*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان شماره خبر: ٣٩٧٨٨٧ ٠٩:٢٧ - 1396/11/24   آیةالله حاج شیخ علی مازندرانی نجفی قدس‌سره فرزانگان شماره 544 ارسال به دوست نسخه چاپي


آیةالله حاج شیخ علی مازندرانی نجفی قدس‌سره فرزانگان شماره 544

آیةالله حاج شیخ علی مازندرانی نجفی قدس‌سره


فقیه عالی مقام و مجتهد برجسته عالم فرزانه حضرت آیةالله‌ حاج شیخ علی‌ امیر کلایی معروف به مازندرانی نجفی که از اکابر علمای امامیه و از مراجع عالی‌قدر تقلید و قهرمان میدان فقاهت و اجتهاد بودند در امیر کلای بابل متولد گردید. پدرش ملاعباس‌علی امیر کلایی از روحانیان متدین منطقه امیرکلا و بابل به‌شمار می‌رفت...

 

▪ وفات: 1352 قمری

▪ مدفن: نجف‌اشرف

▪ اساتید

آیات عظام شیخ محمدعلی مدرسی چهاردهی رشتی، ملاعبدالله مازندرانی، ملامحمدکاظم خراسانی، سیدمحمدکاظم یزدی.

▪ تألیفات

حاشیه بر عروةالوثقی، حاشیه بر رساله عملیه منتخب الرسایل

▪ زادگاه

فقیه عالی مقام و مجتهد برجسته عالم فرزانه حضرت آیةالله‌ حاج شیخ علی‌ امیر کلایی معروف به مازندرانی نجفی که از اکابر علمای امامیه و از مراجع عالی‌قدر تقلید و قهرمان میدان فقاهت و اجتهاد بودند در امیر کلای بابل متولد گردید. پدرش ملاعباس‌علی امیر کلایی از روحانیان متدین منطقه امیرکلا و بابل به‌شمار می‌رفت.

▪ تحصیلات و اساتید

شیخ علی بعداز پشت سر گذاشتن دوران کودکی و فراگیری قرآن و خواندن و نوشتن در مکتب‌خانه‌های محلی، جهت فراگیری علوم الهی وارد حوزه علمیه بابل که همواره در چند قرن اخیر مرکز علم و فقاهت در شمال بوده است گردید. وی پس از اخذ مقدمات از محضر فرزانگان نام‌آور و ستارگان درخشان آسمان علم و فضیلت بابل جهت ادامه تحصیل و تکمیل معلومات الهی به نجف‌اشرف مهاجرت نمود. سطوح عالیه درسی را از محضر استاد نامدار و مشهور آیةالله‌ حاج شیخ محمدعلی مدرسی چهاردهی رشتی (متوفای 1334 قمری) با موفقیت به اتمام رسانید و آن‌گاه در درس‌های خارج فقه و اصول فرزانگان علم و تقوا و فضیلت نجف‌اشرف هم‌چو آیات عظام ملاعبدالله مازندرانی (متوفای 1330 قمری)، آخوند ملامحمدکاظم هروی خراسانی (متوفای 1329 قمری) و سیدمحمدکاظم طباطبایی یزدی (متوفای 1337 قمری)، بهره‌های فراوان برد و به مقام رفیع اجتهاد نایل آمد.

وی در میان اساتید یاد شده مورد توجه ویژه و خاص آیةالله‌ سیدمحمدکاظم طباطبایی یزدی صاحب کتاب ارزشمند عروةالوثقی قرار گرفت و از همراهان همیشگی و معاشرین آن بزرگوار شد. مرحوم شیخ علی، عمده تحصیلاتش را در محضر این استاد بزرگوار بوده است و سید به اجتهاد ایشان تصریح و مردم را در احتیاطات خود، به ایشان ارجاع می‌دادند و به‌خاطر اطمینان زیاد به ایشان، وی را وصی خود در مالش قرار دادند.

▪ مراجعت به مازندران

از مدت اقامت آیةالله‌ شیخ علی مازندرانی نجفی در نجف‌اشرف اطلاعی در دست نیست، ولی ایشان بعداز فتح قله‌های بلند علمی و دست‌یابی به مقام شامخ فقاهت و کسب اجازات اجتهاد و روایت از اساتید برجسته به زادگاهش مراجعت کرد و در شهر بابل رحل اقامت افکند و به رتق و فتق امور و اقامه وظایف شرعیه همت گماشت و در ردیف مجتهدین طراز اول مازندران قرار گرفت. ارادتمندان و مؤمنین فراوانی در محضرش گرد آمده و ضمن تقلید از ایشان در امور شرعی، از انفاس قدسی و مقام علمی و معنوی ایشان بهره‌مند شده و به‌عنوان الگویی نمونه و کم‌نظیر، مکارم اخلاقی و فضایل انسانی را از وی می‌آموختند. او آیتی از زهد و پیکره‌ای از تقوا و خلوص بود، همواره در تدریس علوم متداول به فضلاء، سفارشات اخلاقی داشتند و همگان را به اخلاص و خودسازی و تهذیب نفس و تخلق به فضایل اخلاقی چون زهد و تواضع و تقویت ارتباط با درگاه الهی و خاندان عصمت و طهارت‌ علیهم‌السلام توصیه می‌فرمودند.

