*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان شماره خبر: ٣٩٧٠٦٢ ١١:٢٨ - 1396/10/26   آیةالله حاج شیخ مجتبی لنکرانی رحمة‌الله‌علیه فرزانگان شماره 540 ارسال به دوست نسخه چاپي


آیةالله حاج شیخ مجتبی لنکرانی رحمة‌الله‌علیه فرزانگان شماره 540

آیةالله حاج شیخ مجتبی لنکرانی رحمة‌الله‌علیه


عالم عامل آیةالله حاج شیخ مجتبی لنکرانی یکی از تربیت‌یافتگان مکتب علوی بود که در سال 1315 قمری در نجف اشرف پا به عرصه گیتی نهاد. والد ارجمندش آیةالله شیخ حسن‌بن شکوربن حاتم لنکرانی نجفی از دانشمندان صاحب‌نام در حوزه علمیه نجف اشرف به شمار می‌رفت. ▪ تحصیل ایشان در پرتو هدایت و ارشاد والد فرهیخته‌اش استعداد خود را در تحصیل علوم دینی به کار گرفت و از محضر اساتید بنام حوزه علمیه نجف اشرف مستفیض گردید. حاج شیخ مجتبی علاوه بر استفاده علمی از والد گرامی‌اش، از محضر فرزانگانی چون حضرات آیات سیدابوتراب خوانساری، سیدابوالحسن اصفهانی، آقاضیاءالدین عراقی و میرزا حسین نایینی بهره‌مند گردید.

 

ولادت: 1315ق

وفات: 1406ق

عمر: 91 سال

مدفن: قم، حرم حضرت معصومه سلام‌الله‌علیها

اساتید: آیات عظام سیدابوالحسن اصفهانی، میرزا حسین نایینی، علامه محمدجواد بلاغی، آقا ضیاءالدین عراقی، سیدابوتراب خوانساری و... .

شاگردان: بزرگانی چون شهید شیخ مرتضی بروجردی، سیدعبدالعزیز طباطبایی، شیخ محمد اسحاق فیاض، آقا سیدرضی شیرازی، راستی کاشانی و... .

آثار

اوفی البیان، گلستان حاتمی، تقریرات فقه و اصول و... .

ولادت

عالم عامل آیةالله حاج شیخ مجتبی لنکرانی یکی از تربیتیافتگان مکتب علوی بود که در سال 1315 قمری در نجف اشرف پا به عرصه گیتی نهاد. والد ارجمندش آیةالله شیخ حسنبن شکوربن حاتم لنکرانی نجفی از دانشمندان صاحبنام در حوزه علمیه نجف اشرف به شمار میرفت.

تحصیل

ایشان در پرتو هدایت و ارشاد والد فرهیختهاش استعداد خود را در تحصیل علوم دینی به کار گرفت و از محضر اساتید بنام حوزه علمیه نجف اشرف مستفیض گردید. حاج شیخ مجتبی علاوه بر استفاده علمی از والد گرامیاش، از محضر فرزانگانی چون حضرات آیات سیدابوتراب خوانساری، سیدابوالحسن اصفهانی، آقاضیاءالدین عراقی و میرزا حسین نایینی بهرهمند گردید.

حاج شیخ به سرعت مسیر کمال علمی را طی کرده و خود در شمار اساتید معروف فقه و اصول در آمد. ایشان علاوه بر تسلط بر مبانی فقه و اصول در علومی چون تاریخ، ادبیات، لغت و شعر، کلام و فلسفه تبحر لازم را کسب نموده و مورد احترام بزرگان بود. ایشان در دوران تحصیل، مدتی با مرجع عالیقدر شیعه، مرحوم آیةاللهالعظمی خویی و آیةالله سیدعبدالهادی شیرازی همبحث بود.

مهاجرت به سامراء

مرحوم آیةاللهالعظمی بروجردی، در زمان مرجعیتشان تصمیم گرفتند، نمایندهای توانا به سامرا بفرستند تا ضمن تدریس و تبلیغ و اداره حوزه این شهر، پایگاهی قوی برای شیعه ایجاد کند که آیةالله شیخ مجتبی لنکرانی را برای این امر مهم انتخاب کردند، و مرحوم حاج شیخ مجتبی بدینمنظور بار سفر بسته و به سامرا مهاجرت کرد. در پی این هجرت بسیاری از شاگردان حاج شیخ مجتبی نیز از نجف راهی سامرا شدند و حوزه سامرا که پس از درگذشت میرزای شیرازی رونق خود را از دست داده بود، مجدداً احیا و شور و نشاط تازهای در میان شیعیان و طلاب این شهر ایجاد گردید.

پس از درگذشت آیةاللهالعظمی بروجردی، آقا مجتبی لنکرانی از سوی مرحوم آیةالله سیداحمد خوانساری و با حمایت و کمک ایشان به اقامت خود در سامرا ادامه و در مجموع اقامت ایشان نه سال به طول انجامید.

هجرت به ایران

در سال 1391 قمری و در پی تهدیدات و فشار حاکمان بعثی عراق برای اخراج عالمان ایرانیالاصل از عراق، آیةالله لنکرانی مجبور به ترک نجف اشرف و بازگشت به ایران شد، ولی با توجه به اینکه بسیاری از شاگردان ایشان اصفهانی بودند، به دعوت علما و مردم اصفهان راهی اصفهان شد و در این شهر رحل اقامت افکند. حاج شیخ مجتبی ضمن تدریس در حوزه علمیه اصفهان، در سنگر منبر و وعظ نیز انجام وظیفه کرد. جویندگان زلال دانش و فضیلت و تقوا، هر صبح و شام از محضر آن اسوه علم و تقوا بهرهمند میشدند و تدریس ایشان بهصورت مدام تا چند ماه قبلاز رحلتشان ادامه داشت. بنابه اظهار فرزند محترمشان حجةالاسلام شیخ عبدالله لنکرانی: «در بعضی خانوادهها پسر، پدر و پدر بزرگ شاگرد مرحوم حاج شیخ مجتبی بودهاند...».

آثار

آیةالله لنکرانی علاوه بر تربیت دهها عالم و دانشمند، آثار علمی مکتوبی نیز از خود به یادگار گذاشت که میتوان به این آثار اشاره کرد:

1 تقریرات فقه و اصول حضرات آیات آقاضیاءالدین عراقی، سیدابوالحسن اصفهانی و میرزا حسین نایینی.

2 دیوان شعر به نام «گلستان حاتمی» که مشتمل است بر اشعار عربی و فارسی در توحید و مدح پیامبر گرامی اسلام و ائمه معصومین علیهم‌السلام .

3 کتابی در عقاید و کلام به نام «اوفی البیان فی اصول الدین و الایمان» که شرح «منظومه منجیه»اثر مرحوم سیدمحمدتقی فرزند سیدمرتضی کشمیری است.

اخلاق و سلوک

دوستان و کسانی که آن عالم ربانی را از نزدیک دیده و با حضرتش مأنوس بودهاند، ایشان را به اوصافی چون تواضع، زهد و تقوا و ادب و خوشرویی ستودهاند. صفای باطن، پاکی نفس و بیآلایشی آن عالم فرزانه زبانزد اهل علم و مردم بود. مرحوم شریف رازی در مورد ایشان نوشته است: «ایشان گذشته از مقام علم و فضل، عالمی پارسا و موصوف به تقوا و دارای ملکات فاضله اخلاقی... بسیار متواضع و خلیق میباشند.»

رحلت

آیةالله حاج شیخ مجتبی لنکرانی پس از عمری مجاهدت و تلاش علمی و تربیت و تبلیغ معارف دینی، در 20 شعبانالمعظم سال 1406 قمری دارفانی را وداع نمود و به جوار قرب الهی پر کشید. پیکر آن مرحوم پس از تشییع توسط شاگردان و مردم ولایتمدار اصفهان به قم انتقال یافت و در جوار کریمه اهلالبیت حضرت فاطمه معصومه سلام‌الله‌علیها در حجره 25 صحن بزرگ به خاک سپرده شد.

«حشره الله مع اولیائه»

منبع: ستارگان حرم/10- تهیه و تنظیم: علی علیزاده ثانی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج
شنبه ٠٥ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام