*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان, فرزانگان شماره خبر: ٤١٢٠٢٥ ١٤:١٥ - 1398/12/11   آیت‌الله سیدریحان‌الله کشفی بروجرودیفرزانگان شماره 622 ارسال به دوست نسخه چاپي


آیت‌الله سیدریحان‌الله کشفی بروجرودیفرزانگان شماره 622

آیت‌الله سیدریحان‌الله کشفی بروجرودی


• تولد: 1267ق • وفات: 1328ق • عمر: 61 سال • مدفن: حرم مطهر فاطمه معصومه‌ علیها السلام • اساتید: خاتم المجتهدین شیخ مرتضی انصاری و... • شاگردان: حضرت آیات سیدابوالقاسم گلپایگانی، میرزا محمدتقی بروجردی و... • آثار: الشموس الطالعة، ریحانة القلوب، فواکه الفقهاء، ترجمه خلاصة الاذکار، تشخیص المصادیق و... • ولادت: آیت‌الله سیدریحان‌الله کشفی بروجردی از اعاظم علمای تهران در سده چهاردهم قمری در سال 1266 یا 1267 قمری در بیت دانش و فضل در بروجرد دیده به جهان گشود...


خاندان: خانواده کشفی، از خانوادههای بزرگ سادات و جلیلالقدر ایران است که رجال دینی و فرهنگی بسیاری در آن پرورش یافتهاند. پدر سیدریحانالله، آیتالله سیدجعفر موسوی دارابی بروجردی، معروف به کشفی، از اجله علمای اهل عرفان و کشف و شهود بود و به همین جهت به «سیدکشفی» معروف شد. بعدها فرزندان وی نیز به «کشفی» شناخته شدند. مزار سیدجعفر در بروجرد، مطاف عاشقان و دلسوختگان است.

تحصیلات: سیدریحانالله، کوچکترین فرزند پدر بود که در حدود یک سالگی با ارتحال ملکوتی پدر مواجه گردید و یتیم شد. اما از برکت دعای پدر و هدایتهای حضرت حق در مسیر رشد و کمال قرار گرفت و راه پدر را ادامه داد. آموزشهای اولیه و مقدمات را در حوزه علمیه بروجرد فراگرفت و سپس برای ادامه تحصیل راهی حوزه علمیه اصفهان گردید.

سیدریحانالله سطوح عالی را در حوزه علمیه اصفهان فراگرفت و پس از سالهای تحصیل در آنجا، عازم عتبات عالیات شد و در حوزه علمیه نجف اشرف ادامه تحصیل داد تا اینکه به درجه عالی اجتهاد نائل آمد. از میان استادانی که در محضرشان کسب فیض نموده فقط به نام شیخ اعظم مرتضی انصاری اشاره شده است. آیتالله سیدریحانالله بروجردی پس از سالها تحصیل و با کولهباری از تجربه علمی به زادگاهش بروجرد بازگشت و بعد از مدتی در همدان مستقر شد و به تدریس و انجام وظایف شرعی و دینی مشغول شد. وی در سالهای پایانی عمر خود به تهران مهاجرت کرد و از رهبران دینی و عالمان صاحب نام تهران به شمار میرفت. مرجع تقلید و صاحب رساله علمیه نیز شد.

مقام علمی: به اعتراف بزرگان و صاحبان تراجم، مرحوم سیدریحانالله دانشمندی فاضل فقیهی جامع و به زهد و ورع آراسته بوده است. مؤلف ریحانةالادب نوشته است: «سیدریحانالله از مشاهیر علمای تهران به شمار میرفت و صاحب محراب و منبر تدریس شد در فقه و اصول و ادبیات و رجال و شرح حال علما خِبریّتی بسزا داشت. همچنین آقا بزرگ تهرانی در نقباء البشر آورده است: «سیدریحانالله... در تدریس، فتوا، امامت و خطابه مرجع خاص و عام بود. فقیهی متبحر و یک اصولی متضلع (جامعالشرایط) بود. او یک رجالی فوقالعاده، محدثی با تقوا و مفسری فاضل بود...»

تألیفات: آیتالله سیدریحانالله، علاوه بر تدریس و خطابه در عرصه قلم نیز آثاری داشت که در اینجا به برخی از آنها اشاره میشود:

1) «فواکه الفقها» این کتاب یک دوره کامل فقهی است که عنوانش «فاکهة الفاکهه» است.

2) «ریحانةالقلوب» این کتاب درباره اخلاق است و در قالب 3 هزار بیت شعر بهصورت الفبایی مرتب شده است.

3) «الشموس الطالعه» که شرح زیارت جامعه کبیره و به نظم نوشته شده و حدود 5 هزار بیت است.

حمایت از مشروطه: آیتالله سیدریحانالله از عالمان بزرگ عهد مشروطه بود. حمایتش از مشروطه گاه صراحت داشت، اما در برههای از زمان در نهضت غایب و ساکت میشود و موضع توقف میگرفت. ایشان در پاسخ استفتاء بعض مقلدین خود که از وی در باب مشروطیت مملکت و لزوم تشکیل مجلس شورای ملی سؤال شده بود نوشته است: «بسماللهالرحمنالرحیم. این مطلب کراراً سؤال شده است و جوابش همان است که کراراً گفته و نوشتهام که این اوان در ایران برای کیفیت اجرای قوانین اسلام و نظم مملکت و سد ثغور و تحدید حدود و تبیین حقوق و حفظ نفوس و اموال و اعراض مسلمین، افتتاح مجلس شورای ملی لازم بلکه از اهم امور است...»

ویژگیها: ارباب تراجم، سیدریحانالله کشفی بروجردی را به رعایت زهد و تقوا، ورع و مواظبت بر تلاوت و مناجات توصیف نمودهاند و او را جامع فضایل و زیبایی شمردهاند. در خطابه و موعظه، ید طولایی داشت؛ بهگونهای که اقشار مختلف مردم و اهل علم مشتاق منبرش بودند. همچنین ارادت خاصی به خاندان رسالت داشت و در ایام سوگوارای عاشورای حسینی مجلس روضه بر پا میکرد.

وفات: آیتالله سیدریحانالله کشفی بروجردی پس از سالیان متمادی اشتغال به تعلیم و تربیت و ترویج و تبلیغ دین در سال 1328 قمری دارفانی را وداع گفت و روح بلندش به ملکوت اعلی پیوست. پیکر آن فقیه وارسته که در تهران به رحمت ایزدی پیوسته بود، جهت خاکسپاری به قم انتقال یافت و در حجرهای در صحن آیینه در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه علیها السلام به خاک سپرده شد.

فرزندان: آیتالله سیدریحانالله سه فرزند پسر به نامهای سیدموسی، سیدمهدی و سیدمحمد باقر داشت که هر سه اهل علم و فضل بودند. یکی از آثار فرهنگی به یادگار مانده از سیدریحانالله کتابخانه بزرگ ایشان در تهران بود که آثاری بسیار گرانبها در علوم مختلف در آن موجود بود. به نقل صاحب «نقباء البشر فی القرن الرابع عشر» قیمت این کتابها را در آن زمان 80 هزار دینار عراقی نوشتهاند.

منبع: ستارگان حرم/ ج24- تهیه و تنظیم: علی علیزاده ثانی


خروج
دوشنبه ١٣ مرداد ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام