*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > نمایش اخبار 


آثار ماندگار, خبر شماره خبر: ١١٤٤٩٦ ١٠:٠٥ - 1389/09/03   آثار ماندگارآثار ماندگار شماره 290 ارسال به دوست نسخه چاپي


آثار ماندگارآثار ماندگار شماره 290

الفصول العلیه‌ ‌شیخ عباس قمى (م 1359ق)


این کتاب، در یک مقدمه و سیزده فصل و خاتمه نگاشته شده، و مجموعه‌اى است مختصر در فضایل حضرت امیرالمؤمنین علیه‌السلام که محدث قمى به عنوان منتخبى از کتب فضایل فراهم آورده، و در آن از آیات و احادیث و اشعار و کلمات دانشمندان اهل سنت بهره گرفته است. و به مناسبت اشاره‌اى کوتاه به فضایل دوازده امام و جد بزرگوارشان حضرت ابو‌طالب علیهم‌السلام کرده است.

مؤلف در مقدمه با ذکر احادیثى چند درباره نویسندگان فضایل امیرالمؤمنین علیه‌السلام«هرکه بنویسد فضیلتى از فضایل على بن ابى‌طالب علیهماالسلام را، پیوسته ملائکه از براى او استغفار مى‌کنند مادامى که از آن نوشته، نشانى بوده باشد» و چند حدیث دیگر، کتاب را به مؤمنین هدیه مى‌کند. سپس کتاب را با مقدمه‌اى درباره جلوگیرى خلفاى اموى وعباسى از نشر فضایل امیرالمؤمنین علیه‌السلام، چند حکایت تاریخى درباره توجه برخى سلاطین به مقامات آن حضرت، آغاز مى‌شود و سپس، منتخبى از قصائد سبع علویات عبد الحمید بن ابى الحدید همراه با توضیح کوتاه در موارد مهم، اشعارى از سید اسماعیل حمیرى با توضیحات مهم و لازم و قصیده حسین بن احمد (مشهور به ابن حجاج) را مى‌آورد. ذکر فضایلى از مناقب خوارزمى؛ سخن در زهد امام على علیه‌السلام؛ کلام ابن ابى الحدید در فهرستى از فضایل آن حضرت علیه‌السلام؛ حدود چهل آیه درباره ایشان (از جمله: آیه تطهیر، مباهله، سوره هل اتى، مودّت و قربى)؛ پنج حدیث در شأن حضرتش (از جمله: حدیث غدیر، منزلت، طیر)؛ حدود سى مورد از فضایل امام (ازجمله: سبقت در اسلام، اخوت با پیامبر، فتح خیبر، هدایاى الهى به على بن ابى‌طالب، علم برتر، اخبار از غیب، زهد، عبادت، سخاوت، حسن خلق، تواضع، شجاعت، فصاحت، استجابت دعا، معجزات فراوان، عفو، تدبیر، ولادت در خانه کعبه)؛ اشاره‌اى به جناب فاطمه بنت اسد؛ اجمالى در فضایل اهل‌بیت و فرزندان حضرتش؛ اشاره‌اى به اولاد حضرتش؛ و سخنى کوتاه درباره حضرت ابو‌طالب و اشعار وى و اثبات ایمان آن بزرگوار، از مطالبى هستند که در این کتاب آمده است. قلم نویسنده، ساده و روان و در عین اختصار، استناد و اعتبار مطالب چشمگیر است؛ در کنار این ویژگى رعایت تنوع (آیه، حدیث، شعر فارسى و عربى، تاریخ) براى رعایت حوصله خواننده در خور توجه است. چه نیکوست ساداتى که در روز عید غدیر خود را ملزم به هدیه دادن کرده‌اند این کتاب یا کتبى در این موضوع را هدیه دهند تا فضایل امیرالمؤمنین علیه‌السلام که قابل احصا نیست نشر یابد.

کتاب بحر فضل تو را آب بحر کافى نیست

که تر کنى سر انگشت و صفحه بشمارى

برخى از چاپهاى فصول العلیه  

1. چاپ سنگى سیدمرتضى و میرزا على اصغر و آقا مشهد، مدرسه رضویه، 1332، تهران؛

2. نسیم کوثر، 1383ش، قم؛

3. کتابفروشى یحیى برقعى، کتابفروشى برادران صحفى، و افست همان توسط نشر طلا به سال 1376 ش؛  

4. مؤسسه در راه حق، 1365ش، قم؛  

منابع:

دفتر آفتاب، دبیر خانه سال ولایت مقاله الفصول‌العلیه از عبد‌الحسین طالعى؛ سایت  زخ.چخد‌

تهیه و تنظیم: عباسعلى مردى


انتهای پیام


خروج