*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان, فرزانگان شماره خبر: ٤٠٥٥٠١ ١٨:٥٦ - 1397/11/16   سیدصادق فحام اعرجی رحمه الله علیهفرزانگان شماره 581 ارسال به دوست نسخه چاپي


سیدصادق فحام اعرجی رحمه الله علیهفرزانگان شماره 581

سیدصادق فحام اعرجی رحمه الله علیه


• تولد: 1124ق • وفات: 1205ق • عمر: 81 سال • مدفن: نجف‌اشرف • اساتید: شیخ خضر نجفی، سیدمرتضی بحرالعلوم و... • شاگردان: سیدمهدی بحرالعلوم، شیخ جعفر کاشف‌الغطاء و... • آثار علمی: شرح شرایع، معرکة الخمیس، الرحلة الرضویه، الرحلة الحجازیه، الدرر النجفیه فی علم العربیه...

 


تولد: علامه جلیلالقدر سیدصادقبن علیبن حسین حسینی اعرجی حلی مشهور به فحام، از عالمان و فقیهان بزرگ شیعه در سال 1124 قمری در حله که از شهرهای عالمپرور عراق است. سیدصادق، مقدمات علوم الهی را از نزد عالمان حله فراگرفت و پس از آن جهت تکمیل معلومات خویش رهسپاره نجف اشرف گردید. سیدصادق در علوم عربی مانند لغت و شعر از نبوغ بالایی برخوردار بود. شهرت و تبحر وی در این عرصه تا آنجا بود که عدهای او را با عنوان شیخ الادب و قاموس لغة العرب میشناختند. این شاعر و مدیحهسرای اهلبیت علیهم السلام در علم و فقاهت نیز مقام والایی داشت. فردی کریمالنفس و دارای همت بلند بود و بیشتر شبها تا به صبح به مطالعه و کتابت میپرداخت.


اساتید و شاگردان: سیدصادق فحام از محضر اساتید معروف بسیاری بهره علمی و اخلاقی و ادبی برده است که مهمترین آنها شیخ خضربن محمد یحیی مالکی نجفی معروف به خضر جناحی و سیدمرتضی بحرالعلوم بودند.

سیدصادق فحام در نجف اشرف صاحب کرسی تدریس بود و شاگردان برجستهای را در مکتب علمی خویش تربیت نمود که از جمله شاگردان و تربیتیافتگان مکتب علمی ایشان علامه سیدمحمدمهدی بحرالعلوم و شیخ جعفر کاشفالغطاء بودند. از صفات بارز این دو شخصیت برجسته و ممتاز شیعی اینکه بسیار به استادشان احترام میکردند؛ بهویژه بعداز اینکه به زعامت دینی رسیدند بیشتر گرامیاش میداشتند تا آنجا که گاه دست استادشان را به نشانه احترام و تکریم میبوسیدند.


آثار و تألیفات: علامه سیدصادق فحام، عالمی جامع و محققی برجسته و ممتاز بود که در عرصههای مختلف دارای آثار و تألیفات ارزشمندی میباشد. اسامی برخی از آثار وی عبارتند از؛ شرح بر کتاب شرایعالاسلام محقق حلی (2جلد)، الرحلةالرضویه، شرح شواهد قطرالندی، الرحلة الحجازیه، الرحلة الخراسانیه، الدرر النجفیه فی علم العربیه، شرح شواهد ابنالناظم، دیوان اشعار و تاریخ النجف میباشد. وی با بسیاری از شعرای معاصر مراوده و مراسله داشتند که میتوان به شیخ کاظم ازری، محمدرضا نحوی، محمدعلی اعم، سیدسلیمان حلی، سیداحمد عطار و شیخ احمد نحوی اشاره کرد.


فحام از دیدگاه دانشوران: علامه سیدحسن صدر در تکمله املالآمل درباره سیدصادق فحام نجفی مینویسد: «برای ایشان حکایاتی نقل شده که در حد کرامت هستند. وی همعصر شیخ جعفر کاشفالغطاء بود و به فقه شناخته میشد، بلکه ایشان یکی از مشایخ شیخ جعفر بوده است.»

خویی مؤلف مراةالشرق در توصیف ایشان مینویسد: «علامه بزرگوار از بزرگان علمای متأخر بود که در تقوا و ورع زبانزد بود و فقیهی اصولی و محدثی جلیلالقدر به شمار میرفت و در زمان خویش در بین اعراب از مقام مرجعیت برخوردار بود.»


وفات: سیدصادق فحام عاقبت در سال 1205 قمری در نجف اشرف دارفانی را وداع گفت. پیکر پاکش بعد از طواف در حرم مطهر علوی در محله براق به خاک سپرده شد. از این عالم بزرگوار چهار فرزند به نامهای سیدعلی، سیدمحمد، سیدجعفر و سیداحمد بر جای مانده است.


منبع: گلشن ابرار/11؛ تلخیص و تنظیم مجدد: محمدتقی ادهمنژاد

 

 

 

 


خروج
چهارشنبه ٢٢ مرداد ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام