*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان, فرزانگان شماره خبر: ٤٠٨٥٩٩ ١٥:٤٣ - 1398/05/21   فرزانگان شماره 601 ارسال به دوست نسخه چاپي


فرزانگان شماره 601

آیت‌الله حاج میرزا باقر قاضی طباطبایی


• تولد: 1285ق • وفات: 1366ق • عمر: 81 سال • مدفن: قم • اساتید: حضرات آیات میرزا محمدحسن شیرازی بزرگ، میرزا حبیب‌الله رشتی، سید محمد کاظم طباطبایی یزدی، آخوند ملا محمدکاظم خراسانی، ملا محمد فاضل شرییانی و... • آثار علمی: حاشیه بر ریاض المسائل، حاشیه بر الفصول فی علم الاصول، رساله در حجیت خبر واحد، رساله در توحید و...


ولادت: آیتالله حاج میرزا باقر قاضی طباطبایی از خاندان بزرگ معروف و با سابقه خطه آذربایجان به شمار میرود. وی در سال 1285ق در شهر عالمخیز تبریز در خانوادهای علمی دیده به جهان گشود. پدرش حاج میرزا محمدعلی قاضی طباطبایی متوفای 1312ق از عالمان برجسته و مورد اعتماد تبریز بود.

تحصیلات: وی از نوجوانی وارد حوزه علمیه تبریز شد و به فراگیری علوم دینی پرداخت و در محضر اساتید برجسته تبریز علوم مقدماتی و سطوح را تلمذ کرد. اساتید ایشان در تبریز حضرات آیات میرزا فتاح سرابی تبریزی، حاج میرزا محمدعلی اونساری قراجهداغی، میرزا محمود اصولی خویی و سیدعلی یزدی بودند.

هجرت علمی: حاج میرزا باقر در سال 1308ق در حالی که تنها 23 سال از بهار عمرش را سپری میکرد راهی عتبات عالیات در کشور عراق شد. وی نخست در سامراء به محضر فقیه نامی میرزا محمدحسن شیرازی بزرگ بار یافت و از حوزه درسی آن استاد وارسته بهرهمند گردید. سپس راهی نجف اشرف شد و در درس خارج فقه و اصول حضرات آیات میرزا حبیبالله رشتی، فاضل شربیانی، میرزا محمدباقر اصطهباناتی و ملا اسماعیل قراباغی شرکت کرد. ایشان در کنار بهرهمندی از دروس رایج علمی، در درس اخلاق عارف نامی ملا حسینقلی همدانی و آقا شیخ احمد شیرازی نیز شرکت نموده و از برکات انفاس قدسیه این دو استاد فرزانه روح و جان خویش را تذکیه و صفا بخشید. پس از 6 سال اقامت در عتبات عالیات جهت پارهای از مسایل به تبریز مراجعت کرد، اما سه سال بعد، یعنی در سنه 1317ق عازم نجف اشرف و به کسب فیض از محضر اعاظم آن زمان چون آخوند خراسانی، آقا رضا همدانی و دیگر بزرگان نجف ادامه داد.

مراجعت به وطن: مرحوم قاضی در سال 1324ق با کولهباری از علم و معنویت به زادگاه خویش تبریز بازگشت و به خدمات دینی، اجتماعی و تدریس و تربیت طلاب علوم دینی مشغول شد. ایشان از عالمان طراز اول تبریز به شمار میرفت و نقش شیخ الاسلامی شهر را به عهده داشت.

اجازات: آیتالله میرزا باقر قاضی طباطبایی، از استوانههای علمی نجف اشرف چون حضرات آیات سیدمحمد کاظم یزدی طباطبایی، ملا محمد فاضل شربیانی و سیدابوالحسن اصفهانی موفق به اخذ اجازه اجتهاد و نقل روایت گردید.

آیتالله سیدمحمد کاظم یزدی در اجازه اجتهادی که برای ایشان صادر کرده، مراتب علمی و فضل ایشان را در کنار بعد اخلاقی و معنوی ایشان با عبارات و القابی بلند ستوده است.

فعالیتهای سیاسی اجتماعی: آیتالله قاضی در کنار رسیدگی به امور دینی و مذهبی مردم، در مسائل سیاسی روز نیز نقش سازنده داشت و در هر برههای از زمان به رسالت عالمانه خود عمل میکرد. ایشان در دوره نهضت مشروطیت در کنار عالمان بزرگ شهر همچون آیات حاج میرزا صادق آقا مجتهد تبریزی و حاج میرزا ابوالحسن انگجی ایفا نقش کرد و در تلگرافی، خواستار بازگرداندن محمدعلی میرزا به ایران شد. همچنین با آغاز حکومت قلدرمآبانه رضاخان و اجرای سیاستهای ضددینی به همراه دیگر عالمان تبریز به مخالفت برخاستند که در نتیجه این مبارزات، ایشان همراه خانوادهآش به تهران تبعید شد. از دیگر فعالیتهای سیاسی ایشان، مبارزه با فرقه دمکرات و مخالفت با تجزیه آذربایجان بود که در این جریان نیز برخی از علما مورد اهانت و محکوم به تبعید از تبریز شدند.

وفات: این عالم فرزانه پس از عمری تلاش علمی، تبلیغ دینی و ارشاد مردم، در ماه رجب 1366ق در شهر تبریز دعوت حق را لبیک گفت و به دیار باقی شتافت. پیکر مطهر آن عالم ربانی پس از تشییع باشکوه، به قم منتقل گردید و در جوار مرقد منور کریمه اهلبیت حضرت فاطمه معصومه علیها السلام در قبرستان بیات و در مقبره عظیمی تبریزی واقع در مقابل پلآهنچی به خاک سپرده شد.

منبع: ستارگان حرم/ج22 / تهیه و تنظیم: علی علیزاده ثانی


خروج
چهارشنبه ٢٢ مرداد ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام