*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان, فرزانگان شماره خبر: ٤٠٦٩٨٩ ١١:١٩ - 1398/02/18   فرزانگان شماره 589 ارسال به دوست نسخه چاپي


فرزانگان شماره 589

آیت‌الله سیدعبدالوهاب موسوی قافله‌باشی


• تولد: 1310ش • وفات: 1381ش • عمر: 71 سال • مدفن: قم، باغ بهشت • اساتید: حضرات آیات بروجردی، گلپایگانی، امام خمینی، اراکی، علامه طباطبایی و...


ولادت: عالم متقی، آیتالله سیدعبدالوهاب موسوی قافلهباشی به سال 1310 شمسی در شهرستان قزوین دیده به جهان گشود. وی فرزند روحانی وارسته آقا سیدعبدالجواد (متوفای 1320 شمسی) از عالمان پارسای منطقه بود.


تحصیلات: خواندن و نوشتن را از مکتبخانه آغاز کرد و سپس راهی حوزه علمیه قزوین گردید و به تحصیل علوم دینی پرداخت. وی مقدمات و سطوح را در نزد اساتید برجسته آن روز قزوین از جمله حضرات آیات سیدابوالحسن رفیعی قزوینی، شیخ هاشم مدرس قلعهای و مدنی تبریزی فراگرفت.


مهاجرت به قم: در سال 1330 شمسی برای ادامه تحصیل به حوزه علمیه قم مهاجرت کرد و در شمار شاگردان دروس خارج حضرات آیات حاج آقا حسین بروجردی، حضرت امام خمینی، گلپایگانی، اراکی و مرعشی نجفی درآمد. ایشان چندی نیز از محضر علامه طباطبایی بهرهمند گردید. مرحوم قافلهباشی تقریرات اساتید خود را به قلم در آورد و از برخی از آنان اجازه علمی و نقل حدیث دریافت نمود.


فعالیتهای تبلیغی: ایشان در امر تبلیغ، خطابه و وعظ قوی و بسیار موفق بود. در فرصتهایی که پیش میآمد از قم به «اسفرورین» در قزوین میرفت و در مساجد محل به ارشاد و تبلیغ میپرداختند. در ایامی هم که در قم بودند در مسجد امام سجاد علیه السلام در دو وعده به اقامه نماز جماعت و بیان احکام میپرداخت. مسجد فوق به همت ایشان و کمک اهالی در خیابان توحید قم ساخته شد.


فعالیتهای سیاسی: آیتالله قافلهباشی به امام خمینی و اندیشههای انقلابیاش اعتقاد داشت و تلاش میکرد تا افکار سیاسی و انقلابی امام را در حد توان خود به مردم انتقال بدهد. در دوران تبعید حضرت امام، ایشان در تهیه و توزیع رساله عملیه و تبیین خط فکری معظمله به شهرهای مختلف سفر کرد و بارها نیز تحت تعقیب نیروهای رژیم طاغوت قرار گرفت. ایشان و پسر عمویش مرحوم آقا سیدمحمود قافلهباشی بیشترین سهم را در تبلیغ و انتقال اندیشههای سیاسی امام خمینی قدس سره به هموطنان خود در شهر «اسفرورین» داشتند.

مدیریت مدرسه علمیه ابوالصدق: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ریاست و مدیریت مدرسه علمیه ابوالصدق به ایشان واگذار گردید و ایشان امور مدرسه را با درایت و تیزبینی خاصی که داشت، پیش برد. ایشان خود از مدرسین مدرسه بودند و بسیاری از شاگردانشان در نهادهای مختلف علمی، فرهنگی و سیاسی مشغول به خدمت گردیدند.


ویژگیهای اخلاقی: مرحوم قافلهباشی انسانی وارسته و از سجایای اخلاقی والایی برخوردار بود. از همان دوران طلبگیاش از مناعت طبع و عزت نفس برخوردار بود. در سختیها و مشکلات صبور و بردبار بود و نزد کسی اظهار حاجت نمیکرد، اما برای حل مشکلات طلاب و نیازمندان گاه از آبروی خود مایه میگذاشت و بعضاً با مراجعه به بیوت مراجع مشکل طلاب را حل میکرد. زهد و پارسایی از دیگر ویژگیهای آن روحانی فرهیخته بود و از این رو دامن خود را به تجملات زندگی نیالود. او همچنین از فصاحت و بلاغت برخوردار بود و در امر خطابه و وعظ بسیار موفق بود.

عشق به اهلبیت علیهم السلام: به ساحت مقدس اهلبیت علیهم السلام عشق و ارادت خاصی داشت و با شنیدن نام و مظلومیت صدیقه اطهر فاطمه زهرا علیها السلام شدیداً متأثر و اشک از چشمانش جاری میشد. بنا به گفته یکی از نزدیکانش، بارها از عنایات خاصه حضرت حجت عجل الله علیه بهرهمند شده بود.

آخرین باری که به عمره مشرف شده بود به نیابت از حضرت زینب علیها السلام طواف خانه خدا انجام میدهد. خودش نقل کرده: «در دور آخر طواف بودم، شخصی خوش سیما و نورانی که معلوم بود شخصی بزرگواری است، خطاب به من فرمود: مایلی به زیارت حضرت زینب علیها السلام برویم؟ عرض کردم: من همراه دارم، آنها را هم بیاورم؟ فرمود: فقط خود بیا برویم. من قدری تعلل کردم و دیگر او را نیافتم!»


رحلت: این روحانی وارسته پس از سالها تلاش علمی و خدمت به مکتب اهلبیت علیهم السلام در سال 1381 شمسی مصادف به ایام عزاداری حضرت فاطمه علیها السلام، در یک سانحه دلخراش رانندگی جان به جان آفرین تسلیم کرد. پیکر پاکش پس از تشییع در جوار کریمه اهلبیت در مقبرةالعلما باغ بهشت و در مجاورت برادر شهیدش سیدابوالحسن قافلهباشی به خاک سپرده شد.


وصیتنامه: مرحوم آیتالله قافلهباشی وصیتنامهای تدوین کردند که در اینجا به فرازهایی از آن اشاره میشود: «... سفارش میکنم به نماز اول وقت و اجتناب از محرمات و خواندن قرآن و زیارت عاشورا. سفارش میکنم از جوانی به اندازهای که باقی است استفاده کنید که در پیری همه چیز از دست میرود، حتی توجه به آخرت و توجه به خدای تبارک و تعالی. از مکاید شیطان و نفس اماره، آن است که جوانان را وعده صلاح و اصلاح در زمان پیری میدهد تا جوانی با غفلت از دست برود و به پیران وعده طول عمر میدهد تا لحظه آخر، با وعده پوچ، انسان را از خدا و اخلاص باز میدارد تا مرگ برسد. راه بس دور است و بسیار خطرناک و محتاج به زاد و راحله فراوان است. بالله به شما توصیه میکنم، هیچ گاه به خود و عمل خود به چشم رضا منگرید. تا میتوانید خدمت به خلق را فراموش نکرده و کوتاهی نکنید.»


منبع: ستارگان حرم/ج22- تهیه و تنظیم: علی علیزاده ثانی


خروج
چهارشنبه ٢٢ مرداد ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام