*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان شماره خبر: ٣٩٧٢٩٧ ١٠:٥٣ - 1396/11/03   فرزانگان شماره 541 ارسال به دوست نسخه چاپي


فرزانگان شماره 541

آیةالله محمدکاظم طالقانی قزوینی قدس‌سره


شیخ محمدکاظم طالقانی از اساتید طراز اول حوزه علمیه قزوین به شمار می‌رفت. از مدرسین بزرگ حکمت و فلسفه نیز بود و تا آخر عمر در مدرسه نواب که خود مؤسس آن بود به تدریس و تربیت دانش‌پژوهان اشتغال داشت. استاد حسن امین که تقریباً گزارش جامعی از حالات مولا محمدکاظم بیان کرده در بخشی از گزارش خود می‌نویسد: تدریس و فتوی در قزوین با درگذشت او به پایان رسید. از آثار به جای مانده ایشان مدرسه نواب است که امروزه در خیابان پیغمبریه قزوین واقع است، البته در حال حاضر بعداز تجدید بناء به مدرسه امام صادق‌ علیها‌السلام تغییر نام یافته است.

 

 

وفات:  1094ق  

مدفن: قزوین

اساتید: حضرات اعــــــلام شیخ بهایی، میرداماد، میرفندرسکی و... .

شاگردان: بزرگانی چــــون میرمحمد زمان طالقــــــــــــــانی قــــزوینی، محمــــــدصالح روغنی قزوینی، میر علیبن ابراهیم و...

آثار: التکمیل فی بیان الترتیل، تفسیر کبیر.

آیةالله شیخ محمدکاظم طالقانی قزوینی از علمای اعلام و اجله حکمای دوره صفویه میباشد. متأسفانه از تاریخ ولادت او اطلاعی در دست نیست، اما از فقیهان به نام سده یازدهم هجری قمری به شمار میرود. اصالت وی از طالقان بوده، اما رشد و شکوفایی علمی و سکونتش در قزوین بوده است.

جایگاه علمی

شیخ محمدکاظم طالقانی جایگاه علمی والایی داشته و تربیت یافته مکتب علمی اعاظمی چون شیخ بهایی، میرداماد و میرفندرسکی بوده و بزرگانی چون شیخ حر عاملی، استاد حسن امین، میرزا عبدالله افندی و دیگران مراتب علم و فضل و جایگاه اجتماعیاش را ستوده و با لقب «مولی» از او یاد کردهاند.

واژه مولی

واژه مولی در دوره صفویه یک واژه همگانی نبوده، تنها برای اشخاصی بکار میرفت که قدر و منزلتش رفیعتر و آوازهاش رساتر باشد. مرحوم آقا بزرگ تهرانی آورده است: «به هنگام ترجمه و بیان شرح حال دانشمندان این کلمه «مولی» برای بزرگانی چون مولی محمدتقی مجلسی، مولی محمدباقر سبزواری، مولی خلیل قزوینی و بزرگانی از این رده به کار میرفت. آنگاه در ادامه میگوید: اولین فردی که معاصر شیخ بهایی بود و این مشخصات و ویژگیها در وی جمع بود که شیخ، کلمه مولی را برایش بکار گرفته، مولی محمدکاظم طالقانی بود. ظاهراً مولی محمدکاظم از مجلسی اول دارای اجازه بوده همچنانکه فرزندش مولی محمدجعفر از مجلسی دوم دارای اجازه بود.

کرسی تدریس و افتاء

شیخ محمدکاظم ظالقانی از اساتید طراز اول حوزه علمیه قزوین به شمار میرفت. از مدرسین بزرگ حکمت و فلسفه نیز بود و تا آخر عمر در مدرسه نواب که خود مؤسس آن بود به تدریس و تربیت دانشپژوهان اشتغال داشت. استاد حسن امین که تقریباً گزارش جامعی از حالات مولا محمدکاظم بیان کرده در بخشی از گزارش خود مینویسد: تدریس و فتوی در قزوین با درگذشت او به پایان رسید. از آثار به جای مانده ایشان مدرسه نواب است که امروزه در خیابان پیغمبریه قزوین واقع است، البته در حال حاضر بعداز تجدید بناء به مدرسه امام صادق علیها‌السلام  تغییر نام یافته است.

آثار علمی

این عالم ربانی علاوه بر تدریس و تربیت طلاب و فضلا، در عرصه نگارش و خلق آثار علمی نیز صاحب اثر بوده که متأسفانه در تذکره ایشان تنها به دو اثر از آثار علمیشان اشاره شده که عبارتاند از: التکمیل فی بیان الترتیل و تفسیر کبیر.

رحلت

فقیه فرزانه مولی محمدکاظم طالقانی فارغ از هیاهوی دنیا، هماره به تدریس اشتغال داشت و سرپرستی حوزه علمیه نواب و تربیت طلاب را وجهه همت خود قرار داده بود. وی این مسئولیت را تا پایان عمر بر عهده داشت تا اینکه در سال 1094 قمری دعوت حق را لبیک گفته و به سرای باقی شتافت. متأسفانه از محل مدفن ایشان اطلاع دقیقی نیست، اما مؤلف کتاب «آشنایی با مشاهیر طالقان» نوشته است: گویا در قزوین به خاک سپرده شده است.

خلف صالح

از فرزندان مولی محمدکاظم طالقانی که از لحاظ علمی و دانش و فضل جایگاه والایی پیدا کرد، مولی محمدجعفر طالقانی قزوینی است. وی به حق خلف صالح پدر بوده و از اجله علما و از تلامذه زبده علامه محمدباقر مجلسی به شماره میرفت. علامه مجلسی در اجازهای که برایش صادر کرد از وی با عناوینی چون دانشمند شایسته، فاضل کامل که به صلاح و درستکاری است و متقی و پاک دامن است یاد نمود. بنا به روایت شیخ آقابزرگ، محمدجعفر در سال 1133 قمری در طالقان درگذشت و به نقل از احفاد او نوشته است که آرامگاهش زیارتگاه مردم است.

منابع: مشاهیر طالقان، فرهنگ نامآوران قزوین/2

تهیه و تنظیم: حجةالاسلام والمسلمین علی علیزاده ثانی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE AR-SA


خروج
يکشنبه ٢٨ دی ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام