*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار شماره خبر: ٣١٣٢٢٥ ١٠:٤٤ - 1391/12/02   آثار ماندگار شماره 358 ارسال به دوست نسخه چاپي


آثار ماندگار شماره 358

نهج‌الفصاحه از ابوالقاسم پاينده (م1363ش)


ابو‌القاسم پاينده، اديب، مترجم و روزنامه‌نگار، در سال 1292 خورشيدي در نجف‌آباد اصفهان به دنيا آمد. تحصيلات مقدماتي را در نجف‌آباد، و صرف‌ونحو عربي، فقه اسلامي و فلسفه را در اصفهان آموخت. او داراي هوش وحافظه خوبي بود. فعاليت مطبوعاتي را از سال 1308 در روزنامه «عرفان» اصفهان آغاز کرد.

ابوالقاسم پاينده، اديب، مترجم و روزنامهنگار، در سال 1292 خورشيدي در نجفآباد اصفهان به دنيا آمد. تحصيلات مقدماتي را در نجفآباد، و صرفونحو عربي، فقه اسلامي و فلسفه را در اصفهان آموخت. او داراي هوش وحافظه خوبي بود. فعاليت مطبوعاتي را از سال 1308 در روزنامه «عرفان» اصفهان آغاز کرد. در کارنامه مطبوعاتي وي سردبيري مجله تعليم و تربيت و مديريت مجله صبا به چشم ميخورد.

از آثار قلمي زندهياد پاينده، افزون بر «گردآوري و ترجمه نهجالفصاحه»، ميتوان ترجمه قرآن، کتاب املاء يا دستور نوشتن، ترجمه زندگاني حضرت محمدصل الله علیه و آله، ترجمه تاريخ سياسي اسلام در سه جلد، ترجمه مروجالذهب و معادنالجوهر مسعودي، ترجمه تاريخ طبري، عليعلیه السلام ابرمرد تاريخ را نيز بر شمرد. ترجمه قرآن وي يکي از بهترين و تأثيرگذارترين ترجمههاي قرآن در دوره معاصر است.

علامه اميني رحمةالله -نويسنده کتاب الغدير-، در نامهاي به مرحوم پاينده، در مورد قرآن ترجمه شده ايشان نوشت: «آنچه سرمايه خير دنيا و آخرت شماست، اين صحايف است و بس. زحمتي که بايد براي آن ارزشي فوقالعاده قائل شد و تقدير و ستايش کرد و افتخار نمود، اين قدم برجستهاي است که در راه ترجمه قرآن عظيم برداشتهايد والحق خوب از عهده برآمدهايد. آفرين بر آن خامه شيوا و بيان رسا و شيرين».

 نهج‌الفصاحه

نهجالفصاحة (مجموعه كلمات قصار حضرت رسول اکرمصل الله علیه و آله) که سخنان و خطبههاي رسولخداصل الله علیه و آله را شامل است در زماني تدوين گشت که کمتر به اين موضوعات پرداخته ميشد. اين كتاب شامل مقدمهاي مفصل از ابوالقاسم پاينده درباره نامگذاري، ارزش و اهميت سخنان رسولخداصل الله علیه و آله، و معرفي منابع خويش در تهيه اين کتاب است. و در ادامه سخنان رسولخداصل الله علیه و آله يعني 3227 حديث آمده است.

کتاب که همراه با ترجمه است، داراي دو ضميمه ميباشد؛ ضميمه اول شامل 16 خطبه از رسولخداصل الله علیه و آله و   ضميمه دوم شامل تمثيلات حضرت رسول اکرمصل الله علیه و آله است. پاينده در مقدمه مفصل خود بر اين کتاب، تاريخ اسلام و شيوه سخنگفتن رسول خداصل الله علیه و آله را به خوبي بررسي ميکند و در فصاحت پيغمبر اکرمصل الله علیه و آله به والايي نفس و جان رسولخدا اشاره دارد، چراکه معتقد است «به پندار من فصاحت نه در كلمه است نه در معنى، بلكه در ضمير گوينده است و قوت بيان از قدرت جان مى‏آيد».

و ميافزايد: «سرآمد پيغمبران بهجز معجزةالمعجزات قرآن كه ولوله در جهان افكند، معجز ديگر داشت كه جلوه شخصيت او بود و چيزى از آن در كلمات وى از دستبرد قرون مصون مانده و از آن گرمى و روشنى كه هنوز دارد، توان دانست كه اين جرقه‏ها در آن روزگار كه از كانون مى‏جهيده، چهسان بوده است. آنها كه در عصر رسالت چيزى از اين سخنان را به مشافهه شنيده‏اند از مؤالف و مخالف معترف بوده‏اند كه سرگل دودمان هاشم، قوت بيانى معجزآسا دارد».

در ادامه مينويسد: «گفتار محمدصل الله علیه و آله شيوهاي دارد که خاص اوست. اين جان منور که ثبات کوه و مناعت آسمان و شکوه صحرا داشت، به هنگام کلام، از ضمير درياوَش خويش، مرواريدها ميپراکند که نقاد خبير از محک آن به حيرت ميشود که گفتار وي از آن اوج و حضيضها که در سخنها هست و از آن ضعف و قوت بياني که بلاي متکلمان گشته، مصون مانده است.

علت نامگذاري اين مجموعه به نهجالفصاحه به خاطر حديث رسول خداصل الله علیه و آله  است كه فرمودهاند: «انا افصحالعرب؛ من فصيحترين فرد عرب هستم».

مؤلف، سخنان پيامبر اکرمصل الله علیه و آله را در موضوع فضيلت و اخلاق آورده و از آوردن احاديث فقهي و... خودداري كرده است.

بعضي از كلمات اين مجموعه در رديف كلمات قصار حضرت عليبن ابيطالبعلیه السلام نقل شده و در بعضي موارد در مفهوم معني و حتي لفظ شبيه هم مي باشند. اين توارد را مؤلف چنين بيان مي كند: «توارد بسياري از كلمات و اخبار منتسب به عليعلیه السلام با احاديث و كلمات پيامبرصل الله علیه و آله ديده ميشود، كه در گمان بعضيها اين نتيجه اشتباه راويان است. ولي حقيقت اين است كه تقارب و تشابه معنوي كه ميان حضرت محمد و حضرت علي عليهماالسلام وجود دارد، اين تشابه را به وجود آورده است».

احاديث و خطبهها به وسيله خود مؤلف به فارسي ترجمه و روبه روي احاديث در يك صفحه به چاپ رسيده است. به جهت مهارت و تبحر ويژه مؤلف ترجمه اين مجموعه روان، ساده و زيبا صورت گرفته است. تاريخ نگارش كتاب سال 1324 شمسي بوده است.

مؤلف منابع خود را در پنج بخش کتب تفسير و علوم قرآن، کتب حديث، کتب سيرت، کتب علم حديث، کتب انساب و رجال و ديگر کتب معرفي کرده است.

چاپ‌هاي نهج‌الفصاحه

چاپ اول اين کتاب سال 1324 و چاپ دوم 1336شمسي بوده است. پس از آن بارها چاپ شده است.

تهيه و تنظيم: عباسعلي مردي


خروج