*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان شماره خبر: ٣٩٧٧٥٩ ١٦:٣٧ - 1396/11/18   آیةالله حاج شیخ محمد مجتهد بوذری طالقانی قدس‌سره فرزانگان شماره 543 ارسال به دوست نسخه چاپي


آیةالله حاج شیخ محمد مجتهد بوذری طالقانی قدس‌سره فرزانگان شماره 543

آیةالله حاج شیخ محمد مجتهد بوذری طالقانی قدس‌سره


آیةالله حاج شیخ محمد مجتهد طالقانی از چهره‌های علمی و فاضل عصر مشروطه به‌شمار می‌رود. متأسفانه از تاریخ ولادت ایشان اطلاعی در دست نیست. صاحبان تراجم زادگاه ایشان را قریه «کرود» طالقان ذکر کرده‌اند. پدر و نیاکان وی نیز از علما و فضلا بودند...

 

وفات: 1313ق

مدفن: شهرری

اساتید: حاج شیخ فضلالله نوری، حاج شیخ ابوذر طالقانی و... .

شاگردان: آخوند آملی، آقا شیخ ابراهیم طالقانی و... .

ولادت: آیةالله حاج شیخ محمد مجتهد طالقانی از چهرههای علمی و فاضل عصر مشروطه بهشمار میرود. متأسفانه از تاریخ ولادت ایشان اطلاعی در دست نیست. صاحبان تراجم زادگاه ایشان را قریه «کرود» طالقان ذکر کردهاند. پدر و نیاکان وی نیز از علما و فضلا بودند.

تحصیلات

مجتهد بوذری پساز آنکه دوران طفولیت را در زادگاه خویش سپری کرده، راهی مکتبخانه شد و به فراگیری قرآن و برخی کتب و متون فارسی پرداخت. پساز طی این مرحله، در نزد والد ارجمندش مرحوم حاج شیخ ابوذر طالقانی تحصیلات علوم دینی و برخی متون سطح را آغاز کرد.

عزیمت به تهران

سپس برای ادامه تحصیل به حوزه علمیه تهران عزیمت کرد. سطوح فقه و اصول و حکمت را در محضر اساتید برجسته تهران تکمیل نمود و توفیق یافت تا در دروس خارج شرکت کند. وی در این مرحله از محضر شهید حاج شیخ فضلالله نوری بسیار بهرهمند و به درجه اجتهاد نایل گردید.

تدریس

آیةالله بوذری از شخصیتهای برجسته و مورد اعتماد علما و مردم تهران بهشمار میرفت. بسیاری از علما و فضلا در محضر ایشان پرورش یافتند، بزرگانی چون آخوند آملی و مرحوم آقا شیخ ابراهیم طالقانی در درس خارج فقه و اصول ایشان شرکت میکردند. ایشان مدتی نیز در مدرسه سپهسالار (شهید مطهری کنونی) اقامه نماز جماعت نموده و به تدریس درس خارج اشتغال داشت.

مجتهد بوذری از یاران نزدیک شهید شیخ فضلالله نوری بهشمار میرفت و شیخ شهید علاقه زیادی به ایشان داشت، تا آنجا که به نیابت از جناب حاج شیخ به امور شرعی و رتق و فتق مسایل مردم میپرداخت. پس از واقعه شهادت حاج شیخ فضلالله، مرحوم بوذری به دلایل امنیتی مدتی از تهران خارج شدند.

معامله ربوی

نقل شده که مرحوم حاج شیخ فضلالله نوری در یک مدرسه که متصل به محله سنگلج بود اقامه نماز جماعت داشتند. در یکی از این روزها که به جهت اقامه جماعت به مدرسه رفته بودند بعداز نماز مغرب، به مجتهد بوذری امر میکند که نماز عشاء را اقامه کند. پساز اینکه مجتهد بوذری از نماز عشاء فارغ گشت، حاج شیخ فضلالله به مجتهد بوذری گفت: آشیخ محمد! آیا متوجه شدید که معامله ما ربوی بود (منظور حاج شیخ این بود که مجتهد بوذری سه رکعت به جناب حاج شیخ اقتدا کرد و در قبال آن، جناب حاج شیخ چهار رکعت به مرحوم مجتهد بوذری اقتدا کرده است). مجتهد بوذری هم به حاج شیخ چنین جواب دادند: «لا رباء بین الولد و الوالد»؛ یعنی در چند مورد ربا حرام نیست که یکی از آن موارد در معامله بین پدر و فرزند است.

ویژگیهای اخلاقی

مجتهدی بوذری علاوه بر مقام علمی، شخصیتی متخلق وارسته از تعلقات دنیوی و آراسته به فضایل و کمالات اخلاقی و انسانی بود. عالمی متقی و زاهد بود و از زخارف دنیوی کناره میجست. هیچگاه شغل و منصب دولتی نپذیرفت. منزلش در محله سنگلج قرار داشت و درب خانهاش به روی فقرا، نیازمندان و علما باز بود.

رحلت

این عالم فرزانه سرانجام پساز عمری تلاش علمی و تدریس و ترویج معارف دینی در سال 1313 قمری در تهران درگذشت و روح بلندش به دیار باقی شتافت. پیکر پاک آن اسوه علم و تقوا پساز تشییع باشکوه در بارگاه ملکوتی حضرت عبدالعظیم حسنی علیه‌السلام در مقبره شیخ ابوالفتوح رازی به خاک سپرده شد.

منبع: آشنایی با مشاهیر طالقان

تهیه و تنظیم: حجةالاسلام والمسلمین علی علیزاده ثانی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج
شنبه ٠٥ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام