*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان شماره خبر: ٣٩٥١١٢ ١٢:٢٤ - 1396/08/22   حاج میرزا احمد مدرس وحید تبریزی فرزانگان 531 ارسال به دوست نسخه چاپي


حاج میرزا احمد مدرس وحید تبریزی فرزانگان 531

حاج میرزا احمد مدرس وحید تبریزی


▪ تولد و نسب گرامی: محقق پرتلاش و مجاهد خستگی‌ناپذیر آیةالله‌ حاج میرزا احمد مدرس وحید معروف به حاج میرزا آقا باغمیشه‌ای از عالمان و محققان برجسته دوران معاصر بود که در روز یک‌شنبه 16 ربیع‌الثانی 1334 قمری در بیت علم و فضلیت و معنویت در تبریز به دنیا آمد. دو ساله بود که پدر بزرگوارش توسط یکی از اشرار منطقه به درجه رفیع شهادت نائل آمد، ...

 

تولد: 1334ق

وفات: 1404ق

مدفن: قم

مدت عمر: 70 سال

اساتید: میرزا فتاح شهیدی، سیدعبدالحجت ایروانی و میرزا رضی زنوزی و...

شاگردان: میرزا یدالله دوزدوزانی، میرزا حسن اسلامی، میرزا علی نوری، سیدمحمد ثقفی، سیدطه موسوی هاشمی و...

تألیفات: شرح نهجالبلاغه 20جلد، شرح دعای مکارم الاخلاق، الدرالمنثور فی شرح زیارة العاشورا و...

تولد و نسب گرامی: محقق پرتلاش و مجاهد خستگیناپذیر آیةالله حاج میرزا احمد مدرس وحید معروف به حاج میرزا آقا باغمیشهای از عالمان و محققان برجسته دوران معاصر بود که در روز یکشنبه 16 ربیعالثانی 1334 قمری در بیت علم و فضلیت و معنویت در تبریز به دنیا آمد. دو ساله بود که پدر بزرگوارش توسط یکی از اشرار منطقه به درجه رفیع شهادت نائل آمد، منزلش پس از شهادت به آتش کشیده و همه آثار و کتب و مایحتاج زندگیشان خاکستر شد. پدر و اجداد گرامیشان همگی اهل علم و فضل و از چهرههای ممتاز معنوی منطقه آذربایجان بودند. جد اعلی میرزا احمد، عالمی بود متقی به نام حاج میرزا عبدالرحیم که پیکرش پس از گذشت چندین دهه از وفاتش، سالم نمایان شد. آن بزرگوار در اینباره مینویسد: جد بزرگوارم آقا میرزا و جد اعلایم حاج میرزا عبدالرحیم در تبریز و در قبرستان ویلانکوه مدفون بودند، در سال 1383 قمری از طرف شهرداری خواستند تسطیح نمایند به اضطرار جنازههایشان را به بلده طیبه قم نقل و در جوار شاهزاده ابراهیم دفن شدند. قریب هفتاد سال از وفات جد گرامم آقا میرزا محمدعلی و زیاده از صدسال از وفات جد اعلایم حاج میرزا عبدالرحیم گذشته بوده عجیب اینکه جنازههای هر دو سالم و صحیح بود، چنانکه چشمهایش در جای خود سالم بود.»

تحصیلات: آیةالله میرزا احمد مدرس وحید که بهزودی از نعمت وجود پدر محروم گردیده بود، تحت تربیت مادر بزرگوارش قرار گرفت و در هفت سالگی قرآن و خواندن و نوشتن را فراگرفت و آنگاه وارد حوزه علمیه تبریز گردید تا تداومدهنده راه پدر و نیاکان گرامیش باشد. وی مقدمات و سطوح و دروس خارج فقه و اصول را در همان زادگاهش به اتمام رسانید و به دست مرحوم آیةالله حاج میرزا فتاح شهیدی مجتهد بزرگ آذربایجان ملبس به لباس روحانیت گردید. اساتید بزرگوار ایشان در تبریز: حججاسلام و آیات محترم شیخ علیاکبر نحوی، علامه سیدهادی سینا (دروازهای)، شیخ محمدتقی علومی یزدی، آقا سیدحسن خویی، سیدعبدالحجت ایروانی، حاج میرزا رضی زنوزی و حاج میرزا فتاح شهیدی بودند.

وی همچنین از سه تن از مفاخر علمای معاصر نجف و قم اجازات روایی و امور حسبی دریافت نمودهاند که عبارتند از حضرات آیات عظام سیدمحمدکاظم شریعتمداری تبریزی، سیدمحسن طباطبایی حکیم و سیدابوالقاسم موسوی خویی.

شاگردان: آن بزرگوار یکی از اساتید مشهور در حوزه علمیه تبریز بود و دهها نفر از طلاب علوم دینی از وجود گرانمایه آن بزرگوار بهرهمند شدهاند که میرزا یدالله دوزدوزانی، میرزا حسن اسلامی، شیخ علیاکبر مهدیپور، سیدحسین موسوی تبریزی، میرزا علی نوری، سیدطه موسوی هاشمی، سیدمحمد ثقفی از جمله تربیت یافتگان مکتب علمی آن بزرگوار میباشند.

فضایل و کمالات: آن بزرگوار مردی بسیار غیور و با شهامت بود، از سهم امام علیه‌السلام استفاده نمیکرد. در ضمن به اقامه جماعت، تدریس، تألیف و وعظ و ارشاد اشتغال داشت و احتیاجات روزمره خود را از راه تجارت اداره مینمود. با دعا، نماز و عبادت انس ویژه داشت. تأکید فراوان بر خواندن زیارت عاشورا، دعای توسل و زیارت امام زمان عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف داشت. اهل تدریس و مطالعه بود و در ادبیات عرب بسیار مهارت داشت و از اشخاص تنبل و بیکار اجتناب میکرد. به خاندان عصمت و طهارت بهویژه به امیرالمؤمنین علیه‌السلام علاقه وافری داشت، بهطوری که هرگاه صحبت از فضایل آن حضرت میشد بیاختیار اشک میریخت و با همه وجود عشق میورزید. وی مقسم شهریه امام خمینی قدس‌سره در تبریز بودند و اخلاص و ارادتی ویژه به امام راحل داشتند.

تألیفات: حاج آقا میرزا باغمیشهای اهل تحقیق و پژوهش بود و آثار قلمی ایشان حاکی از عمق اطلاعات ایشان در رشتههای مختلف اسلامی است. آثار و تألیفات ایشان عبارتند از: شرح نهجالبلاغه (20 جلد) که یازده جلد آن در تبریز چاپ شده است؛ الدرالمنثور فی شرح زیارة العاشور؛ شرح خطبه حضرت صدیقه کبری سلام‌الله‌علیها ؛ شرح دعای مکارمالاخلاق؛ شرح دعای کمیل؛ شرح قصیده سادسه (عینیه) از قصاید سبع ابن ابیالحدید؛ شرح نامه همایون، شرح وصیتنامه امیرالمؤمنین علیه‌السلام به امام حسن مجتبی علیه‌السلام ؛ پیرامون مصباحالشریعه و تحقیق و تصحیح هدایت الطالب الی اسرار المکاسب اثر استادش آیةالله شهیدی.

رحلت: آیةالله باغمیشهای بعداز سه سال کسالت جسمی در شامگاه روز سهشنبه 2 ذیالقعده 1404 قمری در سن 70 سالگی در تبریز، ندای حق را لبیک گفت. پیکر پاکش پس از انتقال به قم، در قبرستان باغ بهشت به خاک سپرده شد.

منابع: تربت پاکان قم/1/165؛ ستارگان حرم/28/125؛ موسوعة مؤلفی الامامیه/4/72؛ نامداران تاریخ/2/288؛ مؤلفین کتب چاپی/1/359.

تهیه و تنظیم: محمدتقی ادهمنژاد

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج
جمعه ٠٤ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام