*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان شماره خبر: ٣٩٦٨٦٤ ٢٠:٢١ - 1396/10/19   آیةالله حاج شیخ محمد ایمانی قدس‌سره   فرزانگان شماره 539 ارسال به دوست نسخه چاپي


آیةالله حاج شیخ محمد ایمانی قدس‌سره   فرزانگان شماره 539

آیةالله حاج شیخ محمد ایمانی قدس‌سره


آیةالله‌ حاج شیخ محمد ایمانی لاهیجانی در سال 1310 شمسی در لاهیجان و در میان خانواده‌ای متدین و مذهبی پای به عرصه حیات نهاد. پدرش میرزا اسماعیل معلم قرآن بود و عمر خویش را صرف تدریس و تعلیم این کتاب آسمانی نمود. جد آیةالله‌ ایمانی به نام ملاحسین مردی متقی و وارسته بود که در لاهیجان به صلاح و نیکوکاری شهرت داشت و در رفع مشکلات مردم منطقه ساعی بود. مادر آیةالله‌ ایمانی از زنان پرهیزگار و علاقه‌مند به روحانیت بود...

 

ولادت:  1310ش

وفات:  1378ش  

عمر: 68 سال       

مدفن: قم، گلزار شهدای علیبن جعفر علیه‌السلام  

اساتید: آیات عظام سیدحسین طباطبایی بروجردی، امام خمینی، سیدمحمد محقق داماد، سیدمحمدرضا گلپایگانی، شیخ محمدتقی بهجت و... .

آثار علمی: لوث و قسامه و تقریر بخشی از دروس آیات عظام امام خمینی و محقق داماد، بروجردی، لنگرودی، بهجت و... .

آیةالله حاج شیخ محمد ایمانی لاهیجانی در سال 1310 شمسی در لاهیجان و در میان خانوادهای متدین و مذهبی پای به عرصه حیات نهاد. پدرش میرزا اسماعیل معلم قرآن بود و عمر خویش را صرف تدریس و تعلیم این کتاب آسمانی نمود. جد آیةالله ایمانی به نام ملاحسین مردی متقی و وارسته بود که در لاهیجان به صلاح و نیکوکاری شهرت داشت و در رفع مشکلات مردم منطقه ساعی بود. مادر آیةالله ایمانی از زنان پرهیزگار و علاقهمند به روحانیت بود.

وی بعداز اتمام دوره ششم ابتدایی وارد حوزه علمیه لاهیجان که تحت اشراف و مدیریت آیةالله حاج شیخ مهدی مهدوی لاهیجانی بود، شده و به فراگیری مقدمات علوم دینی پرداخت.

مهاجرت به حوزه علمیه قم

آیةالله ایمانی در سال 1322 شمسی وارد حوزه علمیه قم گردید و مقدمات و سطوح متوسطه و عالیه را نزد اساتید فرزانه آنجا بهخوبی فراگرفت و در دروس خارج فقه و اصول فرزانگان نامدار شرکت کرد و از محضر علمی آنان بهرهمند گردید. وی همچنین در درس اسفار و حکمت و تفسیر حکیم متأله و مفسر عالیقدر علامه سیدمحمدحسین طباطبایی شرکت نمود و از خرمن دانش آن عالم فرزانه بهرهمند گردید.

آری آیةالله ایمانی بعداز پیروزی انقلاب اسلامی و استقرار حکومت دینی و پذیرش منصب قضا بیشترین فواید را به نظام اسلامی رساند.

مسئولیتها

آیةالله ایمانی با پیروزی انقلاب اسلامی با توجه به نیاز جامعه به نیروهای خلاق و کارآمد، متقی، متعهد و متخصص، در راه پیشبرد اهداف والای انقلاب اسلامی و اسلام احساس وظیفه کرد و وارد عرصههای مختلف قضایی، اجرایی و فرهنگی شد. فهرست مسئولیتهای ایشان بعداز پیروزی انقلاب اسلامی به شرح ذیل است:

1ـ حاکم شرع در مازندران و گرگان منصوب از سوی حضرت امام قدس‌سره 

این حکم زمانی صادر شد که استان مازندران کانون تجمع منافقان، ضدانقلاب و گروهکهای ملحد و سلطنتطلبان شده بود و به دنبال آن ناامنی، شرارت، توطئه، دزدیهای زیاد و... مشکلات زیادی را در این منطقه بهوجود آورده بود. آیةالله ایمانی با حکم امام وارد استان مازندران شد و در اسرع وقت و با صدور احکام قاطعانه آرامش و امنیت را به منطقه بازگرداند.

وی با دستگیری و محاکمه و اعدامهای انقلابی توانست ریشه منافقان و اشرار را در مازندران بخشکاند که احکام و اقدامات قاطعانه و شجاعانه وی مورد تحسین و تأیید مردم شریف مازندران و مسئولان نظام مقدس اسلامی واقع گردید.

2ـ عضویت در شورای عالی قضایی کشور جهت ساماندهی قوه قضاییه

3ـ حاکم شرع در استان خراسان که در این سمت وی با درایت و صلابت کار محاکمه قاچاقچیان و سرسپردهگان رژیم گذشته را شروع کرد و اغلب آنان را بسزای اعمالشان رساند.

4ـ عضویت در دادگاه عالی قضایی

فضایل و کمالات

آیةالله ایمانی صاحب فضایل و کمالات و ویژگیهای فراوانی بود. با اینکه در صدور احکام بر ضد جنایتکاران جدی بود و در برابر خطاهای برخی از قضات هم حساسیت نشان میداد. ولی در برابر مردم و طلاب علوم دینی تواضع و فروتنی خاصی داشت. مایحتاج منزل را از بازار شخصاً خودش تهیه میکرد و آنرا به خانه میآورد. از آیةاللهالعظمی صافی گلپایگانی نقل شده است که فرمودند: روزی بعداز اتمام درس با ماشین به منزل میرفتیم دو نفر هم با من بودند. در خیابان باجک آقای ایمانی را دیدم که وسایل و اثاثیه منزل را خریده و با پای پیاده به منزل میرفتند. به راننده گفتم: لطفاً توقف کنید وقتی توقف کردند به آن دو نفر گفتم، این شخصیت بزرگوار که مردی ملا و مجتهد است یکی از قضات محترم عالیرتبه مملکت ماست حالا به بازار آمده و خرید کرده و با پای پیاده دارند به منزل میروند در کجای دنیا چنین چیزی سابقه دارد! آیةالله ایمانی هیچگاه از زی طلبگی خارج نشد و همواره افتخار میکرد که طلبه است. از ماشین دولتی و بیتالمال در امور شخصی استفاده نمیکرد. با اینکه عظمت نامش لرزه بر اندام معاندین نظام میانداخت اما زهد و سادهزیستی را در سرلوحه امورش قرار میداد.

متعهد و مسئول و دردآشنا بود. در تمام عمرش بهخصوص در سمتهای مختلف قضایی و اجرایی روحیه و تلاش در رفع حوایج ارباب رجوع را مراعات میکرد و آنرا از دست نمیداد. از حافظهای بسیار قوی و استعدادی شگرف برخوردار بود و در برنامههای کاری و کارهای شخصی خود از انضباط خاصی برخوردار بود و از ارادتمندان واقعی اهلبیت علیهم‌السلام  بود. وقت خواندن روضه چنان گریه میکرد که گاهی قادر نبود مصیبت را به اتمام برساند.

رحلت

آیةالله ایمانی بعداز عمری تلاش در راه خدمت به اسلام و انقلاب اسلامی و احقاق حقوق محرومان و اجرای عدالت در مسند شریف قضاوت، چهارم آبان 1378 شمسی دارفانی را وداع گفت و پیکر پاکش بعداز اقامه نماز توسط آیةاللهالعظمی بهجت در گلزار شهدای علیبن جعفر علیه‌السلام  قم به خاک سپرده شد.

مأخذ: خورشید تابان شرح حال آیةالله حاج شیخ محمد ایمانی لاهیجانی

تنظیم: محمدتقی ادهمنژاد

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج
شنبه ٠٥ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام