*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان, فرزانگان شماره خبر: ٤٠٥٣٨٣ ١١:٥٨ - 1397/11/14   حجت‌الاسلام  شیخ فارس حسون قدس سرهفرزانگان شماره 580 ارسال به دوست نسخه چاپي


حجت‌الاسلام  شیخ فارس حسون قدس سرهفرزانگان شماره 580

حجت‌الاسلام شیخ فارس حسون قدس سره


• تولد: 1347ش • وفات: 1384ش • عمر: 37 سال • مدفن: شیخان، قم • اساتید: حضرات آیات حاج شیخ جواد تبریزی، وحید خراسانی، حجت‌الاسلام هاشمی خراسانی، مدرس افغانی و...


آثار: وسیلة المحبین الی زیارة المقربین، الجهاد الابتدایی، الحج فی نهجالبلاغة، اسرار الحج و اعماله الباطنیة، الجامع فی زیارت الامام الرضا علیه السلام و...

ولادت و نیاکان: روحانی مخلص و پر تلاش مرحوم شیخ فارس حسون در سال 1347 خورشیدی در نجف اشرف در خانواده متدین و عاشق اهلبیت پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم دیده به جهان گشود. پدرش مرحوم حاج حسون ترک از تجار عمده فروش حبوبات و معرف نجف بود.

نیاکان شیخ حسون، حدود 250 سال قبل از تبریز به عراق مهاجرت کردند و در آنجا نسل اندر نسل از تجار معروف و خیر به شمار میرفتند. پدر شیخ حسون نیز که از تجار نجف بود، ارتباطی نزدیک با علما داشت. وی مردی خیر بود و به طلاب و فقرای نجف کمکهای بسیاری میکرد.


تحصیلات: در حدود یک سال قبل از شروع جنگ تحمیلی عراق علیه جمهوری اسلامی ایران، رژیم بعثی عراق خانواده فارس حسون را به جرم ایرانی الاصل بودن از عراق اخراج کرد و خانواده ایشان بهخاطر نسبتی که از جانب مادر با خاندان مرحوم آیتالله میلانی داشتند عازم مشهد شدند و در جوار مضجع شریف امام هشتم علیبن موسیالرضا علیهآلافالتحیةوالثنا سکنی گزیدند. مرحوم فارس که در آن زمان نوجوان بود دروس مقدماتی را در حوزه علمیه مشهد شروع کرد و از محضر اساتید برجستهای چون؛ استاد ابومعین حجت هاشمی خراسانی بهرهمند شد.


عزیمت به قم: عشق به تحصیل و روح تحقیق و جستوجوگری، حسون جوان را راهی حوزه علمیه قم کرد. هوش و زکاوت خدادادی و تلاش پیگیر فارس حسون باعث شد تا به سرعت، سطوح عالی را طی کرده و به دروس خارج فقه و اصول راه یابد. وی از شاگردان شاخص حضرات آیات وحید خراسانی و مرحوم شیخ جواد تبریزی به شمار میرفت.


فعالیتهای علمی: حجتالاسلام فارس حسون جزو فعالترین و پرکارترین نیروهای جوان حوزه علمیه قم به شمار میرفت. برخی از فعالیتهای ایشان عبارت است از: 1) شرکت فعال در بسیاری از مجامع و نشستهای علمی داخلی و خارجی از جمله مشارکت سازنده در کنگره علمی امام رضا علیه السلام، کنگره هزاره شیخ مفید، کنگره اعتدال و میانهروی در اسلام که در کشور اردن برگزار شد. 2) سفر به نقاط مختلف جهان از جمله هندوستان، امارات متحده عربی، عربستان سعودی، کویت، سوریه، لبنان، مصر، مغرب و انگلیس. 3) راهاندازی ستاد احیاء کتابخانههای عتبات عالیات در عراق. پس از سرنگونی رژیم بعثی این ستاد در سال 1383 شمسی آغاز به کار کرد. 4) تأسیس مؤسسه قائم آلمحمد صلی الله علیه و آله و سلم و نیز تأسیس مرکز الابحاث العقایدیه در شهرهای قم و مشهد. وی خودش مدیریت مرکز پژوهشهای اعتقادی را بر عهده داشت.


برنامههای مرکز الابحاث العقاید: مرحوم فارس حسون درباره فعالیتهای «مرکز الابحاث العقاید» میگوید: «مهمترین کار این مرکز، پاسخگویی به شبهاتی است که نسبت به مذهب شیعه مطرح میشود. پاسخگویی به شبهات در این مؤسسه به طرق مختلف انجام میشود. برخی از شبهات را با نامههای الکترونیکی پاسخ میدهیم و در برخی از موارد به ارسال کتب، جزوه و سیدی اقدام میکنیم. اکنون با بیش از صد کشور جهان ارتباط داریم. برگزاری همایشهای اعتقادی و علمی نیز از وظایف و اشتغالات دیگر مرکز است. تماس با کسانی که تازه شیعه شدهاند و چاپ کتابهای آنها در حال انجام است... تاکنون بیش از 60 عنوان کتاب و دهها برنامه لوح فشرده از این مرکز عرضه شده است.»


تألیفات: استاد محقق فارس حسون در مدت کوتاه عمر خود، آثار ارزشمندی از خود به یادگار گذاشت. آثار مکتوب ایشان در حدود 15 اثر در موضوعات مختلف است که در این مختصر به بعضی از آنها اشاره میشود: الجهاد الابتدایی، الحج فی نهجالبلاغه، الشطرنج، الجامع فی زیارة الامام الرضا علیه السلام، اسرار الحج و اعماله الباطنیه و تحقیقات و تعلیقات متعدده.


پرواز ملکوتی: سرانجام محقق جوان استاد فارس حسون در شامگاه جمعه 24 تیرماه سال 1384 شمسی در حادثه رانندگی ندای حق را لبیک گفت و به سرای باقی شتافت. خبر ناگوار وفاتش همه دوستان را متأثر ساخت. وقتی خبر وفات ایشان به مرجع عالیقدر حضرت آیتالله وحید خراسانی رسید، معظمله بسیار متأثر شدند و با وجود آن که همان روز از مسافرت بازگشته بودند، برای نماز بر پیکر مرحوم حسون حضور یافت و بعد از اقامه نماز با حالت تأثر خطاب به برادر بزرگ آن مرحوم گفتند: «من مات مدافعاً لمذهب اهلالبیت مات شهیداً. انشاءالله ایشان هم شهید شد و شهید است».

پیکر پاک آن مرحوم پس از تشییع و اقامه نماز، در قبرستان شیخان قم به خاک سپرده شد. مجالس ختم ایشان از سوی مسئول دفتر آیتالله سیستانی، حجتالاسلام والمسلمین شهرستانی در قم برگزار شد. در مشهد نیز از سوی مرکز ابحاث العقایدیه سه شب مراسم برگزار شد.

همچنین در کربلا ضمن اعلام خبر رحلت ایشان از مأذنه حرم مطهر، از طرف کتابخانه امام حسین علیه السلام مراسم گرامیداشت برگزار گردید.


منبع: ستارگان حرم-ج25/ تهیه و تنظیم: علی علیزاده ثانی


خروج
يکشنبه ١٩ مرداد ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام