*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان, فرزانگان شماره خبر: ٤٠٨٠١٧ ١١:٣٦ - 1398/04/22   حاج شیخ علی قاضی زاهدی گلپایگانی رحمه الله علیهفرزانگان شماره 596 ارسال به دوست نسخه چاپي


حاج شیخ علی قاضی زاهدی گلپایگانی رحمه الله علیهفرزانگان شماره 596

حاج شیخ علی قاضی زاهدی گلپایگانی رحمه الله علیه


• تولد: 1346ق • وفات: 1417ق • عمر: 71 سال • مدفن: قم • اساتید: آیات عظام سیدمحمدحجت کوه‌کمره‌ای، سیدمحمد تقی خوانساری، سیدصدرالدین صدر، سیدحسین بروجردی و...تألیفات: قصص یا داستانهای شگفتانگیز قرآن مجید، زندگانی چهارده معصوم، زبدة التفاسیر، راهنمای متوسلین و متشفعین، کتاب ریاض یا مجموعه دلفریب (کشکول) و...


تولد و نیاکان: حاج شیخ علی زاهدی گلپایگانی در سال 1346 قمری در گلپایگان دیده به جهان گشود. پدرش آیتالله شیخ رضا عالمی وارسته و در تقوا و زهد و خلوص شهرت تام داشت و جدش میرزا ابوالقاسم دانشمندی پرتلاش و واعظی نامدار و دارای فضایل و مکارم اخلاقی بود. از آنجایی که سر سلسله این خاندان، ملاعلی قاضی زاهدی از سوی شاهان صفوی به مقام شیخالاسلامی منصوب شده بود و به قضاوت شرعی، امر به معروف و نهی از منکر، تقسیم مواریث، ایقاع عقود و مناکحات و رفع خصومات و دعاوی اشتغال داشت و از طرفی در زهد و وارستگی و تقوا به مرتبه اعلی رسیده بود، خاندانش پسوند قاضی زاهد را برای خویش برگزیدند.


تحصیلات: شیخ علی پس از گذراندن دوران کودکی، مقدمات علوم دینی را در نزد والد بزرگوارش و سایر استادان گلپایگان بهخوبی فراگرفت و سپس به قم مهاجرت کرد. در حوزه قم دروس سطح را در نزد حضرات آیات سیدشهاب الدین مرعشی نجفی، سیدمحمد رضا گلپایگانی و سیداحمد خوانساری به پایان برد و بعد از آن در درس خارج فقه و اصول حضرات آیات عظام سیدمحمدحجت کوهکمرهای، سیدمحمد تقی خوانساری، سیدصدرالدین صدر، سیدحسین طباطبایی بروجردی و حاج شیخ عباسعلی شاهرودی شرکت نمود و توشهها اندوخت.

وی همچنین موفق گردید که از محضر علامه سیدمحمدحسین طباطبایی استفاده کند و از حوزه پرفیض تفسیری او بهرهها گیرد.


بازگشت به وطن: آیتالله قاضی زاهدی در سال 1378 قمری بنا به اصرار و خواهش اهالی گلپایگان به وطن خویش بازگشت و به جماعت، تدریس، هدایت و ارشاد مردم و سایر وظایف مذهبی، فرهنگی اجتماعی اشتغال ورزید. قاضی زاهدی علاوه بر توانایی علمی، خطیب مبرز و توانایی بود و از طریق منبر به تبلیغ و نشر احکام و معارف اسلامی پرداخت و از آنجایی که دارای بیان شیرین و جذاب بود، منبرهایش برای اقشار مختلف نافذ و تأثیرگذار بود. منابر او در موضوعات گوناگون چنان سودمند و پرقدرت بود که همواره تحسین و تشویق علمای منطقه را بهدنبال داشته است.


تفسیر قرآن کریم: از ویژگیهای این عالم متعهد و با بصیرت جلسات تفسیر قرآن در گلپایگان بود که مشتاقان فراوانی را به خودش جذب کرد. این جلسات تفسیر قرآن بعد از نمازهای جماعت ایشان منعقد میگردید و از این رهگذر موفق گردید تا سه بار از آغاز تا پایان، قرآن را تفسیر کند و در ضمن مباحث تفسیری، حقایقی را برای حاضران و مشتاقان بیان نماید که بسیار مفید و مؤثر واقع شد. او معارف بلند و عمیق تفسیری، اخلاقی را با بیان ساده و رسا و در خور فهم عموم طبقات ارائه میکرد.


ویژگیهای ممتاز اخلاقی: شیخ علی علاقه و عشق وافری به خاندان عصمت و طهارت علیهم السلام داشت و پس از پایان جلسات تفسیری حتماً روضه میخواند و اشک میریخت. در ملاقاتها، به مراجعین و مردم احترام ویژهای قائل بود. سادهزیست و فروتن بود. علاوه بر علوم حوزوی، در برخی از علوم غریبه همانند جفر، اعداد و طلسمات آگاهی داشت و آنها را در جهات مفید به کار میگرفت. استخارههای وی از دقت و شگفتی ویژهای برخوردار بود؛ زیرا نیت مراجعهکننده را تشخیص میداد و این موضوع زبانزد اهالی گلپایگان بود و از سایر شهرها به وی مراجعه میکردند. ذوق ادبی و قریحه شعری داشت. نصایح آموزنده، حکمتهای عملی، معارف قرآنی و نیز ارادت به خاندان پیامبر در اشعارش موج میزند. او صاحب تألیفات ارزشمند و سودمندی میباشد که خواندن آن برای عموم مفید است.


آثار قلمی: از قلم این دانشمند فرزانه آثاری مکتوب شده که بدین شرح است؛ زندگانی چهارده معصوم تا تتمة المنتهی (2جلد)، قصص یا داستانهای شگفتانگیز قرآن مجید، زبدة التفاسیر (6 جلد)، بدر و هلال (اشعار 3 جلد)، راهنمای متوسلین و متشفعین، شرح لغات بدیعی، تفسیر سورههای لقمان، سجده، انعام، مائده، اعراف و... و الهدایة الی تواریخ الهداة السادة (زندگانی چهارده معصوم منظوم).


رحلت: شیخ قاضی زاهدی در روز پنجشنبه 16 رجب 1417 قمری برابر با 8 آذر 1375 شمسی در سن 71 سالگی دارفانی را وداع گفت. پیکر پاکش پس از تشییع باشکوه در گلپایگان، به قم منتقل گردید و در روز جمعه بعداز اقامه نماز توسط حضرت آیتالله صافی گلپایگانی، با حضور خیل عظیم مردم، علما و مدرسین تشییع و در قبرستان شیخان به خاک سپرده شد.

منابع: دانشمندان گلپایگان، رضا استادی/ج1/ص389 و ج2/ص298؛

آیینه پژوهش شماره 41/ص118؛ شیفتگان حضرت مهدی؟عج؟،

 احمد قاضی زاهدی/ج1/ص119؛

تربت پاکان قم، عبدالحسین جواهر کلام/ج2/ص1172؛

 ستارگان حرم/ج24/ص53

تهیه و تنظیم: محمدتقی ادهمنژاد


خروج
دوشنبه ١٣ مرداد ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام