*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان, فرزانگان شماره خبر: ٤٠٧٥٢٨ ١٣:١٦ - 1398/03/25   فرزانگان شماره 593 ارسال به دوست نسخه چاپي


فرزانگان شماره 593

آیت‌الله حاج سیدمحمود ضیابری رحمه الله علیه


• تولد: 1307ق • وفات: 1402ق • عمر: 95 سال • مدفن: رشت • اساتید: شیخ فتح‌الله شریعت اصفهانی، آقا ضیاءالدین عراقی، میرزا محمدحسین نایینی، سیدابوالحسن اصفهانی و... • شاگردان: شیخ صادق احسان‌بخش، سیدموسی حجتی شفتی، سیدمجتبی رودباری و...

 تولد و تحصیل: آیتالله حاج سیدمحمود ضیابری از عالمان محبوب شهرستان رشت بود که در سال 1307 قمری در قریه عالمپرور ضیابر شهرستان صومعهسرا و در بیت علم و سیادت به دنیا آمد. قرآن و آموزشهای ابتدایی را در مکتبخانه زادگاهش فراگرفت و آنگاه جهت تحصیل علوم دینی وارد شهرستان رشت شد. او مقدمات و مقداری از سطح را در مدارس دینی مستوفی و حاج سمیع بهخوبی فراگرفت و سپس در سال 1326 قمری وارد حوزه نجف اشرف گردید. سطوح عالی را نزد فضلای گیلانی مقیم نجف اشرف فراگرفت و با جدیت وارد دروس خارج فقه و اصول بزرگان آن دیار گردید و مفتخر به اخذ درجه اجتهاد گردید. اساتید ایشان در آن مقطع آیات عظام میرزا فتحالله شریعت اصفهانی، میرزا محمدحسین نایینی، حاج شیخ شعبان رشتی، آقا ضیاءالدین عراقی و سیدابوالحسن موسوی اصفهانی بودند.

وی در سال 1313 شمسی برای زیارت حضرت ثامنالائمه علیه السلام وارد ایران شد و پس از آن به رشت عزیمت نمود و چند ماهی در قریه ضیابر توقف نمود و به تبلیغ پرداخت و آنگاه به نجف اشرف مراجعت و به زیارت بیتاللهالحرام مشرف شد و پس از بازگشت در مدرسه قزوینیهای نجف به تدریس سطوح پرداخت. او همچنین در سال 1320 شمسی برای گذراندن ایام تابستان به همدان رفت و چون مصادف با جنگ جهانی دوم بود، ناگزیر به گیلان عزیمت و در رشت رحل اقامت افکند.


اقامت در گیلان: آیتالله ضیابری از سال 1320 شمسی تا پایان عمر شریف و گرانقدرش در گیلان مشغول خدمات فراوان گردید. ابتدا در مسجد خمیران و مسجد چهل تن و مسجد مرحوم حاج محمدکریم به اقامه جماعت و ارشاد مردم پرداخت و پس از رحلت آیتالله حاج سیدمهدی رودباری در سال 1328 شمسی اداره امور مدارس علمیه رشت و تربیت طلاب و محصلین به وی منتقل شد.

وی مسجد کاسهفروشان و مدرسه مهدویه رشت را تخریب و تجدید بنا نمود و به اقامه نماز جمعه و جماعت، تدریس، و رفع خصومات و حل و فصل قضایا، توجه و دستگیری از مساکین و ایجاد کتابخانه و ابنیه خیریه پرداخت. آیتالله ضیابری با آیتالله شیخ محمد لاکانی هم عهد و قسم شده بودند که هر مسجدی را که رژیم پهلوی به علل گوناگون همانند خیابانکشی و تعویض کوچهها و... تخریب مینمایند، در مقابل دو مسجد احداث نمایند که بنا بر 22 مسجد تخریب شده، 44 مسجد در رشت احداث نمودند و هماکنون از آثار ماندگار و باقیات الصالحات آن دو بزرگوار به شمار میآید. آیتالله ضیابری دارالایتام مژدهی را به همکاری برخی از خیرین در رشت تأسیس کرد و صدها حلقه چاه جهت آب آشامیدنی محرومان منطقه با همت والای خویش حفر نموده و در اختیار آنان نهاد. تلاشهایش چنان بود که مردم رشت او را چون پدر برای خود میدانستند.

آیتالله ضیابری بعد از اقامت در رشت به تدریس پرداخت و دهها و صدها طلبه فاضل را در مکتب علمی خویش تربیت نمود. اغلب علما و خطبای معاصر رشت از تربیت یافتگان آن عالم ربانی میباشند.


اوصاف و کمالات: آیتالله حاج شیخ صادق احسانبخش درباره اوصاف و کمالات آیتالله ضیابری مینویسد:

مرحوم آیتالله ضیابری ذاتاً مردی کریم و سخیالطبع و فقرا دوست بود. در احداث خانه برای محرومین و مستضعفین و حفر چاه آب آشامیدنی برای نیازمندان و بینوایان سعی وافری داشت. در سفر حجی که با ایشان داشتیم از ایشان خواستم که به زیارت عتبات عالیات برویم؟ به من فرمود: شما بروید من به رشت میروم. من اصرار کردم، او گفت: حال که اصرار داری بشنو و بدان که من دو ریال سعودی بیشتر پول ندارم. گفتم شما از پانزده هزار تومان حاجیانه یک ریال هم خرج نکردهاید، از آن استفاده کنید. گفت: راست میگویی، ولی یک هفته قبل از تشرف به مکه دو روحانی عائلهمند را دیدم که نمیتوانند اجارهخانه بدهند دو تا خانه کوچک و جمع و جور با مختصر لوازم برایشان خریدم و با مختصر پول موجود به زیارت آمدم.


حامی انقلاب و امام راحل قدس سره: آیتالله ضیابری در طول دوران نهضت مقدس اسلامی از سال 42 تا 57 نقش فعالی داشت. در پی دستگیری حضرت امام در سال 42، وی به همراه علمای بزرگ گیلان مثل آیتالله حاج سیدحسن بحرالعلوم رشتی و حاج شیخ مهدی مهدوی لاهیجانی، به نشانه اعتراض به تهران آمدند که در مسیر رشت قزوین توسط ساواک دستگیر و به زندان قزل قلعه محبوس شدند. آیتالله ضیابری بارها به مناسبتهای مختلف علیه رژیم سخنرانی کردند و موضع گرفتند. با اینکه ایام انقلاب به علت کسالت بستری بودند، اما اعلامیه شدیداللحن وی علیه رژیم باعث شد تا خطبا و وعاظ در رمضان 57 تنور انقلاب را در رشت داغ نمایند.


رحلت: آیتالله ضیابری بعد از 95 سال عمر با برکت و مشحون از خدمات و حسنات فراوان در 19 ذیقعده سال 1402 قمری برابر با 1362 شمسی به رحمت ایزدی پیوست. پیکر پاک این روحانی محبوب و خدمتگزار پس از تشییع کمسابقه، در مسجد کاسهفروشان و در کنار مرقد آیتالله سیدمهدی رودباری به خاک سپرده شد.

منابع: دانشوران و دولتمردان گیل و دیلم، صادق احسانبخش، ص382 378

تهیه و تنظیم: محمدتقی ادهمنژاد


 


خروج
دوشنبه ١٣ مرداد ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام