*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان, فرزانگان شماره خبر: ٤١٠٦٧٣ ١٤:٠١ - 1398/09/25   آیت‌الله سیدمحمود موسوی قافله‌باشیفرزانگان شماره 611 ارسال به دوست نسخه چاپي


آیت‌الله سیدمحمود موسوی قافله‌باشیفرزانگان شماره 611

آیت‌الله سیدمحمود موسوی قافله‌باشی


• ولادت: 1310ش • وفات: 1380ش • محل دفن: قم بقعه علی‌بن بابویه • اساتید: حضرات‌ آیاتی چون سیدابوالحسن رفیعی قزوینی، شیخ هاشم قزوینی، شیخ مجتبی قزوینی، حاج آقا حسین بروجردی، امام خمینی و... • آثار: تعلیقه بر عروةالوثقی، تقریرات دروس فقه، تقریرات دروس اصول و...


ولادت: روحانی مجاهد مرحوم سیدمحمود موسوی قافلهباشی در سال 1310 شمسی در یک خانواده مذهبی و متدین در شهرستان قزوین دیده به جهان گشود. پدرش آقا سیدعبدالحسین، به شغل کشاورزی مشغول و مردی متدین و خداشناس بود. یکی از اهالی محل نقل کرده که در صحرا مشغول چراندن گوسفندان مردم بودم که ناگهان گرگ به گله حمله کرد و گوسفندی با خود برد که متعلق به آقا سیدعبدالحسین بود. من به طرف آسیابی که سید در آنجا مشغول به کار بود رفته و گفتم: سیدعبدالحسین! گرگ گوسفند شما را برد. سیدعبدالحسین با عجله بالای بلندی که مشرف به سوی گرگ بود قرار گرفت و خطاب به گرگ گفت: حیوان و گوسفند مرا کجا میبری، مردم آن را به من هدیه دادهاند؟ با این کلام گرگ گوسفند را بر زمین نهاد و رفت!

تحصیلات: آموزش قرآن و برخی از متون فارسی را در مکتب خانه فراگرفت و سپس در حوزه علمیه شیخالاسلام قزوین به فراگیری علوم دینی مشغول گردید. ایشان در قزوین از حضرات آیات سیدابوالحسن رفیعی قزوینی، شیخ هاشم قزوینی، شیخ مجتبی قزوینی و برخی دیگر از اساتید آن زمان استفاده نمود. پس از چندی تحصیل در قزوین و تحکیم پایههای علمی خود، رهسپار حوزه علمیه قم گردید.

ایشان در حوزه علمیه قم از محضر اعاظم آن زمان چون حضرات آیات حاج آقا حسین بروجردی، سیدمحمد رضا گلپایگانی، حاج شیخ محمدعلی اراکی، علامه طباطبایی و حضرت امام خمینی مستفیض گردید و به گفته داماد فاضلش، سیدمحمد هادی موسوی قافلهباشی از مستشکلین درس آیتالله اراکی به شمار میرفت.

سفر به عتبات عالیات: آیتالله موسوی قافلهباشی در سال 1334 شمسی برای ادامه تحصیل و آشنایی با مبانی فقهی اعاظم حوزه علمیه نجف اشرف، سفر علمی خود به عتبات عالیات را آغاز کرد. ایشان در دوران اقامت خود در نجف از محضر اساتید برجسته و اعاظم آن زمان چون حضرات آیات سیدمحسن حکیم، سیدمحمود شاهرودی، سیدابوالقاسم خویی بهرهمند گردید. ایشان پس از کسب شایستگیهای علمی و اخلاقی، از سوی برخی از اعاظم حوزه علمیه قم و نجف اشرف موفق به دریافت اجازات علمی، نقل حدیث و امور حسبیه گردید.

تدریس: آیتالله موسوی قافلهباشی همزمان با تحصیل، به تدریس نیز مشغول بود و سطوح مختلف را برای طلاب علوم دینی تدریس میکردند. پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در مسجد باقریه قم نو و بعداز آن در مقبره شهید شیخ فضلالله نوری و اواخر نیز در مدرسه مرحوم آیتالله گلپایگانی تدریس میکردند. بعضی از شاگردان ایشان اکنون در سمتهای مختلف به خدمات علمی و اجتماعی اشتغال دارند.

فعالیتهای سیاسی: مرحوم قافلهباشی مبارزه و سیاست را نیز همچون دروس فقه و اصول از امام خمینی قدس سره یاد گرفته بود و هماره حامی نهضت اسلامی بود. برادر ایشان به نقل از آن مرحوم در مورد آشنایی اولیه ایشان با امام خمینی میگوید: «آن موقع که به قم آمدیم، حضرت امام را نمیشناختیم. یک روز که داشتیم از کنار خیابان میگذشتیم، دیدیم کسی با صدای بلند به ما سلام کرد و بعد فرمود: حواستان به خودتان باشد و رد شد و رفت. ما بعداً فهمیدیم که ایشان حضرت امام خمینی قدس سره بودند و این اولین آشنایی ما با ایشان بود.» با شروع نهضت اسلامی از سوی امام خمینی قدس سره، آیتالله قافلهباشی نقش بارزی را در بیان اندیشههای انقلابی امام، بهویژه در میان اهالی و جوانان شهر «اسفرورین» ایفا کرد و با پخش اعلامیههای حضرت امام به روشنگری میپرداخت. بعداز تبعید امام خمینی، آیتالله قافلهباشی بهعنوان مقسم و نماینده معظمله، منزلش محل مراجعه طلاب و علما بود. ایشان وسیله ارتباطی بین علما بلاد و حضرت امام در نجف و پاریس بودند و بعداز پیروزی انقلاب نیز از اعضای فعال دفتر حضرت امام خمینی و مقام معظم رهبری بودند.

فعالیتهای اجتماعی: در دوران دفاع مقدس بارها در جبهههای حق علیه باطل، کنار رزمندگان اسلام حضور یافت و این کار را باعث افتخار خود میدانست.

ایشان در کنار تدریس و اشتغالات علمی در میان مردم حضور داشت. در ایام محرم و ماه مبارک رمضان، ضمن فعالیتهای تبلیغی، از نزدیک در جریان مشکلات و گرفتاریهای مردم قرار میگرفت و تا حد امکان چارهاندیشی میکرد. برخی از خدمات فرهنگی، اجتماعی ایشان بدین شرح است: کمک به احداث و ساخت حمام و دبیرستان در شهر اسفرورین؛ کمک به کانالکشی و آسفالتکاری بخشی از محله اسفرورین؛ کمک به ساخت مسجد باقریه در قم نو و احداث مسجد حضرت قاسم علیه السلام؛ اهدا 2500 متر زمین به اداره آموزش و پرورش و دهها خدمات دیگر که در این مختصر نمیگنجد.

وفات: این عالم متقی پس از سالها تلاش علمی و خدمات صادقانه در نشر و معارف دینی، در سال 1380 شمسی دارفانی را وداع گفت و به سرای باقی شتافت. پیکر پاک ایشان پس از تشییع و اقامه نماز توسط فقیه وارسته حضرت آیتالله سیدموسی شبیری زنجانی در بقعه علیبن بابویه قدس سره شهر قم به خاک سپرده شد.

منبع: ستارگان حرم/ج22- تهیه و تنظیم: علی علیزاده ثانی


خروج
دوشنبه ١٣ مرداد ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام