*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان, فرزانگان شماره خبر: ٤١٠٨٥٠ ١٥:١٢ - 1398/10/02   آیت الله حاج سید مهدی حسینی انگجیفرزانگان شماره 612 ارسال به دوست نسخه چاپي


آیت الله حاج سید مهدی حسینی انگجیفرزانگان شماره 612

آیت الله حاج سید مهدی حسینی انگجی


• تولد: 1283 شمسی • وفات: 1343ش • عمر: 60 سال • مدفن: قم حرم مطهر فاطمه معصومه علیها السلام • اساتید: حضرات اعلام: حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی، حاج سید ابوالحسن حسینی انگجی حاج سید محمد حجت، حاج سیدمحمدرضا گلپایگانی، علامه سید محمدحسین طباطبایی و ... • شاگردان: حجج اسلام: حاج سید علی حسینی انگجی، حاج میرزا کامران، حاج میرزا علی اکبر برازنده و .... • آثار: تقریرات دروس فقه، تقریرات دروس اصول، الرساله فی التجنیس و عدمه و...ولادت: روحانی برجسته فقیه و مبارز مرحوم آیت الله حاج سید مهدی حسینی انگجی از مفاخر عالمان معاصر آذربایجان شرقی به شمار می رود. وی خلف صالح آیت الله حاج میرزا ابوالحسن انگجی، روحانی مجاهد و مبارز دوره مشروطیت و از خاندان معروف تبریز و از شاگردان مرحوم میرزا حبیب الله رشتی و شیخ محمد حسین کاظمینی بود که پس از تکمیل تحصیلات دینی و درجه اجتهاد در نجف اشرف به تبریز بازگشت. ایشان از روحانیون مبارز علیه رژیم دیکتاتوری رضاخان قلدر بود.

سید مهدی انگجی در سال 1283 شمسی در شهر تبریز و در محله انگج در خانواده علم و سیادت دیده به جهان گشود.

تحصیلات: سید مهدی انگجی دوران کودکی را در خاندان علم و تقوا و مرجعیت سپری کرد. وقتی به سن تحصیل و علم آموزی رسید راهی حوزه علمیه تبریز شد و دروس مقدماتی و سطح را در نزد اساتید و افاضل آن شهر فرا گرفت. وی از استعداد قوی برخوردار بود و در زمانی کوتاه سطح را با سرعت و دقت لازم به پایان رسانید. از جمله اساتید وی در تبریز والد ارجمندش آیت الله سید ابوالحسن انگجی بود.

عزیمت به قم: حاج سید مهدی انگجی، در سنین حدود بیست و پنج سالگی برای ادامه تحصیل رهسپار حوزه علمیه قم گردید. وی در قم محضر اساتید برجسته و نامداری چون حضرات آیات حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی مؤسس حوزه علمیه قم، حاج سید محمد حجت و علامه سید محمدحسین طباطبایی را درک نموده و بهرهمند گردید. دوران اقامت وی در قم حدود پانزده سال طول کشید و به دریافت اجازه اجتهاد از سوی استادش آیت الله حائری نایل گردید.

بازگشت به تبریز: آیت الله انگجی پس از درگذشت استادش آیت الله حائری یزدی در سال 1355 ق به زادگاه خویش تبریز مراجعت کرد و به رسالت عالمانه خود و خدمات دینی مشغول گردید. محفل درسی آیت الله انگجی از مهم ترین محافل تدریس حوزه علمیه تبریز محسوب میشد، قریب صد نفر از طلاب و فضلا در مجلس درسش شرکت میکردند که بسیاری از آنان، در سنگرهای مختلف علمی و تبلیغی منشأ خدمات بسیاری شدند.

تألیفات: آیت الله سید مهدی انگجی در طول عمر شریف خود علاوه بر تدریس و تبلیغ و اقامه نماز آثار علمی ارزشمندی نیز از خود به یادگار گذاشت که برخی از آنها عبارتاند از: تقریرات دروس فقه، تقریرات دروس اصول، رسالهای در تنجیس و عدمه. ایشان بعد از رحلت پدر بزرگوارش در مسجد آیتالله انگجی تبریزی اقامه نماز جماعت کرد.

مهاجرت به تهران: ایشان در سال 1333 شمسی از تبریز به تهران مهاجرت کرد و تا پایان عمر در تهران به کارهای علمی و تبلیغی مشغول گردید. وی در مسجد «ملک» به اقامه نماز جماعت و جلسه تفسیر ایراد سخنرانی در مناسبتهای مختلف میپرداخت و گامی بلند در جهت آشنایی مؤمنان، بهویژه جوانان با اعتقادات دینی برداشت.

از نگاه دیگران: تراجم نویسان و اصحاب قلم هر کدام از مقام علمی و فضل آیت الله حاج سید مهدی انگجی سخن گفته و شخصیت ایشان را ستودهاند. فقیه فرزانه مرحوم حاج میرزا عبدالله مجتهدی در خاطراتش می نویسد: «آقای میرزا مهدی آقا که از حیث فضل و تقوا و حمیت دینی از مبرزین علمای تبریز هستند، بیشتر به اشتغالات دینیه و علمیه مشغول می باشند، امامت جماعت و منبر و تدریس، شغل ایشان است. به گمان من هیچ یک از علمای تبریز فعلاً به اندازه وی اشتغال روحانی ندارد.»

مبارزات سیاسی: آیتالله انگجی در خلال برنامههای علمی و مذهبی خود به حوادث جهان اسلام و نقشههای استکبار که توسط مهرههای آنان در کشور اسلامی به اجراء درمیآمد، نیز توجه داشت. از جمله مخالفت روحانیت به تصویب لایحه انجمنهای ایالتی و ولایتی بود که در آن رژیم طاغوتی شاه قید اسلام را از شرایط انتخابکنندگان و انتخاب شوندگان حذف کرد و همچنین سوگند به کتاب آسمانی را جایگزین سوگند به قرآن قرار داد. آیت الله انگجی در برابر این توطئه ضد دینی در کنار روحانیت اصیل، بیانیهای انتشار داد و آن را به شدت محکوم کرد. ایشان در مناسبتها و حوادث دیگر نیز که پیش میآمد در کنار روحانیت مبارز تهران بیانیه اعتراضی مشترک صادر و امضاء می کرد.

پرواز ملکوتی: آیت الله حاج سید مهدی حسینی انگجی پس از قریب نیم قرن تلاش دینی، علمی و اجتماعی در روز جمعه چهارم دی ماه سال 1343 شمسی، مصادف 20 شعبان 1384 ق دار فانی را وداع گفته و به سرای باقی پیوست. پیکر پاک آن عالم ربانی پس از تشییع در تهران جهت خاکسپاری به شهر مقدس قم انتقال یافت. در قم نیز با حضور علمای بزرگ حوزه علمیه قم تشییع مجدد گردید و سپس در حرم مطهر کریمه اهل بیت حضرت فاطمه معصومه علیها السلام به خاک سپرده شد.

منبع: ستارگان حرم ج 17/ تهیه و تنظیم: علی علیزاده ثانی


خروج
يکشنبه ١٩ مرداد ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام