*به پایگاه هفته نامه خبری حوزه (افق حوزه) خوش آمديد* اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلا
منو اصلی
نام :   
ایمیل :   
اخبار

سایت مقام معظم رهبری

خبرگزاری حوزه نیوز

مدیریت حوزه علیمه قم

صفحه اصلی > فرزانگان 


فرزانگان شماره خبر: ٣٩٤٥٤١ ١٣:٠٣ - 1396/07/24   آیةالله‌ شیخ عبدالغنی شریعتمدار طالقانی قدس‌سره فرزانگان شماره 528 ارسال به دوست نسخه چاپي


آیةالله‌ شیخ عبدالغنی شریعتمدار طالقانی قدس‌سره فرزانگان شماره 528

آیةالله‌ شیخ عبدالغنی شریعتمدار طالقانی قدس‌سره


مردم طالقان ارادت و محبت خاصی به این دو عالم وارسته داشتند و جهت سکونت آنان مکان مشخصی را وقف کردند که بعداز سال‌ها اکنون آن مکان تبدیل به مدرسه‌ای در روستا شد. با ارتحال مجتهد همدانی شیخ عبدالغنی امور دینی و امامت محل را عهده‌دار شد و سال‌ها به تدریس و ترویج مبانی دینی و امور شرعی مردم اشتغال داشت. این عالم ربانی با همه کمالات علمی و اخلاقی که داشت از بدو ورودش از نجف‌اشرف به ایران غیر از چند صباحی که در همدان مقیم شد تا آخر عمر در طالقان زندگی کرد و علی‌‌رغم اصرار بزرگان حاضر نشد در تهران بماند. ...

 

 

ولادت: 1225ق (حدودی)

وفات: 1327ق

عمر: 102 سال (حدودی)

مدفن: طالقان

اساتید: حضرات اعلام؛ شیخ مرتضی انصاری، ملامرتضی قلی مجتهد همدانی و...

ولادت و تحصیل

آیةالله شیخ عبدالغنی شریعتمدار طالقانی از فضلا و بزرگان علما در قرن سیزدهم بهشمار میرود. این عالم ربانی در حدود سال 1225ه.ق در روستای «هشان» طالقان دیده به جهان گشود.

در ابتدای جوانی جهت تحصیل علوم حوزوی به تهرانی رفت و مدتی بعد به قصد ادامه تحصیل عازم عتبات عالیات و نجفاشرف گردید. مراتب علم و کمال را در محضر اساتید برجسته نجف کسب کرد و در نهایت توفیق یافت تا در محضر استاد الفقهاء والمجتهدین شیخ مرتضی انصاری زانوی ادب بر زمین زده و از دریای فضل و دانش آن فرزانه عصر مستفیض گردد.

او پساز سالها تحصیل، تهذیب و کسب معارف عالیه و نایل شدن به درجه رفیع اجتهاد آهنگ بازگشت و مراجعت به وطن کرد، و طبق نقل تراجمنویسان شیخ عبدالغنی پساز بازگشت به وطن، رهسپار همدان شد و به محضر عالم فاضل مرحوم ملامرتضی قلی مجتهد همدانی شتافت. مجتهد همدانی پساز آشنایی با سلوک و خلق و خوی ایشان صبیهاش را به عقد ازدواج شیخ عبدالغنی در آورد و آن دو عالم فرهیخته با هم تبادلات علمی داشته و فوقالعاده مأنوس بودند.

مراجعت به طالقان

آیةالله شریعتمدار پساز چندی اقامت در همدان به طالقان بازگشت و در روستای هشان محل تولدش سکنی گزیده و به رتق و فتق امور شرعی اهالی مشغول گردید. مدتی بعد، مرحوم ملامرتضی قلی مجتهد همدانی نیز که جهت دیدار از صبیه و داماد خود جناب شیخ عبدالغنی به طالقان میرود، با اصرار اطرافیان و مردم محل، در طالقان مقیم میشود. کمکم مراتب فضل و کمال این دو عالم ربانی در منطقه و طالقان منتشر شد و در پی آن عدهای از بزرگان و معتمدین روستای گوران از مجتهد همدانی درخواست کردند که امامت مسجد آن روستا را به عهده بگیرد. ایشان نیز دعوت مردم را میپذیرند و هر روز مسافت بین دو روستای هشان و گوران را پیموده و مردم از وجودش مستفیض میشدند.

ارادت مردم

مردم طالقان ارادت و محبت خاصی به این دو عالم وارسته داشتند و جهت سکونت آنان مکان مشخصی را وقف کردند که بعداز سالها اکنون آن مکان تبدیل به مدرسهای در روستا شد. با ارتحال مجتهد همدانی شیخ عبدالغنی امور دینی و امامت محل را عهدهدار شد و سالها به تدریس و ترویج مبانی دینی و امور شرعی مردم اشتغال داشت. این عالم ربانی با همه کمالات علمی و اخلاقی که داشت از بدو ورودش از نجفاشرف به ایران غیر از چند صباحی که در همدان مقیم شد تا آخر عمر در طالقان زندگی کرد و علی‌‌رغم اصرار بزرگان حاضر نشد در تهران بماند.

توصیه استاد

نقل شده که شیخ عبدالغنی پساز اتمام دروس و آنگاه که عازم ایران میشد، استادش مرحوم شیخ مرتضی انصاری او را تا نواحی وادیالسلام مشایعت نموده و در گوشش دعای سفر خواند و به وی چنین توصیه کرد: که در تهران نماند و به طالقان رفته و دینش را در آنجا نگهدارد. گویا شیخ عبدالغنی این توصیه استاد را فراموش میکند. لذا نامهای از استادش به وی میرسد، شیخ در آن نامه نوشته بود: شنیدهام آقا شدهای استادی من بر تو حرام است اگر به طالقان نروی. لذا شیخ عبدالغنی به طالقان میرود و تا آخر ماندگار میگردد.

دعوت شاه

شیخ عبدالغنی در نزد شخص ناصرالدین شاه از احترام ویژهای برخوردار بود، لذا ناصرالدین شاه جهت دعوت از شیخ برای سکونت در تهران، یکی از مقامات را همراه هدایایی نزد مرحوم شیخ میفرستد. او ضمن ابراز مراتب ارادت شاه و تقدیم هدایا پیشنهاد شاه را مطرح میکند، اما جناب شیخ هم هدیه شاه را قبول نمیکند و هم پیشنهاد رفتن به تهران را رد کرده و تا آخر در طالقان میماند.

رحلت

آیةالله شیخ عبدالغنی شریعتمدار طالقانی پساز یک عمر عبادت و بندگی خدا و خدمت خالصانه به اسلام و معارف دینی سرانجام در سال 1327 قمری در طالقان درگذشت. پیکر آن عالم ربانی با تجلیل فراوان در روستای هشان تشییع و در جوار مرقد ملامرتضی قلی مجتهد همدانی به خاک سپرده شد. مردم و اهالی منطقه به جهت مکانت معنوی آن دو بزرگوار مقبرهای ساده بر مزارشان بنا کرده که هنوز باقی است. از آن بزرگوار فرزندانی برجای ماند که همگی اهل فضل و کمال بودند، بهخصوص مرحوم آقامیرزا اسماعیل که پساز پدر مرجعیت دینی مردم را عهدهدار شد. او نیز در همانجا درگذشت و در جوار مرقد پدر به خاک سپرده شد.

منبع: آشنایی با مشاهیر طالقان/ تهیه و تنظیم: حجةالاسلام والمسلمین علی علیزاده ثانی

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA


خروج




شنبه ٠٥ مهر ١٣٩٩
جستجوی وب
کانال تلگرام
با افق حوزه به روز باشید
با
کانال تلگرام