ديوان اشعاري دارد و در شعر به «تقي» يا «شرعيزاده» تخلص ميکرد.

مکيالالمکارم

سيدمحمدتقي اصفهاني انگيزه نگارش کتاب را چنين نگاشته است:

«به فکر افتادم کتاب جداگانهاي در اينباره بنگارم که آن فوايد را دربر گيرد، و به سبک جالبي آن را به رشته تحرير درآورم. ولي حوادث زمان و رويدادهاي دوران و ناراحتيهاي پيدرپي، مانع از انجام اينکار ميشد. تا اين که کسي را در خواب ديدم که با قلم و سخن نتوان او را توصيف نمود، يعني مولا و حبيب دلِ شکستهام و امامي که در انتظارش هستيم. او را در خواب ديدم که با بياني روحانگيز چنين فرمود: اين کتاب را بنويس و عربي هم بنويس و نام او را بگذار: مکيالالمکارم في فوائدالدعاء للقائم. همچون تشنهاي از خواب بيدار و در پي اطاعت امرش شدم، ولي توفيق ياريام نکرد، تا اينکه در سال گذشته(1330ق) به مکه معظمه سفر کردم، و چون آنجا را وبا گرفت، با خداوند - عزوجل - عهد بستم که هرگاه مرا از مهلکه نجات دهد و بازگشتم را به سوي وطن آسان گرداند، تأليف اين کتاب را شروع نمايم. پس خداوند بر من منت نهاد و مرا به سلامت به وطن بازگرداند. همچنان که هميشه مواهب و الطافش شامل حال من بوده است، پس به تأليف اقدام نمودم.»

اين عالم رباني به عهد خود وفا کرد و کتاب مکيالالمکارم را که حاوي موضوعات مهم در شناخت امام زمان عجلاللهتعاليفرجهالشريف و وظايف شيعيان در قبال آن حضرت است، به رشته تحرير درآورد.

کتاب در هشت بخش تدوين شده است:

بخش اول، وجوب شناخت امام زمان عجلاللهتعاليفرجهالشريف از ديدگاه عقل و نقل و عدم تحقق ايمان بدون شناخت امامعلیه السلام ؛

بخش دوم، شامل سه فصل در اثبات وجود حضرت حجت عجلاللهتعاليفرجهالشريف؛ احاديث متواتر در امامت، و معجزات و کرامات متواتر حضرت است.

بخش سوم، پارهاي از حقوق و توجهات حضرت حجتعلیه السلام بر شيعيان؛

بخش چهارم، بيان ويژگيهاي حضرت که بايد شيعيان به آن امام غايب دعا کنند. اين خصوصيات به ترتيب حروف الفبا تنظيم تنظيم شده است. مثلاً در حرف «شين» موضوعاتي از قبيل: شجاعت، شفاعت، شهادت و شرافت آن حضرت و در حرف «غين» غيبت، غربت آن حضرت و غلبه و پيروزي و غنا و بينيازي مؤمنان به برکت ظهور آن حضرت با استناد به آيات و روايات، مورد بحث و بررسي قرار گرفته است.

بخش پنجم، ثمرات و پيامدهاي گواراي دعا براي فرج حضرت حجت عجلاللهتعاليفرجهالشريف؛

بخش ششم، زمان و حالاتي که در آن بايد براي حضرت دعا کردمؤلف به پنجاه زمان و هشت مکان مشخص اشاره ميکند که دعا براي آن حضرت در اين زمانها و مکانها مورد عنايت و تأکيد قرار گرفته است؛ از جمله زمانها: بعد از نمازهاي واجب، در حال سجده، روز پنجشنبه و...، و از جمله مکانها: مسجدالحرام، عرفات و... .

بخش هفتم، شامل سه مقصد:آداب کلي دعا، چگونگي دعا براي تعجيل ظهور امام مهدي عجلاللهتعاليفرجهالشريف، دعاهايي که از معصومعلیه السلام نقل شده است.  

بخش هشتم، در تبيين وظايف و تکاليف بندگان به خصوص شيعيان و مسلمانان در برابر ساحت مقدس حضرت حجت، امام مهدي عجلاللهتعاليفرجهالشريف است. مؤلف تعداد هشتاد وظيفه را مورد دقت و تأمل قرار داده است از جمله موضوعاتي مانند: شناخت صفات و آداب و خصوصيات امام، رعايت ادب در مورد ايشان، انتظار فرج، و... .

شايان ذکر است که سه کتاب وظيفةالانام في زمن غيبةالامام، نورالابصار، و کنزالغنائم خود ايشان، خلاصهاي از کتاب مکيالالمکارم است.

چاپهاي مکيال

1. چاپ اصفهان سال 1369ق در يک مجلد با 587 صفحه؛

2. چاپ اصفهان سال 1397ق در دو مجلد؛

3. با مقدمه آيةاللهالعظمي صافي گلپايگاني، مؤسسةالامامالمهدي در سال 1363ش / 1404ق، قم؛

4. انتشارات برگ شقايق، 1380ش؛

5.چاپ پنجم مؤسسةالامامالمهدي، 1428ق، قم.اين چاپ افزون بر اينکه محققانه چاپ شده، رساله آثارالتقوي را از مرحوم علامه سيدمحمدعلي روضاتي در بر دارد که شرح حال و معرفي مکيالالمکارم است. نيز مقدمهاي از حضرت آيةالله صافي گلپايگاني دارد.در دو جلد چاپ شده و هر جلد داراي سه فهرست فني (آيات، موضوعي، مصادر) است.

ترجمههاي مکيال

تنها ترجمه کامل آن، ترجمه سيدمهدي حائري قزويني (دفتر تحقيقات و نشر بدر، 1379ش، تهران) است. بعدها انتشارات مختلفي از جمله انتشارات جمکران در سال 1382ش؛ و انتشارات عطر عترت در سال 1391 آن را باز چاپ کردهاند.

افزون بر آن، بخشهايي از آن به طور مستقل ترجمه و چاپ شده است. از جمله:

1. الفباي محبت امام عصر صلواتاللهعليه اقتباسي از كتاب شريف مكيالالمكارم في فوائدالدعاء للقائمعلیه السلام ، علي لباف، انتشارات بدر، 1375ش، تهران.

2. آيين انتظار خلاصه مكيالالمكارم، 1383ش، انتشارات جمکران.

گفتني است که انتشارات بدر تهران و انتشارات مسجد جمکران، بخشهاي مختلفي از ترجمه کتاب مکيالالمکارم را به صورت مستقل چاپ کردهاند.

آثاري که به مکيال پرداختهاند:

1. راهنماي موضوعي: ترجمه کتاب مکيال‌‌المکارم في فوائدالدعاء للقائم‌‌علیه السلام ، عبدالحسين طالعي، موسسه فرهنگي انتشاراتي مکيال، 1380ش، تهران.

2. آشنايي با زندگي و شخصيت و شهادت دلباخته امام زمان عجلاللهتعاليفرجهالشريف، آيةالله فقيه احمدآبادي مشهور به صاحب مكيالالمكارم، حجت موحد ابطحي، 1379، اصفهان.

منابع: « نگاهي به مکيالالمکارم» نوشته عبدالرحيم اباذري، مجله کوثر؛ سايت lib.ir

تهيه و تنظيم: عباسعلي مردي


خروج