▪ تألیفات

طبق گفته علامه خبیر شیخ آقا بزرگ تهرانی‌ قدس سره، آیةالله‌ شیخ علی مازندرانی نجفی تقریرات فراوانی از دروس اساتید خود به‌ویژه آیات آخوند خراسانی و سیدمحمدکاظم یزدی به رشته تحریر در آوردند. از جمله آثار معظم‌له که در مدرسه صدر خاتم‌الانبیاء‌ صلی‌الله علیه‌و‌آله و سلم بابل نگهداری می‌شود، عبارتند از حاشیه بر عروةالوثقی تا احکام مسافر و حاشیه بر رساله عملیه منتخب المسایل سیدیزدی.

▪ از دیدگاه و منظر دانشوران

شیخ آقا بزرگ طهرانی در توصیف آن بزرگ‌مرد الهی می‌نویسد: «شیخ علی مازندرانی نجفی، عالم زبردست و ماهر و فاضل خبیر و فقیه کامل است. معظم‌له استادی برجسته بود که تعدادی زیادی از طلاب و فضلا را مستفیض کرد و مجاور نجف‌اشرف بود تا آن‌که در صبح جمعه هیجدهم ماه شعبان 1352 قمری به رحمت الهی پیوست.

دکتر محمدهادی امینی درباره وی می‌نویسد: «فقیهی بزرگ، عالمی فاضل، محققی دانا و خبیر و از اساتید فقه و اصول ساکن نجف اشرف گردید و در هیجده شعبان‌المعظم سال 1352 دارفانی را وداع گفت.»

موسوی کاظمی که از معاصرین آن بزرگوار بوده درباره اوصاف و ویژگی‌های اخلاقی و معنوی آیةالله‌ حاج شیخ علی مازندرانی نجفی می‌نویسد: «شیخ علی‌بن ملا عباس‌علی امیرکلایی مازندرانی که اکنون در وطن خود می‌باشند و خداوند سایه‌اش را بر سر طالبان علوم و معارف مستدام بدارد، از اکابر علمای امامیه و یکی از مراجع تقلید شیعه اثنی‌عشری است. مردی زاهد و عابد و متقی و پرهیزگار و سیلم النفس و کریم‌الطبع می‌باشند. بین من و ایشان محبت شدید و دوستی عمیق وجود دارد و با نامه در ارتباط می‌باشیم و مقداری از نوشته‌جات با ارزش ایشان در اختیار من می‌باشد. اهالی مازندران از معظم‌له تقلید می‌کنند، اما تسلط وی در فقه و اصول به‌جان خودم سوگند او یگانه زمان و در دوران خود بی‌نظیر می‌باشند. هیچ مسئله‌ای را نپرسیدم، مگر آن‌که با دلیل و استدلال جواب فرمودند و در هیچ فرعی از فروعات مذاکره نمی‌کند، مگر آن‌که مفصلاً در آن فرع فرو رفته و آن را بررسی می‌کند و در حال حاضر سن مبارکش از شصت می‌گذرد.

▪ رحلت

آیةالله‌ حاج شیخ علی مازندرانی امیرکلایی نجفی در سال‌های آخر عمر مجدداً به نجف‌اشرف مهاجرت کردند و در جوار حرم ملکوتی حضرت امیرالمؤمنین علی‌بن ابی‌طالب‌ علیه‌السلام رحل اقامت افکند و در حوزه کهنسال نجف‌اشرف به تدریس علوم مختلف الهی پرداخت و از مدرسین عالی مقام حوزه نجف‌اشرف به شمار می‌آمد. وی پس از عمری تلاش و مجاهدت علمی، تدریس، تحقیق و تألیف سرانجام در هیجدهم شعبان‌المعظم سال 1352 قمری در نجف اشرف دارفانی را وداع گفت و پیکر پاکش در همان سرزمین پاک به خاک سپرده شد.

عاش سعیداً و مات سعیداً

منابع: نقباء البشر، شیخ آقا بزرگ طهران/4/1315؛ معجم‌ رجال‌الفکر و الأدب فی النجف/3/1139؛

احسن‌الودیعه محمدمهدی موسوی کاظمی/2/128؛ فرزانگان بابل عبدالرحمن باقرزاده/161.

تهیه و تنظیم:‌ محمدتقی ادهم‌نژاد

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج
شنبه ٠٥ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام